• Посилання скопійовано

Облік компенсуючого ПЗ з ПДВ при придбанні товарів для неоподатковуваних операцій

Підприємство - платник ПДВ придбаває з ПДВ товари, послуги для використання у неоподатковуваній діяльності. Якими документами керуватися, окрім Інструкції №141, яка втратила чинність, при обліку ПДВ в таких операціях?

Щодо Інструкції №141

Зазначена Інструкція встановлювала особливості бухгалтерського обліку ПДВ.

Але вона втратила чинність з 09.08.2019 р. згідно з Наказом Мінфіну від 18.06.2019 р. №247.

Причину втрати чинності наведено у роз’ясненні Мінфіну на сайті цього органу тут.

Мінфін зазначив, що Інструкцію прийнято у 1997 році, коли не всі облікові питання були врегульовані. А на момент скасування Інструкції №141 потреба в ній відпала, тому що питання обліку повністю врегульовані – ПКУ, Інструкцією №291.

 

Як відображалися розглядувані операції раніше згідно з Інструкцією №141

Відповідно до п. 11 Інструкції №141 сума податкового зобов’язання, нарахованого відповідно до пп. 198.5 та пп. 199.1 ПКУ, відображається за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню», і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками», аналітичний рахунок «Розрахунки за податком на додану вартість», суми нарахованого податку зараховуються до первісної вартості товарів, необоротних активів, вартості послуг у кореспонденції з кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню».

Тобто, бухгалтерські проведення згідно з Інструкцією №141 (цифри умовні):

  • Дт 28 Кт 631 - 10 000 грн (придбано товари);
  • Дт 641 Кт 631 – 2 000 грн (відображено ПК з ПДВ);
  • Дт 631 Кт 311 – 12 000 грн (оплата постачальнику);
  • Дт 643 Кт 641 – 2 000 грн (нараховано компенсуюче ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ);
  • Дт 28 Кт 643 – 2 000 грн (сума компенсуючого ПДВ включена до складу первісної вартості товарів).

 

Як відображати дані операції зараз, після скасування Інструкції №141

Відображати аналогічно, як і раніше (див. наведені вище проведення). Адже Інструкція не запроваджувала нових норм, а всього лише дублювала норми інших нормативних документів.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 9, до первісної вартості придбаних запасів включаються, серед іншого, суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству.

ПДВ відноситься до непрямих податків.

Якщо підприємство нараховує компенсуюче ПЗ з ПДВ, воно таким чином компенсує раніше нарахований ПК. В такому разі ПДВ є таким, що не відшкодовується підприємству. А тому воно має бути відображене у складі первісної вартості придбаних запасів.

Але оскільки згідно з нормами ПКУ в розглядуваній ситуації потрібно спершу відобразити ПК, і тільки потім показати його компенсування, через нарахування ПЗ з ПДВ, необхідно ПДВ віднести до первісної вартості товарів не відразу в момент придбання товарів (Дт 28 Кт 631 – 2 000 грн.), а через відображення окремо ПК і потім окремо нарахування компенсуючого ПЗ з ПДВ.

Причому компенсуюче ПЗ з ПДВ можна відобразити без застосування субрахунку 643, як це встановлювалося Інструкцією №141, а прямою проводкою: Дт 28 Кт 641 – 2 000 грн.

І так, і так буде правильно. Підприємство може обрати з цих варіантів той, який для нього найбільше підходить.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.202532
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202526
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534