• Посилання скопійовано

Облік у ТОВ з учасником нерезидентом

У новоствореного ТОВ єдиний учасник (юрособа), який є нерезидентом. Внесок в СК здійснено в іноземній валюті, з прив'язкою в статуті до суми в гривнях. Діяльність запланована в основному у сфері послуг (82.11). Чи є особливості в подальшій діяльності такого ТОВ - ведення обліку, сплати податків, подання звітності?

Іноземне підприємство

Відповідно до ч. 1 ст. 117 ГКУ іноземним підприємством є унітарне або корпоративне підприємство, створене за законодавством України, що діє виключно на основі власності іноземців або іноземних юридичних осіб, або діюче підприємство, придбане повністю у власність цих осіб.

В розглядуваній ситуації ТОВ є корпоративним підприємством, створеним за законодавством України, що діє виключно на основі власності іноземної юридичної особи. А тому з точки зору ГКУ воно є іноземним підприємством.

Умови і порядок створення, вимоги до організації та діяльності іноземних підприємств визначаються ГКУ (ст. 390 – ст. 400) і Законом №93/96-ВР (див. далі).

Код КОПФГ іноземного підприємства – «170».

Підприємство з іноземними інвестиціями

Відповідно до п. 3 ст. 1 Закону №93/96-ВР підприємство з іноземними інвестиціями - підприємство (організація) будь-якої організаційно-правової форми, створене відповідно до законодавства України, іноземна інвестиція в статутному капіталі якого, за його наявності, становить не менше 10 відсотків.

Підприємство набирає статусу підприємства з іноземними інвестиціями з дня зарахування іноземної інвестиції на його баланс (ст. 1 Закону №93/96-ВР).

Таким чином, в розглядуваній ситуації ТОВ є підприємством з іноземними інвестиціями. Причому додаткової реєстрації не вимагається.

 

Бухгалтерський облік

Ведеться в загальному порядку. Але оскільки нерезиденту можуть виплачуватися дивіденди в іноземній валюті, при обліку таких дивідендів потрібно додатково застосовувати норми НП(С)БО 21. При розрахунках в іноземній валюті можуть виникати курсові різниці.

 

Виплата дивідендів

Про особливості виплати дивідендів юрособам-нерезидентам в іноземній валюті ми писали, приміром, тут.

При виплаті дивідендів за загальним правилом утримується авансовий внесок з податку на прибуток (див. п. 57.1-1 ПКУ). Але не сплачують авансовий внесок платники єдиного податку (див. пп. 57.1-1.2 ПКУ), а також особи, зазначені в пп. 57.1-1.3 ПКУ.

При виплаті дивідендів сплачується податок на репатріацію, в розмірі 15% від суми нарахованих дивідендів, за їх рахунок (п. «б» пп. 141.4.1, пп. 141.4.2 ПКУ). Особливості розрахунку і сплати податку на репатріацію ми розглядали, приміром, тут.

Але цей податок можна не утримувати, якщо є відповідний міжнародний договір між Україною і країною нерезидента про уникнення подвійного оподаткування, який передбачає інший порядок оподаткування і нерезидент є бенефіціарним отримувачем доходу й надав резиденту довідку, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Детальніше про застосування цього правила можна прочитати, приміром, тут і тут.

 

Чи може ТОВ бути платником ЄП групи 3?

Згідно з нормами пп. 291.5.5 ПКУ, не можуть бути платником ЄП групи 3 суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками ЄП, дорівнює або перевищує 25 %.

Оскільки в розглядуваній ситуації юридичній особі нерезиденту належить більше ніж 25% часток в СК (зокрема, 100%), і така особа не є платником ЄП, ТОВ не може бути платником ЄП.

 

ТОВ і засновник-нерезидент – пов’язані особи

Підстава – норма п. «а» пп. 14.1.159 ПКУ, де наведено такий критерій, як володіння корпоративними правами іншої юридичної особи у розмірі 25 і більше відсотків.

А в розглядуваній ситуації маємо 100%.

Якщо ТОВ і засновник-нерезидент пов’язані особи, то при певних умовах операції між ними можуть бути контрольовані (див. пп. 39.2.1 ПКУ).

Причому операції з нарахування (виплати) дивідендів у грошовій формі платником податку на прибуток на користь нерезидентів не є контрольованими (див., приміром, тут, Лист Мінфіну від 26.09.2018 р. №11420-10-10/25191).

Отже, контрольовані операції можуть виникнути, якщо між ТОВ і засновником-нерезидентом будуть інші операції, наприклад, придбання, продажу тощо. І обсяг таких операцій перевищить 10 млн грн за рік, за умови, що річний дохід ТОВ перевищить 150 млн грн. В такому разі ТОВ підпадатиме під процедуру трансфертного ціноутворення. Детальніше про це, приміром, тут.

 

Чи є ще якісь специфічні особливості в діяльності розглядуваного ТОВ?

Ні, таких особливостей немає. Хіба що між ТОВ і засновником відбуватимуться окремі операції, приміром, купівлі, придбання товарів тощо. Але в такому разі потрібно буде аналізувати кожну таку операцію.

Один нюанс. Згідно з Класифікацією доходів бюджету, затвердженою Наказом Мінфіну від 14.01.2011 р. №11, при сплаті податку на прибуток іноземним підприємством застосовується код доходу бюджету - 11020300 «Податок на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів».

Тому іноземне підприємство повинно обирати рахунок в Держказначейтсві для оплати податку на прибуток з кодом класифікації доходів бюджету – 11020300.

 

Які нюанси при подачі звітності для ТОВ з єдиним учасником-нерезидентом?

Звітність подається в загальному порядку, як і іншими юридичними особами. Специфічних нюансів в розглядуваній ситуації немає.

Але є одна спеціальна статистична звітність.

Відповідно до ст. 15 Закону №93/96-ВР підприємства з іноземними інвестиціями подають статистичну звітність про здійснення іноземних інвестицій відповідно до законодавства.

Наказом Держстату від 13.06.2019 р. №206 затверджено форму №10-зез (квартальна) «Звіт про прямі іноземні інвестиції», яку складають і подають юридичні особи (резиденти), які одержали прямі інвестиції від нерезидентів, а також філії та постійні представництва нерезидентів в Україні. Звіт подається не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Роз’яснення стосовно складання цієї форми затверджені Наказом Держстату від 13.06.2019 р. №19.1.2-12/13-19.

Але з 01.02.2022 р. втрачає чинність Наказ №206 і затверджена ним форма. Натомість Наказом Держстату від 22.06.2021 р. №124 затверджена нова форма № 10-зез (квартальна) «Звіт підприємства з іноземними інвестиціями», яку слід подавати починаючи з першого кварталу 2022 року.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518