• Посилання скопійовано

Імпорт товарів за договором комісії, коли комітент платить за товар іноземному постачальнику

Комісіонер придбаває у нерезидента товар для комітента. В митній декларації відповідальним за фіноперацію зазначено комітента. Валютний контроль теж в банку комітента. Але в МД зазначено прямий контракт між комісіонером та нерезидентом. Як розрахуватися з нерезидентом комітенту, якщо вказано контракт з комісіонером? Чи виникають заборгованість перед нерезидентом та курсові різниці у комітента? Товар напряму оприбутковує комітент чи йому передає комісіонер?

Порядок оприбуткування та обліку розрахунків між сторонами залежить виключно від умов договору комісії, а саме від того, які обов’язки покладені договором на кожну сторону договору.

Наприклад, в обов’язки комісіонера входить пошук товара за кордоном, укладання прямого контракту з постачальником, транспортування товару від постачальника на територію України і його розмитнення, а обов’язок з оплати товару постачальнику покладено на комітента.

Відповідно до опису графи 9 МД «Особа, відповідальна за фінансове врегулювання» у Порядку №651 у загальному випадку, якщо описом цієї графи не передбачено інше, у графі зазначаються відомості про резидента, який уклав зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту).

Далі йде зауваження щодо договору комісії: при декларуванні товарів, що переміщуються за зовнішньоекономічним договором (контрактом) та пов’язаним з ним договором комісії, укладеним між резидентами, у графі зазначаються відомості про комісіонера, який уклав зовнішньоекономічний договір (контракт), і вчиняється запис: «Див. доп.», а в доповненні наводяться відомості про комітента. 

Отже, інформація про комітента повинна зазначатися в доповненні до графи 9 МД.

У графі 28 МД  «Фінансові та банківські дані»  наводяться відповідно до умов зовнішньоекономічного договору (контракту) окремими рядками відомості про банк, що здійснює валютний нагляд за дотриманням граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів особи, зазначеної у графі 9 МД, які передбачають розрахунки у грошовій формі, що здійснюються через цей банк: код згідно з ЄДРПОУ банку, код (МФО) банку, найменування банку.

Якщо валютний нагляд здійснює банк комітента, то саме його дані повинні зазначатися в цій графі.

Відповідно до пп. 3 п. 9 розд. ІІІ Інструкції №7, банк завершує валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у разі імпорту продукції, яка ввозиться в Україну, — після отримання інформації з реєстру митних декларацій про здійснення поставки за імпортною операцією з оформленням МД типу ІМ-40 «Імпорт», ІМ-41 «Реімпорт», ІМ-51 «Переробка на митній території», ІМ-72 «Безмитна торгівля», ІМ-75 «Відмова на користь держави», ІМ-76 «Знищення або руйнування» (якщо продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню).

Оскільки у митній декларації повинна зазначатися інформація про комітента та про банк комітента, то банк повинен завершити валютний нагляд за такою митною декларацією. Для цього у банка є інформація про оплату товара комітентом та про ввезення такого товару за МД. Додатково радимо комітенту уточнити у банку, чи потрібно надавати йому додаткові документи для завершення валютного нагляду. Можливо, банк буде також вимагати надання договору комісії з комісіонером та прямий контракт комісіонера з іноземним постачальником. У будь-якому разі, банк комітента повинен мати всю необхідну інформацію про цю угоду, щоб завершити валютний нагляд.

Щодо порядку розрахунків комітента з нерезидентом також радимо проконсультуватись з обслуговуючим банком з питання, які саме документи потрібні банку, щоб здійснити платіж від комітента іноземному постачальнику, та чи потрібен банку договір комітента з комісіонером та контракт комісіонера з іноземним постачальником для здійснення платежу від комітента на адресу іноземного постачальника, з яким комісіонер уклав контракт на виконання договору комісії.

Якщо оплатити товар повинен комітент, то у нього ж і виникає заборгованість перед іноземним постачальником, а відтак виникають курсові різниці за такою заборгованістю.

Між комітентом і комісіонером виникають відносини щодо надання та оплати комісійних послуг, а також передання імпортованого товару від комісіонера комітенту. Бухоблік цих операцій див. у таблиці. 

 

Облік комісійних послуг та комісійного товару у комісіонера та у комітента

Зміст господарської операції

У комісіонера

У комітента

Дт

Кт

Дт

Кт

Підписано акт надання послуг комісії. У комісіонера – дохід, у комітента – збільшення первісної вартості імпортованих товарів на вартість комісійних послуг

361

703

281

631

Нараховано ПЗ з ПДВ у комісіонера та ПК з ПДВ у комітента – на вартість комісійних послуг

703

641

641

631

Комісіонер отримав комісійний товар від постачальника-нерезидента

024

--

Х

Х

Комісіонер передав товар комітенту. Комітент оприбуткував товар від іноземного постачальника

--

024

281

632

Комітент сплатив іноземному постачальнику за товар

Х

Х

632

312

Курсові різниці у комітента на суму заборгованості перед нерезидентом

Х

Х

945

632

Х

Х

632

714

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144