• Посилання скопійовано

Цільова допомога платнику ЄП 2%: облік та оподаткування

Суб'єкт господарювання – платник ЄП 2%, який постраждав внаслідок військових дій, отримав допомогу від комунальної установи обласної ради в сумі 50000 грн на відновлення пошкодженого та зруйнованого майна. Чи є ця допомога об'єктом оподаткування єдиним податком? На якому рахунку бухобліку слід обліковувати ці кошти?

Відповідно до пп. 292.11 ПКУ, до складу доходу платника єдиного податку  не включаються, зокрема:

  • суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм;
  • суми коштів та вартість майна, отриманих платником податку - юридичною особою у вигляді бюджетного гранту, за умови його цільового використання. У разі нецільового використання наданого бюджетного гранту платник податку - юридична особа зобов’язаний збільшити податкові зобов’язання за наслідками податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму єдиного податку за ставкою, передбаченою пп. 293.5 ПКУ (в даному випадку це буде стандартна подвійна ставка ЄП без ПДВ, тобто 5% * 2 = 10%).

Якщо ця допомога підпадає під одну з цих умов, вона не оподатковується єдиним податком 2%. У противному разі, якщо вона не відповідає цим умовам, ці кошти оподатковуються єдиним податком 2%.

Відповідно до Інструкції №291, за кредитом рахунку 48 "Цільове фінансування і цільові надходження" відображаються кошти цільового призначення, для фінансування певних заходів, за дебетом - використані суми за певними напрямками, визнання їх доходом, а також повернення невикористаних сум.

Незалежно від того, чи оподатковується ця допомога єдиним податком, чи ні, в бухобліку вона відображається за рахунком 482 або 484:

  • Дт 311 Кт 482/484 – отримання цільових коштів.

Використання цільового фінансування для відновлення оборотних активів (придбання нового майна або поточний ремонт оборотних та необоротних активів):

  • Дт 23, 91 – 94  Кт 20, 22, 28 – використання ТМЦ для відновлення пошкодженого майна;
  • Дт 23, 91 – 94   Кт 65, 66 – нарахування заробітної плати працівникам, зайнятим відновленням;
  • Дт 23, 91 – 94   Кт 631 – списання вартості робіт і послуг сторонніх підрядників;
  • Дт 482/484 Кт 718 – одночасно з витратами нараховується дохід в сумі понесених витрат за рахунок цільових коштів.

Якщо за рахунок цільових коштів відновлюються основні засоби, то схема обліку буде іншою. 

При придбані або створенні ОЗ  сума коштів цільового фінансування також повинна бути списана з рахунку 48. В даному випадку списується саме та сума, що була витрачена на придбання або створення ОЗ:

  • Дт 15 Кт 20, 22, 63, 65, 66 і т.д. – витрати на придбання або створення ОЗ;
  • Дт 10 Кт 15 – введення ОЗ в експлуатацію;
  • Дт 69 Кт 48 – використання цільового фінансування в тій сумі, яка була віднесена на рах. 10 як первісна вартість ОЗ.

Дохід від придбання чи створення ОЗ за кошти цільового фінансування визнається лише в розмірі нарахованої амортизації, відповідно при введенні в експлуатацію ОЗ кошти з рахунку 48 списуються на рахунок 69 записом Дт 69 Кт 48 – дохід в цей момент ще не визнається, оскільки амортизація ОЗ ще не почала нараховуватися, але суму фінансування списати треба.

Рахунок 69 "Доходи майбутніх періодів" призначено для узагальнення інформації щодо одержаних доходів у звітному періоді, які підлягають включенню до доходів у майбутніх звітних періодах – в даному випадку у періодах нарахування амортизації.

Визнання доходу на суму нарахованої амортизації здійснюється проведенням Дт 69 Кт 745 "Дохід від безкоштовно отриманих активів" - з початком нарахування амортизації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    Сьогодні 11:1222
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    Сьогодні 09:1941
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202518
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202526
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202527