• Посилання скопійовано

Навчання колишнього директора: оподаткування та витрати

З 01.01.2022 р. було сплачено за навчання директора підприємства. З 05.10.2022 р. директор звільнився, оскільки його було призначено головою наглядової ради цього ж підприємства. Підприємство продовжує сплачувати за навчання. Як тепер бути з витратами? Чи є підстава залишити їх на 92 рахунку? Чи все ж таки відображати як податкові різниці?

Як тепер бути з витратами? Чи є підстава залишити їх на 92 рахунку?

Директор, який звільнився, тепер є для підприємства колишнім працівником, звичайною фізособою, за навчання якої це підприємство продовжує сплачувати. Тому підстав відносити витрати на рахунок 92 у підприємства більше немає, їх потрібно відносити на субрахунок 949. 

В даному випадку, й надалі діє звільнення від сплати ПДФО з оплати за навчання у вітчизняних навчальних закладах фізичної особи, незалежно від того, чи перебуває вона в трудових відносинах підприємством, чи ні, якщо його вартість не перевищує трикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання. Це виходить з норми пп. 165.1.21 ПКУ.

Суму, що сплачена за навчання директора, яка звільняється від ПДФО відповідно до пп. 165.1.21 ПКУ, потрібно відображати в Додатку 4ДФ об’єднаної звітності за ознакою доходу "145". 

На підставі пп. 1.2 та 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, зазначена сума витрат на навчання не включається і до бази оподаткування ВЗ.

Якщо вищезазначені умови не виконані (зокрема, вартість навчання більше або оплата здійснюється не на користь навчальних закладів, згаданих у пп. 165.1.21 ПКУ), тоді вся вартість оплати за навчання оподатковується ПДФО, як дохід у вигляді додаткового блага (пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ). Також утримується й ВЗ. В Додатку 4ДФ об’єднаної звітності вартість такого навчання слід буде відобразити за ознакою доходу "126".

Витрати на навчання згідно з пп. 3.10 Інструкції №5 та п. 9 розділу ІІ Постанови №1170 не включатимуться до бази оподаткування ЄСВ, відповідно у Додатку 1 об’єднаної звітності вартість навчання відображати не потрібно.

Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на податкові різниці у разі їх застосування. 

Якщо підприємство коригує фінрезультат, воно повинно взяти до уваги пп. 140.5.10 ПКУ, за яким фінрезультат збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку на прибуток, крім фізичних осіб, які є платниками ПДФО. По суті ця норма означає, що додаткове благо, надане фізичній особі, оподатковується тільки один раз – у цієї фізособи, яка сплачує з вартості отриманого додаткового блага ПДФО за ставкою 18%, такою ж, як і ставка податку на прибуток. Тому в даному випадку підприємство – платник податку на прибуток не збільшує фінрезультат на суму, яка вже оподаткована ПДФО.

Норма пп. 140.5.10 ПКУ працює також і в тому випадку, якщо виплата фізособі звільнена від ПДФО – адже принцип оподаткування «один раз у отримувача» не змінюється.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518