• Посилання скопійовано

Чи може підприємство здійснювати продаж матеріалів або послуг працівнику?

Чи може юрособа надавати послуги працівнику підприємства з будівництва ангару на дачі? Або реалізовувати залишки матеріалів? Які податкові наслідки такої операції? Чи виникає у працівника оподатковуваний дохід? Як відобразити таку операцію в обліку?

Як зазначено у ст. 627 ЦКУ, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

У договорах за участю фізичної особи - споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів.

Заборони на надання послуг або продажу активів фізособі, який є працівником підприємства, не встановлено. Тому підприємство може надавати послуги або здійснювати продаж матеріалів працівнику підприємства як по звичайній ціні, так і зі знижкою (в тому числі і безоплатно). Однак у цьому випадку, розмір знижки (або звичайна вартість якщо такі послуги або товари будуть постачатись безоплатно) буде доходом такої фізособи – про це далі.

 

Оподаткування вартості наданих послуг

Згідно з пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно одержаних товарів, робіт чи послуг за звичайною ціною, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Отже, у разі надання послуг (продажу товару) працівнику, для підприємства він є звичайним замовником-фізособою. Тобто, якщо послуги надаються (або здійснюється продаж матеріалів) за звичайною ціною без застосування знижки, то нарахування доходу на користь фізособи не відбувається (навпаки, це фізособа виплачує підприємству дохід). Таким чином вартість наданих послуги (за умови відсутності знижки зазначеної у пп. «е» п. 164.2.17 ПКУ) працівнику не є його доходом, а тому не підлягає оподаткуванню ані ЄСВ, ані ПДФО та ВЗ.

Зважаючи на те, що такі суми не є доходом на користь фізособи у єдиній звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ вони не відображаються. Якщо ж має місце знижка, то її розмір (різниця між фактичною ціною для працівника і звичайною ціною на такі послуги/матеріали) відображається у додатку 4ДФ до об’єднаної звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ з ознакою доходу «126» та оподатковується ПДФО та ВЗ за ставками 18% та 1,5% відповідно (без оподаткування ЄСВ).

Що ж до інших податків (ПДВ та прибутку) – то тут особливостей не передбачено, в тому числі і коригувань фінрезультату на суму знижки (звичайної ціни у разі безоплатного надання). Податкова накладна в такому випадку складається як на неплатника ПДВ. База оподаткування визначається виходячи з ціни товарів/послуг, з урахуванням мінімальної бази для оподаткування встановленої п. 188.1 ПКУ (не нижче ціни придбання матеріалів або звичайної ціни послуг).

 

Відображення в обліку

В обліку така операція нічим не відрізнятиметься від звичайного надання послуг/продажу товарів підприємством іншим фізособам:

Операція

Дт

Кт

Реалізовано залишки матеріалів фізособі (працівнику)

361

712

Надано послуги фізособі (працівнику)

361

703

Нараховано ПЗ з ПДВ при наданні послуг/продажу матеріалів фізособі (працівнику)

712

703

641/ПДВ

Сплачено фізособою (працівником) за одержані матеріали/послуги

311

301

361

Нараховано ПДФО та ВЗ на суму знижки на вартість наданих послуги/реалізованих матеріалів фізособі (працівнику) – за наявності

377

641/ПДФО

642/ВЗ

Проведено взаємозалік з фізособою на суму нарахованого ПДФО та ВЗ на розмір знижки в рахунок розрахунків із заробітної плати

 

661

377

АБО

 

 

 

Відшкодовано нараховану суму ПДФО та ВЗ на розмір знижки, фізособою (працівником) на рахунок підприємства або в касу

311

301

377

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442