Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Матеріальна шкода: облік та оподаткування

Внаслідок ДТП було пошкоджено та не підлягає відновленню орендований у фізособи автомобіль. Орендодавець-фізособа хоче пред'явити підприємству майнову претензію, через що виникло декілька питань...

Запитання:

1.Як оптимізувати операцію у підприємства, щоб ПДФО та ВЗ були мінімальними?

2.Як відобразити в обліку цю операцію і з яких сум і коли проводити утримання ПДФО та ВЗ? Під якими кодами відображати ці суми у формі 4ДФ?

3.Якщо скористатися пп. 164.2.14 ПKУ, на яку суму шкоди поширюється обмеження? І чи є додатковим благом і підлягають оподаткуванню суми судових витрат, що підлягають відшкодуванню у разі задоволення позову фізичної особи?

 

Відповідь:

Згідно з пп. 164.2.14 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім, зокрема сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров'ю, а також відшкодувань моральної шкоди в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, або в розмірі, визначеному законом.

Таким чином, відшкодування матеріальної шкоди в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року (у 2022 році – 26000 грн.), або у розмірі, визначеному законом, звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб. 

Тож не підлягатимуть оподаткуванню суми виплати відшкодувань матеріальної шкоди в сумі, що не перевищує 26000,00 грн. Оскільки такий дохід не оподатковуватиметься ПДФО, то він також звільняється від оподаткування військовим збором (пп. 1.7 п. 16-1 підр. 10 розд. XX ПКУ).

Коли дохід у вигляді відшкодування матеріальної шкоди на користь фізособи перевищить розмір, встановлений пп. 164.2.14 ПКУ, тоді сума такого перевищення оподатковується ПДФО і військовим збором під час її нарахування.

Згідно з пп. 168.1.2 ПКУ податок сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до відповідного бюджету або розрахункового документа на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений ст. 35-1 ПКУ.

Крім того, роботодавець, який на підставі постанови перераховує суми відшкодування матеріальної шкоди на рахунок виконавчої служби для подальшої виплати стягувачу (орендодавцю - фізособі), виступає податковим агентом щодо оподаткування та відображення такої суми в Додатку 4ДФ Об’єднаної звітності. При цьому дохід у вигляді такої шкоди, незалежно від його розміру, відображається під ознакою доходу «120» із зазначенням реєстраційного номера облікової картки стягувача.

Приклад. Підприємству виставлена претензія на відшкодування матеріальної шкоди фізособі за пошкоджений в ДТП орендований автомобіль, який не підлягає відновленню в сумі 30000,00 грн. В обліку така операція відображатиметься наступним чином (див. таблицю).

 

Таблиця

 

Облік відшкодування матеріальної шкоди

№ з/п

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума

Дт

Кт

1

Підприємство визнало претензію по ДТП

948

685

30000,00

2

Утримано ПДФО із суми перевищення неоподатковуваної суми за пп. 164.2.14 ПКУ

685

641/ПДФО

720,00

3

Утримано ПДФО із суми перевищення неоподатковуваної суми за пп. 164.2.14 ПКУ

685

642

60,00

4

Перераховано суму матеріальної шкоди орендодавцю-фізособі

685

311

29220,00

5

Перераховано до бюджету утримані податки та збори

641/ПДФО

642

311

311

720,00

60,00

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Автотранспорт , Оренда , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі