• Посилання скопійовано

Бухгалтерський облік благодійної допомоги у благодійного фонду

Благодійний фонд отримав благодійну допомогу у вигляді електротоварів (міксер, кухонний комбайн). Ці товари використовуватимуться для надання благодійних послуг та для надання їх в якості благодійної допомоги. Які особливості бухгалтерського обліку, документування?

Благодійна допомога товарами отримується для певної мети, в розглядуваній ситуації для надання благодійних послуг чи для надання товарів в якості благодійної допомоги особам, які цього потребують.

Таким чином, зазначена благодійна допомога має цільовий характер. Інструкцією №291 майно цільового призначення відображається на балансі у кореспонденції з субрахунком 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень».

 

Облік товарів, отриманих з метою їх використання для надання благодійних послуг

Якщо електротовари отримуються з метою їх використання для надання благодійних послуг, то вони зараховуються до складу необоротних активів благодійної організації – ОЗ чи МНМА, тому що їх строк служби більше року.

Якщо організація встановила власною обліковою політикою вартісну ознаку предметів, що входять до складу МНМА і отримані електротовари менше такої ознаки, вони відображаються на балансі у складі МНМА. Якщо вони більше такої ознаки, то у складі ОЗ.

Наприклад, нехай така ознака встановлена обліковою політикою благодійної організації на рівні 20 000 грн.

В такому разі якщо вартість міксера менше 20 000 грн, він обліковується на субрахунку 112. Якщо більше – на субрахунку 106.

Необоротні активи отримані благодійною організацією безоплатно, отже, вони відображаються у складі додаткового капіталу на субрахунку 424 «Безоплатно одержані необоротні активи».

Таким чином, отримання зазначених товарів відображається проводками: Дт 106 (112) Кт 424.

Благодійна організація отримує благодійну допомогу від благодійника за накладною чи актом. Окрім того, на ці товари потрібно скласти Акт введення в експлуатацію основних засобів, форма якого затверджена Наказом №818.

Акт складається в одному примірнику комісією, призначеною розпорядженням (наказом) керівника організації. В Акті комісія зазначає строк служби товарів, їх ліквідаційну вартість, метод амортизації. Акт затверджує керівник, після чого він є підставою для бухгалтерського обліку.

Отже, наведену вище проводку (Дт 106, 112 Кт 424) роблять на підставі накладної (акту) від благодійника і Акту введення в експлуатацію.

Надалі організація в загальному порядку нараховує амортизацію електротоварів:

  • Дт 23 Кт 131 – нарахована амортизація;
  • Дт 424 Кт 745 – відображено дохід в розмірі нарахованої амортизації.

 

Облік товарів, отриманих для надання їх в якості благодійної допомоги

Відповідно до п. 17 НП(С)БО 15 отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Якщо товари отримані для того, щоб їх передати отримувачам благодійної допомоги, то дохід від отриманих товарів буде відображено тоді, коли товари будуть передані і організація відобразить у витратах вартість цих товарів:

  • Дт 281 Кт 484 – отримані товари;
  • Дт 949 Кт 281 – передані товари отримувачам благодійної допомоги;
  • Дт 484 Кт 718 – відображено дохід від отриманого цільового фінансування, в розмірі вартості переданих товарів.

Якщо товари передаються фізичним особам і надання благодійної допомоги не звільнено від сплати ПДФО і ВЗ, то благодійна організація повинна додаткова нарахувати ПДФО і ВЗ, перерахувавши їх до бюджету:

  • Дт 949 Кт 641, 642 – нараховано ПДФО, ВЗ;
  • Дт 641, 642 Кт 311 – перераховано ПДФО, ВЗ до бюджету.

 ***

Читайте також: Благодійна допомога у вигляді послуг: облік та оподаткування в обох сторін

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:115
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202544
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025100