• Посилання скопійовано

Дисконтування кредиту у разі компенсації відсотків

Підприємство отримало кредит, за яким отримує часткову компенсацію відсотків від Фонду розвитку, яка надходить банку, а не підприємству. Чи потрібно дисконтувати такий кредит і як відображати в обліку?

Порядок компенсації

Регламентується Порядком № 28.

Згідно цього Порядку Фонд розвитку підприємництва компенсує суб’єктам підприємництва різницю між базовою процентною ставкою і пільговою, яку сплатить підприємство, шляхом перерахування коштів на спеціальний рахунок умовного зберігання (ескроу), з якого банк списує компенсацію на часткове погашення відсотків. 

Тобто, банк підприємству нараховує відсотки в повній сумі, згідно з базовою процентою ставкою, приміром, 18,07%.

Частину з цих відсотків, приміром, 15,87% Фонд перераховує на спецрахунок, з якого банк списує кошти в рахунок компенсації відсотків, нарахованих підприємству.

А решту відсотків, 2,2% (18,07 – 15,87) підприємство сплачує самостійно банку.

 

Бухгалтерський облік

Підприємство має відобразити всю суму нарахованих процентів, і окремо відобразити отримання часткової компенсації процентів, адже це окремі господарські операції, які мають бути відображені в бухгалтерському обліку.

Бухгалтерські проведення будуть такими (цифри умовні):

  • Дт 951 Кт 684 – 130 грн (нараховано відсотки);
  • Дт 684 Кт 311 – 30 грн (оплачені відсотки в тій частині, що належить до сплати підприємством);
  • Дт 684 Кт 482 – 100 грн (отримана на рахунок ескроу часткова компенсація відсотків від Фонду);
  • Дт 482 Кт 718 – 100 грн (відображено отримання доходу на суму часткової компенсації в момент списання банком цієї компенсації).

 

Чи потрібно дисконтувати?

Ні, не потрібно.

Адже підприємство отримало кредит під ринкову ставку відсотку, якою в розглядуваній ситуації виступає базова процентна ставка. Але сплатило тільки частину цієї ставки, а на іншу частину отримало компенсацію.

Але оскільки кредит отримано під ринкову ставку, дисконтувати заборгованість за кредитом не потрібно. Про це ми писали, приміром, тут, тут.

Про ринкову ставку відсотку можна почитати тут.

 

Чи потрібно дисконтувати кредит, якщо він отриманий під 0%?

На наш погляд, так, потрібно, за умови, що банк надає кредит на таких умовах. Адже очевидно, що ставка 0% - неринкова. За умови, що кредит довгостроковий (див. п. 9 НП(С)БО 11).

Про особливості дисконтування можна почитати тут.

Але якщо банк надає кредит під базову ставку відсотку, приміром, 18,07%, але всю суму відсотків компенсує Фонд згідно з Порядком № 28, то дисконтувати не потрібно, з підстав, які ми навели вище.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Ремонт авто після ДТП власними силами: облік та оподаткування
    Службове авто потрапило в ДТП. Страхова компанія перерахувала відшкодування згідно з актом ДТП – 14000 грн. Підприємство придбало запчастини. Ремонт буде проведено власними силами. Як відобразити дану операцію в обліку та оподаткувати ПДВ?
    Сьогодні 16:162
  • Помилка в експрес-накладній: нюанси обліку та оподаткування.
    Підприємство, платник податку на прибуток, ПДВ, купує товар через Нову пошту. Оплата доставки за рахунок підприємства. В експрес-накладній дані відправника не відповідають даним постачальника товару. Які податкові наслідки такої невідповідності?
    Сьогодні 12:505
  • Оподаткування та облік прощення працівнику неповернутої суми ПФД
    У 2023 р. Товариство надало працівнику підприємства ПФД у розмірі 100000 грн. строком на 1 рік. ПФД відобразили у Додатку 4ДФ з ознакою доходу «197». У 2024 р. працівник повернув половину ПФД. Строк дії договору до листопада 2024 р., але вже відомо, що працівник не зможе її повернути. Як відобразити цю операцію в додатку 4ДФ і хто повинен сплатити ПДФО та ВЗ?
    Сьогодні 11:2212
  • Облік фінінвестиції за методом участі в капіталі
    ФГ, платник ЄП групи IV, є засновником ТОВ, з часткою в СК - 100%. ТОВ за результатами 2018 року отримало прибуток, але дивіденди не нараховувалися і не виплачувалися. Як вести бухоблік такої фінінвестиції? Як такий облік вплине на оподаткування ЄП групи IV?
    10.05.202417
  • Облік витрат з корпоративної картки, які здійснені працівником у закордонному відрядженні
    Водій був направлений у закордонне відрядження. Після доставки продукції водій покинув авто і на зв’язок більше не виходив. Документи щодо покупців (CMR, МД) залишив в авто, а чеків щодо використання коштів з корпоративної картки не було. Чи має право підприємство включити витрати з корпоративної картки до витрат згідно з наказом директора?
    10.05.2024245