• Посилання скопійовано

Облік продажу фінінвестицій за номінальною вартістю

У 2012 році ТОВ увійшло в статутний капітал іншого ТОВ вартістю 500 тис. грн. Облік здійснюється за методом участі в капіталі. У 2013 році дооцінка склала 50 тис. грн, а у 2014 уцінка 550 тис. грн. Наразі інвестиції було дооцінено на 20 тис. грн та планується реалізувати. В якому розмірі виникне дохід у підприємства в бухгалтерському обліку?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(с)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому, нормами розділу III ПКУ не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з переоцінки (дооцінки, уцінки) корпоративних прав, виражених в іншій, ніж цінні папери, формі. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

А за правилами бухгалтерського обліку (п. 12 НП(с)БО 12) балансова вартість фінансових інвестицій збільшується (зменшується) на суму, що є часткою інвестора в чистому прибутку (збитку) об'єкта інвестування за звітний період, із включенням цієї суми до складу доходу (втрат) від участі в капіталі.

Відповідно, зменшення балансової вартості фінінвестицій за методом участі у капіталі відображається записом Дт 961 Кт 141, а збільшення Дт 141 Кт 721. Отже, при збільшенні балансової вартості фінінвестицій у поточному періоді до 20 тис. грн у підприємства виникає дохід, який в подальшому враховується при визначенні фінрезультату до оподаткування.

Що ж до подальшого продажу такої частки, то згідно п. 5 НП(с)БО 15 дохід визнається у розмірі договірної вартості такої частки. Оскільки частка продається за номінальною вартістю 20 тис. грн, то відповідно у підприємства виникає дохід у сумі коштів, яку має йому сплатити покупець такої частки – 20 тис. грн (Дт 377 Кт 741). Разом з цим, балансова вартість фінінвестицій списується до складу витрат (Дт 352 Кт 141 та Дт 971 Кт 352). Тобто, в загальному результат від продажу корпоративних прав за номінальною вартістю є нульовим.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Автомобіль замортизований, але працює: що робити бухгалтеру?
    На підприємстві є машини, які повністю замортизовані. Чи можна здійснювати перевезення товарів на замортизованих машинах? Як донарахувати вартість замортизованої машини?
    26.06.2025729
  • Послуги від нерезидента: особливості обліку та оподаткування
    Підприємство оплатило з гривневої корпоративної картки за послуги нерезиденту згідно знаданим інвойсом у валюті. Кошти списалися у гривні за комерційним курсу на день проведення операції банком. Як відобразити таку операцію в бухобліку? Які її наслідки з ПДВ?
    25.06.2025130
  • Придбали рослини в горщиках для офісу: як обліковувати?
    Підприємство придбало рослини в горщиках для прикрашення (озеленення) офісу. Вартість однієї рослини - 26 500,00 грн без ПДВ. Як слід обліковувати ці рослини у бухгалтерському та податковому обліках?
    25.06.202583
  • Аванс за платні дороги Латвії: як облікувати?
    Директор автотранспортного підприємства здійснив передоплату в іноземній валюті за користування платними дорогами в Литві через спеціалізований сайт https://smsvinjetes.lv/ru, використовуючи ключ до рахунку підприємства. На момент оплати невідомо, який конкретний транспортний засіб і яку суму використає. Як відобразити дану операцію в обліку?
    24.06.2025157
  • Зміна митного режиму з тимчасового ввезення на імпорт: облік та ПДВ
    Як у декларації з ПДВ відобразити обсяги придбання та сплачений податок при зміні митного режиму з тимчасового ввезення на імпорт, враховуючи раніше сплачені відсотки? Які бухгалтерські проведення слід зробити, якщо ці відсотки були віднесені на витрати?
    24.06.202530