• Посилання скопійовано

Повернення та зміни ціни експортного товару: як відобразити в бухобліку?

Відправили товар на експорт. Нерезидент частину товару прийняв за нижчою ціною, ніж договірна, а частину повернув (не відповідає якості). Оплату здійснив за отриманий товар. Як закрити розрахунки? Які потрібні документи, щоб уникнути валютного контролю? Які потрібно зробити проведення?

Повернення частини товару

Імпорт чи реімпорт

Товар повертається в митному режимі реімпорту чи імпорту. Детально про це можна почитати тут.

При цьому операції, що проводяться в режимі реімпорту, звільнені від сплати митних платежів. Зокрема, за пп. 206.3 ПКУ операції із ввезення товарів у митному режимі реімпорту звільняються від оподаткування ПДВ, крім операцій із ввезення відповідно до пп. 3 ч. 2 ст. 78 МКУ, що оподатковуються податком за основною ставкою.

Товари, які не підпадають під правила митного режиму реімпорту, завозяться на митну територію України у режимі імпорту, зі сплатою відповідних митних платежів, включаючи імпортний ПДВ. Сплачений при імпорті ПДВ в загальному порядку відноситься до податкового кредиту.

 

Бухгалтерський облік

Особливості бухгалтерського обліку експорту товару ми розглядали тут.

Господарська операція повернення відображається такими проведеннями, за валютним курсом на дату повернення:

  • Дт 704 Кт 362 - на продажну вартість;
  • Дт 791 Кт 704 - зменшено фінрезультат до оподаткування;
  • Дт 902 Кт 28 - сторно, на собівартість повернених товарів;
  • Дт 791 Кт 902 - сторно, на собівартість реалізації, яка була віднесена до складу фінрезультату.

 

Валютний контроль

Відповідно до пп. 4 п. 12 розділу ІІІ Інструкції №7, зменшення суми грошових коштів, які мають надійти на користь резидента від нерезидента як оплата за експорт товару або вартості товарів, що імпортуються, допускається за умови, якщо протягом виконання зобов’язань за договором відбувається повне або часткове повернення резиденту товару, що був поставлений нерезиденту за експортним договором, у зв’язку з повним або частковим невиконанням сторонами взаємних зобов’язань за експортним договором - на суму вартості такого товару, оформленого МД типу ІМ-40 "Імпорт", ІМ-41 "Реімпорт", ІМ-51 "Переробка на митній території", ІМ-75 "Відмова на користь держави", ІМ-76 "Знищення або руйнування" та за наявності відповідної інформації в реєстрі МД.

Тобто, банк зніме вартість поверненого товару з валютного контролю на підставі відповідної МД та інформації в реєстрі МД.

Разом з тим банк в будь-якому разі завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума повернених товарів не перевищує 400 000 грн, що визначається за офіційним курсом НБУ на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог). На наш погляд, відносно нашої ситуації мова йде про курс на дату отримання повернених товарів.

 

Зміна ціни

Податок на додану вартість

При зміні ціни потрібно скласти РК до ПН. Детально про це тут.

 

Бухгалтерський облік

Зміна ціни відображається проведеннями (див. тут):

  • Дт 704 Кт 362 - на суму зменшення ціни, за валютним курсом на дату визнання доходу;
  • Дт 791 Кт 704 - сума зменшення списана на фінрезультати.

 

Валютний контроль

Відповідно до пп. 1 п. 12 розділу ІІІ Інструкції №7, зменшення суми грошових коштів, які мають надійти на користь резидента від нерезидента як оплата за експорт товару або вартості товарів, що імпортуються, допускається за умови, якщо протягом виконання зобов’язань за договором відбувається перегляд ціни товарів у зв’язку з невідповідністю їх кількісних та/або якісних характеристик умовам договору - на суму недопоставлених (недоотриманих) та/або неякісних товарів. Рішення про таку невідповідність приймається Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті або іншим органом, уповноваженим розглядати спори або засвідчувати таку невідповідність згідно з правилами чи звичаями країни розташування сторони договору або третьої країни відповідно до умов договору.

Таким чином, зміна ціни має бути підтверджена рішенням, яке приймає відповідний орган, згідно з умовами експортного договору.

Разом з тим банк в будь-якому разі завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума знижки не перевищує 400 000 грн, що визначається за офіційним курсом НБУ на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог). На наш погляд, відносно нашої ситуації мова йде про курс на дату домовленості (угоди) про знижку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442