• Посилання скопійовано

Як придбати авто у нерезидента?

Суб’єкт господарювання (СГ) планує придбати авто для тероборони за рахунок власних коштів в Польщі, Румунії. Який алгоритм придбання? Як оплачувати нерезиденту?

ЗЕД-договір

Відповідно до ч. 1 ст. 382 ГКУ, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право укладати будь-які зовнішньоекономічні договори (контракти), крім тих, укладення яких заборонено законодавством України.

Про особливості укладення ЗЕД-договору можна прочитати тут та тут.

Таким чином, якщо СГ планує придбати авто у нерезидента, він має укласти з нерезидентом ЗЕД-договір.

 

Особливості розрахунків

Відповідно до п. 28 Постанови НБУ від 02.01.2019 р. №2, у розрахунках між резидентами і нерезидентами за поточними торговельними операціями та операціями, пов’язаними з рухом капіталу [крім операцій зі здійснення іноземних інвестицій та повернення іноземному інвестору прибутків, доходів (уключаючи дивіденди) та інших коштів, одержаних на законних підставах у результаті здійснення іноземних інвестицій], використовуються як засіб платежу іноземна валюта і гривня.

Причому відповідно до п. 16 Положення НБУ №5, розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках, а розрахунки у готівковій формі заборонено.

Таким чином, СГ за домовленістю з нерезидентами (що має зазначатися в ЗЕД-договорі) може оплачувати за придбане авто гривнями, або іноземною валютою. Причому обов’язково через банківський рахунок.

Якщо буде домовлено оплачувати іноземною валютою, СГ доведеться відкривати в банку рахунок в іноземній валюті. Потім купувати за власні грпивневі кошти іноземну валюту і розраховуватися з нерезидентом за ЗЕД-контрактом придбаною інвалютою.

 

Граничні строки розрахунків за ЗЕД-контрактом

Якщо СГ спершу робить оплату, а потім імпортує авто, на нього поширюються норми щодо граничних строків розрахунків (365 календарних днів), за умови, що сума оплати більше 400 000 грн.

Тобто, якщо сума оплати більше 400 000 грн, то протягом 365 календарних днів з дати оплати потрібно імпортувати авто. Інакше за кожен день прострочення на СГ нараховуватиметься пеня в розмірі 0,3% суми перерахованих коштів.

Детально про граничні строки можна почитати тут та тут.

 

Реєстрація на митниці

В день розмитнення імпортованого автомобіля чи раніше СГ потрібно зареєструватися на митниці. Реєстрація проводиться згідно з нормами Порядку, затвердженого Наказом Мінфіну від 15.06.2015 р. № 552.

Під час розмитнення потрібно буде сплатити митні платежі, включаючи ПДВ, акцизний податок.

Про особливості обліку і оподаткування імпорту товарів (в данiй ситуації авто) можна прочитати тут. Про акцизний податок при імпорті автомобілів – тут.

 

Пенсійний збір

У разі імпорту легкового автомобіля при першій його реєстрації потрібно сплатити пенсійний збір (див. п. 8 ст. 4, п. 7 ст. 1 Закону № 400/97-ВР).

Детальніше про пенсійний збір можна прочитати тут.

 

Держреєстрація авто

Для держреєстрації СГ потрібно звернутися до сервісного центру МВС за своїм місцем знаходження (п. 1.4 Інструкції № 379).

 

Транспортний податок

Якщо імпортовано легковий автомобіль, то СГ може бути платником транспортного податку. Детально про це можна прочитати тут.

Але якщо легковий авто придбано (імпортовано) і передано (продано, подаровано тощо) іншій особі в межах одного місяця, подавати декларацію та платити податок не потрібно (див. тут).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»