• Посилання скопійовано

Прощення кредиторської заборгованості – облік у юрособи- "єдинника"

Підприємство – платник ЄП 2%, підписав з контрагентом, який щомісячно надавав акти виконання договірних зобов’язань, зміни до договору: "як жест доброї волі" погодився відмовитися від ліцензійних зборів, що підлягають сплаті з лютого 2022 року по вересень 2022 року, що є загалом 10000,00 доларів США із загальної непогашеної заборгованості. За дані періоди договірні зобов'язання виконувались контрагентом, але акти ним не надавались. В бухобліку записи не робились. Чи є об'єктом оподаткування ЄП 2% ця сума і чи потрібно зробити бухгалтерські записи?

Загальні моменти

Нагадаємо, що ставка ЄП 2% була запроваджена з 1 квітня 2022 року. До цієї дати підприємство могло бути на загальній системі оподаткування або на ЄП за ставкою 3% або 5%. Також воно могло перейти на ЄП і пізніше 1 квітня 2022 року. Тож і оподаткування цих операцій буде різним на загальній системі на та єдиному податку:

  • На загальній системі одночасно визнаються витрати на ліцензійні збори та доходи від зменшення зобов’язання, адже ці збори не потрібно оплачувати (в бухобліку маємо дохід як зменшення зобов’язання – див. пп. 5 НП(С)БО 15). Отже, в загальному підсумку фінрезультат не змінюється;
  • На єдиному податку за ставками 2%, 3%, 5% сума зменшення зобов’язання визнається доходо відповідно до пп. 292.3 ПКУ.

Відповідно до пп. 292.3 ПКУ, до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

На нашу думку, дана ситуація підпадає під дію цього пункту, оскільки є письмовий договір, за яким контрагент погодився виконувати свої зобов’язання без оплати, тобто маємо отримані послуги, за якими виконавець простив заборгованість. Також має значення дата, коли були внесені ці зміни до договору і прощена заборгованість. Якщо контрагент не надавав акти за лютий – вересень 2022 року, то вже тоді підприємство знало, що за ці місяці ліцензійні збори не сплачуватимуться і повинно було відобразити це  обліку та у податкових деклараціях.

 

Оподаткування на загальній системі та на єдиному податку

На будь-якій системі оподаткування ці 10000 доларів США потрібно включити в дохід підприємства за ті місяці, за які контрагент відмовився від оплати – тобто з лютого по вересень 2022 року, у сумі, що припадає на кожний місяць. Але на загальній системі в цих місяцях будуть ще і витрати, а на єдиному податку витрати не враховуються з метою оподаткування.

Якщо цей дохід не був відображений у податкових деклараціях (з податку на прибуток, з єдиного податку за ставкою 3% чи 5%, а потім за ставкою 2%) за звітні періоди, що припадають на лютий – вересень 2022 року, то потрібно внести виправлення у ці декларації.

Зокрема, якщо у І кварталі 2022 року підприємство було платником податку на прибуток, то в декларації за І квартал 2022 року або за 2022 рік (залежно від того, чи було воно квартальним платником, чи річним) зміниться сума доходу в рядку 01, а сума фінрезультату в рядку 02 не зміниться – бо є і доходи, і витрати.

Також потрібно буде виправити і фінансову звітність за 2022 рік. До речі, про виправлення помилок у декларації з ЄП за ставкою 2% ми нещодавно писали у цій статті.

 

Документування витрат та бухоблік

Незважаючи на те, що контрагент відмовився від отримання оплати, факт виконання ним своїх зобов’язань все одно повинен бути задокументований. Якщо контрагент не буде оформлювати акти за лютий – вересень 2022 року, на нашу думку, підприємство може самостійно оформити власний первинний документ про виконання договірних зобов’язань контрагентом. Додатково пропонуємо нашу статтю «Запізнілі первинні документи: визнання витрат».

Але все-таки бажано мати двосторонній первинний документ про те, що зобов’язання виконувалися нерезидентом, хоча й без оплати.

Втім, за ті періоди, коли підприємство є платником єдиного податку за будь-якою ставкою, документування витрат не впливає на його зобов’язання зі сплати податків. Головне для єдинника – це правильно визначити суму доходу. Для цілей бухобліку витрат достатньо буде і одностороннього документа, складеного підприємством на підставі змін до договору.

А якщо у лютому та березні 2022 року підприємство було платником податку на прибуток, податківці будуть дуже уважно вивчати первинні документи, що підтверджують витрати. Тому бажано отримати від них власну ІПК з цього питання – чи достатньо буде одностороннього акту, чи ні.

В бухобліку потрібно продовжувати вести облік ліцензійних зборів так, як його вели і до лютого 2022 року, а суму зборів за лютий – вересень 2022 року списати як заборгованість, яка не підлягає погашенню:

  • Дт 23, 91-94 Кт 632 – понесені витрати на ліцензійні збори;
  • Дт 632 Кт 717 – списання заборгованості перед контрагентом за лютий – вересень 2022 року на підставі відмови контрагента від отримання

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442