• Посилання скопійовано

Повернення та зміни ціни експортного товару: як відобразити в бухобліку?

Відправили товар на експорт. Нерезидент частину товару прийняв за нижчою ціною, ніж договірна, а частину повернув (не відповідає якості). Оплату здійснив за отриманий товар. Як закрити розрахунки? Які потрібні документи, щоб уникнути валютного контролю? Які потрібно зробити проведення?

Повернення частини товару

Імпорт чи реімпорт

Товар повертається в митному режимі реімпорту чи імпорту. Детально про це можна почитати тут.

При цьому операції, що проводяться в режимі реімпорту, звільнені від сплати митних платежів. Зокрема, за пп. 206.3 ПКУ операції із ввезення товарів у митному режимі реімпорту звільняються від оподаткування ПДВ, крім операцій із ввезення відповідно до пп. 3 ч. 2 ст. 78 МКУ, що оподатковуються податком за основною ставкою.

Товари, які не підпадають під правила митного режиму реімпорту, завозяться на митну територію України у режимі імпорту, зі сплатою відповідних митних платежів, включаючи імпортний ПДВ. Сплачений при імпорті ПДВ в загальному порядку відноситься до податкового кредиту.

 

Бухгалтерський облік

Особливості бухгалтерського обліку експорту товару ми розглядали тут.

Господарська операція повернення відображається такими проведеннями, за валютним курсом на дату повернення:

  • Дт 704 Кт 362 - на продажну вартість;
  • Дт 791 Кт 704 - зменшено фінрезультат до оподаткування;
  • Дт 902 Кт 28 - сторно, на собівартість повернених товарів;
  • Дт 791 Кт 902 - сторно, на собівартість реалізації, яка була віднесена до складу фінрезультату.

 

Валютний контроль

Відповідно до пп. 4 п. 12 розділу ІІІ Інструкції №7, зменшення суми грошових коштів, які мають надійти на користь резидента від нерезидента як оплата за експорт товару або вартості товарів, що імпортуються, допускається за умови, якщо протягом виконання зобов’язань за договором відбувається повне або часткове повернення резиденту товару, що був поставлений нерезиденту за експортним договором, у зв’язку з повним або частковим невиконанням сторонами взаємних зобов’язань за експортним договором - на суму вартості такого товару, оформленого МД типу ІМ-40 "Імпорт", ІМ-41 "Реімпорт", ІМ-51 "Переробка на митній території", ІМ-75 "Відмова на користь держави", ІМ-76 "Знищення або руйнування" та за наявності відповідної інформації в реєстрі МД.

Тобто, банк зніме вартість поверненого товару з валютного контролю на підставі відповідної МД та інформації в реєстрі МД.

Разом з тим банк в будь-якому разі завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума повернених товарів не перевищує 400 000 грн, що визначається за офіційним курсом НБУ на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог). На наш погляд, відносно нашої ситуації мова йде про курс на дату отримання повернених товарів.

 

Зміна ціни

Податок на додану вартість

При зміні ціни потрібно скласти РК до ПН. Детально про це тут.

 

Бухгалтерський облік

Зміна ціни відображається проведеннями (див. тут):

  • Дт 704 Кт 362 - на суму зменшення ціни, за валютним курсом на дату визнання доходу;
  • Дт 791 Кт 704 - сума зменшення списана на фінрезультати.

 

Валютний контроль

Відповідно до пп. 1 п. 12 розділу ІІІ Інструкції №7, зменшення суми грошових коштів, які мають надійти на користь резидента від нерезидента як оплата за експорт товару або вартості товарів, що імпортуються, допускається за умови, якщо протягом виконання зобов’язань за договором відбувається перегляд ціни товарів у зв’язку з невідповідністю їх кількісних та/або якісних характеристик умовам договору - на суму недопоставлених (недоотриманих) та/або неякісних товарів. Рішення про таку невідповідність приймається Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті або іншим органом, уповноваженим розглядати спори або засвідчувати таку невідповідність згідно з правилами чи звичаями країни розташування сторони договору або третьої країни відповідно до умов договору.

Таким чином, зміна ціни має бути підтверджена рішенням, яке приймає відповідний орган, згідно з умовами експортного договору.

Разом з тим банк в будь-якому разі завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума знижки не перевищує 400 000 грн, що визначається за офіційним курсом НБУ на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог). На наш погляд, відносно нашої ситуації мова йде про курс на дату домовленості (угоди) про знижку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    Сьогодні 16:1029
  • Операції пожертви товару між ТОВ: облік та ПДВ
    ТОВ планує укласти договір пожертви на передачу товару іншому ТОВ. Чи прописується в договорі сума цього товару? На підставі якого документу передається товар? Чи прописується в такому документі сума цього товару? Як нараховується ПДВ? Чи виписуються дві податкові накладні?
    Сьогодні 13:1124
  • Витрати на обклеювання вікон орендованого офісу сонцезахисною плівкою: облік і ПДВ
    Підприємство-орендар (платник податку на прибуток, застосовує податкові різниці) здійснило витрати на обклеювання вікон орендованого офісу сонцезахисною поляризованою плівкою на суму 130 тис. грн. Орендодавець ці витрати не компенсує. Чи можна віднести ці витрати до поточних витрат кварталу та що з податковим кредитом з ПДВ?
    Сьогодні 10:11178
  • Реквізити акта приймання-передачі незавершеного будівництва для бухгалтерського обліку
    Яку інформацію повинен містити акт приймання-передачі об'єкта незавершеного будівництва житлового будинку, за яким бухгалтерія підприємства-покупця повинна відобразити цю подію у бухгалтерському обліку?
    21.05.202575
  • Списання матеріалів замовника в будівництві: документальне оформлення
    На підставі якого документу ТОВ-замовник будівництва має списувати власні будівельні матеріали, передані генеральному підряднику, після отримання від нього акту виконаних робіт та підсумкової відомості ресурсів? Чи потрібно підписувати такий документ з генпідрядником?
    21.05.202578