• Посилання скопійовано

Облік відстрочених податкових активів

В балансі підприємства є дебетове сальдо за рах. 17, що утворилося через віднесення у Дт рах. 17 сум нарахованого податку на прибуток у кореспонденції з Кт рах. 6412 (напряму або через рах. 981). Обороти за рах. 54 мали місце лише у 2001-2004 рр. Сальдо за рах. 54 відсутнє. Які мають бути проведення за рах. 17, коли проводяться обороти за Кт і як «закрити» рах. 17?

Запитання: В балансі підприємства є дебетове сальдо за раунком 17 «Відстрочені податкові активи», що утворилося у результаті віднесення протягом 15 років у Дт рахунку 17 сум нарахованого податку на прибуток у кореспонденції з Кт рахунку 6412 «Податок на прибуток» (напряму, або через рахунок 981). Обороти за рахунком 54 «Відстрочені податкові зобов’язання» мали місце тільки у 2001-2004 рр. Сальдо за рахунком 54 відсутнє. Тож на Дт-рахунку 17 набралася чимала сума. Якими мають бути проведення за рахунком 17, коли проводяться обороти за Кт і як тепер «закрити» рахунок 17?

Відповідь:

Тимчасові різниці

Відповідно до п. 2 П(С)БО 17 «Податок на прибуток» підприємства, організації та інші юридичні особи незалежно від форм власності, які згідно з чинним законодавством є платниками податку на прибуток (крім бюджетних установ), мають застосовувати у своїй діяльності норми П(С)БО 17.

Відповідно до п. 3 П(С)БО 17 витрати (дохід) з податку на прибуток — це загальна сума витрат (доходу) з податку на прибуток, яка складається з поточного податку на прибуток з урахуванням відстроченого податкового зобов’язання (далі - ВПЗ) і відстроченого податкового активу (далі - ВПА).

Відповідно до п. 3 П(С)БО 17 ВПА - це сума податку на прибуток, що підлягає відшкодуванню у наступних періодах унаслідок:

  • тимчасової податкової різниці, що підлягає вирахуванню;
  • перенесення податкового збитку, не включеного до розрахунку зменшення податку на прибуток у звітному періоді;
  • перенесення на майбутні періоди податкових пільг, якими скористатися у звітному періоді неможливо.

ВПЗ – це сума податку на прибуток, який сплачуватиметься в наступних періодах з тимчасових податкових різниць, що підлягають оподаткуванню.

Своєю чергою, тимчасова податкова різниця - різниця між оцінкою активу або зобов'язання за даними фінансової звітності та податковою базою цього активу або зобов'язання відповідно.

Інакше кажучи, тимчасові різниці виникають у разі, коли активи та зобов'язання беруть участь у формуванні бухгалтерського прибутку в одному звітному періоді, а податкового – в іншому (чи навпаки), й при цьому, коли такі різниці з часом нівелюються

Наголосимо, що на рахунку 17 обліковуються саме тимчасові податкові різниці, тобто ті, що мають тимчасовий характер, призводять до виникнення ВПА. Постійні податкові різниці, які будуть завжди існувати, тобто ніколи не знівелюються, не беруть участь у формуванні ВПА.

Після визначення тимчасових різниць, що підлягають вирахуванню (є базою для розрахунку ВПА) та оподаткуванню (є базою для розрахунку ВПЗ), необхідно безпосередньо розрахувати ВПА і ВПЗ. Для цього, відповдіно до п. 12 П(С)БО 17 необхідно помножити розраховані величини тимчасових різниць на ставку податку на прибуток, що діє наступного року.

Отримані дані по ВПА та ВПЗ порівнюються і:

- якщо ВПА > ВПЗ, то різниця між їх значеннями відображається на рахунку 17 «Відстрочені податкові активи»;

- якщо ж ВПЗ > ВПА — то різниця між їх значеннями відображається на рахунку 54 «Відстрочені податкові зобов'язання».

Судячи із тексту питання, скоріше за все, платник податку не визначав тимчасових різниць, а на рахунок 17 «Відстрочені податкові активи» списував як тимчасові, так і постійні різниці.

Тому вважаємо за необхідне провести інвентаризацію сальдо рахунку 17 і залишити на ньому фактичні (реально існуючі) ВПА, які мають списатися природним шляхом із часом, тоді, коли тимчасові різниці зникнуть.

Що стосується решти суми, облікованої на рах. 17, то оскільки підприємство неправильно визначало витрати (дохід) з податку на прибуток, то має місце виникнення помилки за попередній звітній період.

Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Під час виправлення помилки у такій ситуації в кореспонденції з рахунком Дт 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» має бути рахунок Кт 17, адже хоч помилка і зачепила рахунки обліку витрат (клас 9), та за підсумками року, коли була допущена неточність, ця помилка вже закрилися на фінрезультат (рахунок 79 «Фінансові результати»), а той, своєю чергою, на рахунок 44. 

Документують суть помилки, її причину, бухгалтерські регістри та фінзвітність, які вона зачепила, у бухгалтерській довідці. Виправлення помилок, які належать до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 П(С)БО 6). Тож, складаючи поточну фінансову звітність, в ній на початок року (порівняльну інформацію) відображають уже правильні відомості. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»