• Посилання скопійовано

Бухоблік нерозмитненого товару

Підприємство імпортувало товар, який звільнений від оподаткування за пп. 197.1.3 ПКУ. Але митниця не розмитнює цей товар, вважаючи, що на нього не поширюється пільга. Пізніше частина товару таки розмитнили, а інша частина досі не розмитнена. Як відображати такий товар в бухобліку?

Наприклад, читаємо в Листі Мінфіну від 18.11.2016 р. № 31-11410-07-27/32754 наступне.

Згідно з НП(С)БО 9 та п. 2.1 Методрекомендацій № 2 запаси визнаються активом, якщо:

  • підприємству перейшли ризики й вигоди, пов’язані з правом власності або з правом повного господарського відання (оперативного управління) на придбані (отримані) запаси;
  • підприємство здійснює управління та контроль за запасами;
  • існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов’язані з їх використанням;
  • вартість запасів може бути достовірно визначена.

Придбані (отримані) запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з фактичних витрат, передбачених п. 9 НП(С)БО 9.

Відповідно до п. 2.5 Методрекомендацій № 2 запаси, придбані за іноземну валюту, оцінюються у валюті звітності із застосуванням валютного курсу на дату здійснення операцій (дата визнання активів). Таким чином, датою здійснення операції для зарахування підприємством активів (товарів) на баланс є дата, на яку підприємству переходять усі ризики й вигоди, пов’язані з правом власності на придбані активи (товари).

Таким чином, оприбуткувати товар (Дт 28 Кт 632) слід на дату (згідно з курсом НБУ на цю дату) в момент, коли виконані всі наведені вище умови.

В першу чергу варто визначити дату переходу права власності згідно з договором.

Наприклад, нехай такою датою буде надходження товару на митницю.

Але другою умовою для визнання запасів є отримання підприємством контролю за товарами. Контроль підприємство набуде на дату розмитнення.

За цих умов оприбуткувати товари варто на дату розмитнення. Якщо розмитнили частину товарів, то оприбутковується на балансі тільки частина товарів.

Дивимося інший приклад.

Нехай право власності перейшло до підприємства на складі постачальника в момент завантаження товару на транспортний засіб підприємства. Фактично в цей момент підприємство також отримало контроль за товарами. В такому разі товар на балансі потрібно оприбуткувати на балансі на дату його завантаження на транспортний засіб. Навіть якщо товар ще не розмитнено.

Наступний приклад.

Згідно з договором, право власності на товар набувається в момент оприбуткування товару на складі підприємства. В такому разі товар оприбутковують на дату отримання товару на склад, а не на дату розмитнення.

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    Сьогодні 15:233
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202448