• Посилання скопійовано

Дисконтування кредиту у разі компенсації відсотків

Підприємство отримало кредит, за яким отримує часткову компенсацію відсотків від Фонду розвитку, яка надходить банку, а не підприємству. Чи потрібно дисконтувати такий кредит і як відображати в обліку?

Порядок компенсації

Регламентується Порядком № 28.

Згідно цього Порядку Фонд розвитку підприємництва компенсує суб’єктам підприємництва різницю між базовою процентною ставкою і пільговою, яку сплатить підприємство, шляхом перерахування коштів на спеціальний рахунок умовного зберігання (ескроу), з якого банк списує компенсацію на часткове погашення відсотків. 

Тобто, банк підприємству нараховує відсотки в повній сумі, згідно з базовою процентою ставкою, приміром, 18,07%.

Частину з цих відсотків, приміром, 15,87% Фонд перераховує на спецрахунок, з якого банк списує кошти в рахунок компенсації відсотків, нарахованих підприємству.

А решту відсотків, 2,2% (18,07 – 15,87) підприємство сплачує самостійно банку.

 

Бухгалтерський облік

Підприємство має відобразити всю суму нарахованих процентів, і окремо відобразити отримання часткової компенсації процентів, адже це окремі господарські операції, які мають бути відображені в бухгалтерському обліку.

Бухгалтерські проведення будуть такими (цифри умовні):

  • Дт 951 Кт 684 – 130 грн (нараховано відсотки);
  • Дт 684 Кт 311 – 30 грн (оплачені відсотки в тій частині, що належить до сплати підприємством);
  • Дт 684 Кт 482 – 100 грн (отримана на рахунок ескроу часткова компенсація відсотків від Фонду);
  • Дт 482 Кт 718 – 100 грн (відображено отримання доходу на суму часткової компенсації в момент списання банком цієї компенсації).

 

Чи потрібно дисконтувати?

Ні, не потрібно.

Адже підприємство отримало кредит під ринкову ставку відсотку, якою в розглядуваній ситуації виступає базова процентна ставка. Але сплатило тільки частину цієї ставки, а на іншу частину отримало компенсацію.

Але оскільки кредит отримано під ринкову ставку, дисконтувати заборгованість за кредитом не потрібно. Про це ми писали, приміром, тут, тут.

Про ринкову ставку відсотку можна почитати тут.

 

Чи потрібно дисконтувати кредит, якщо він отриманий під 0%?

На наш погляд, так, потрібно, за умови, що банк надає кредит на таких умовах. Адже очевидно, що ставка 0% - неринкова. За умови, що кредит довгостроковий (див. п. 9 НП(С)БО 11).

Про особливості дисконтування можна почитати тут.

Але якщо банк надає кредит під базову ставку відсотку, приміром, 18,07%, але всю суму відсотків компенсує Фонд згідно з Порядком № 28, то дисконтувати не потрібно, з підстав, які ми навели вище.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20247
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024242
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202427
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202450