• Посилання скопійовано

Як списати залишок ВПА, якщо підприємство стало резидентом "Дія. Сіті" на особливих умовах?

До 01.07.2022 р. підприємство було великим платником податку на прибуток. На 01.07.2022 на рах. 17 є залишок ВПА, сформований за 2020, 2021 та 2022 роки. З 01.07.2022 р. підприємство набуло статус резидента "Дія. Сіті" на особливих умовах. Чи потрібно списати ВПА у зв'язку з відсутністю обов’язку застосовувати коригування фінрезультату? Чи є списання ВПА базою оподаткування податком на прибуток на особливих умовах?

Про облік відстрочених податкових активів ми раніше писали тут та тут.

В даному випадку підприємство перейшло на інші правила обчислення податку на прибуток, тож йому потрібно закрити рахунок 17 та списати ВПА. 

В цьому випадку можна скористатися рекомендаціями, запропонованими Мінфіном у листі від 14.04.2010 р. №31-34000-20-27/8144. Хоча вони стосуються іншої ситуації (списання залишку ВПА при переході на норми П(С)БО 25), ця ситуація є аналогічною, а саме відбувається перехід на інші правила оподаткування, за якими ВПА вже не визначається. В даному випадку потрібно списати залишок ВПА до складу витрат. Відповідно до Інструкції №291  за кредитом рахунку 17 проводиться зменшення відстрочених податкових активів за рахунок витрат, пов'язаних з нарахуванням податків на прибуток у поточному звітному періоді, тобто Дт 98 Кт 17 на суму залишку ВПА.

У вищезазначеному листі Мінфін також повідомив, що у гр. 3 Балансу «На початок звітного періоду» у загальному порядку відображають сальдо за вказаними рахунками. У першому місяці переходу на інший формат звітності (в нашому випадку – на особливі правила сплати податку на прибуток)  сальдо по рахунках 17 і 54 згортають взаємною кореспонденцією цих рахунків з відображенням різниці на рахунку 85 «Інші витрати». Це була порада Мінфіну для малого підприємства, а ті підприємства, які застосовують 9-й клас рахунків, можуть списати різницю, що виникла на рахунку 17, на субрахунок 98 «Податок на прибуток».

Списання ВПА не є базою оподаткування податком на прибуток за особливими умовами. Відповідно до пп. 135.2 ПКУ базою оподаткування операцій резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах є грошове вираження об’єкта оподаткування, розрахованого за правилами, визначеними пп. 135.2 ПКУ та пп. 141.9-1.3 ПКУ. У цих пунктах немає операції зі списання ВПА.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025235
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025111
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202535
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025103
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202547