• Посилання скопійовано

Розукомплектація ОЗ, якщо вартість частини більше вартості ОЗ

Залишкова вартість дозуючої системи (ОЗ) - 500 грн. З системи зняли двигун, ринкова вартість якого 2 000 грн, встановивши на інше обладнання. Система продовжує працювати без двигуна. Як відобразити в бухгалтерському обліку? Яке документування?

Про загальні особливості розукомплектації ОЗ можна почитати тут, тут.

Розглянемо з урахуванням особливостей умов наведеного питання.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 7 первісна вартість об'єктів основних засобів, зобов'язання за які визначені загальною сумою, визначається розподілом цієї суми пропорційно до справедливої вартості окремого об'єкта основних засобів.

Тож для розподілу вартості дозуючої системи потрібно знати в тому числі справедливу вартість дозуючої системи без двигуна.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 7).

Тобто, справедлива – це ринкова ціна.

Нехай підприємство встановило, що продати дозуючи систему без двигуна можна за 3 000 грн, без урахування ПДВ.

  • Нехай при цьому первісна вартість дозуючої системи з двигуном 22 000 грн, нарахований знос – 21 500 грн.
  • Встановлюємо первісну вартість і знос окремо двигуна і дозуючої системи.
  • Загальна ринкова вартість – 5 000 грн (3 000 + 2 000).
  • Частка двигуна у загальній ринковій вартості – 40% (2 000 : 5 000 х 100%).
  • Первісна вартість двигуна – 8 800 грн (22 000 х 40%).
  • Нарахований знос на двигун – 8 600 грн (21 500 х 40%).
  • Залишкова вартість двигуна – 200 грн (8 800 – 8 600).

Розукомплектація відображається проведеннями:

  • Дт 104(дв) Кт 104(дс) – 8 800 грн (виокремлено із вартості дозуючої системи (дс) окремий об’єкт ОЗ – двигун (дв));
  • Дт 131(дс) Кт 131(дв) – 8 600 грн (виокремлено із загальної суми нарахованого на систему зносу (дс) – знос двигуна (дв)).

Далі двигун може обліковуватися як окремий об’єкт ОЗ, навіть, якщо його встановлять на інше обладнання. Але підприємство може вирішити обліковувати двигун у складі одного об’єкта – такого обладнання, а не окремо. В такому разі збільшують первісну вартість такого обладнання:

  • Дт 104(об) Кт 104(дв) – 8 800 грн (збільшена первісна вартість обладнання (об) на вартість встановленого двигуна (дв));
  • Дт 131(дв) Кт 131(об) – 8 600 грн (збільшена сума нарахованого на обладнання зносу (об) – на нарахований знос двигуна (дв)).

Чинними нормативними документами не встановлено форми документа, яким має оформлятися розукомплектування. Тому підприємство може створити такий документ самостійно.

Те саме стосується документа, яким оформляється встановлення двигуна на нове обладнання.

Поряд з цим, для цієї мети підприємство може пристосувати форми Актів, які затверджені Наказом №818. Наприклад, розукомплектування оформити Актом внутрішнього переміщення ОЗ. В акті додатково навести інформацію про ринкову вартість об’єктів, які розукомплектовуються, навести розрахунок розподілу первісної вартості, зносу.

Встановлення двигуна на нове обладнання також можна оформити таким Актом, доповнивши його додатковою інформацією.

 ***

Читайте також: Переоцінка, зменшення корисності ОЗ

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04199
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528