• Посилання скопійовано

Облік розподілу та оплати електроенергії в гуртожитку

Комунальне підприємство займається утриманням будинків. На обслуговуванні КП є гуртожиток, якому КП закуповує електроенергію. РЕМ виставляє рахунок за електроненегію відповідно до загальнобудинкового лічильника, своєю чергою, КП сплачує згідно з рахунком. Потім КП розподіляє спожиті кВт, що виставив РЕМ, між споживачами, які проживають в гуртожитку. Як відобразити в бухобліку дану операцію?

В даному випадку відносини між комунальним підприємством та споживачами підпадають під регулювання Закону «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. №2189-VIII, на підставі ст. 2 цього Закону.

Відповідно до п. 12 ч. 4 ст. 8 Закону №2189 комунальне підприємство як управитель зобов’язане  у разі прийняття співвласниками багатоквартирного будинку відповідного рішення від імені, в інтересах та за рахунок співвласників укладати з виконавцями комунальних послуг договори про надання таких послуг, здійснювати облік обсягу відповідних спожитих комунальних послуг та їх оплати, у тому числі стосовно кожного співвласника; здійснювати розподіл між співвласниками обсягу спожитої комунальної послуги відповідно до законодавства.

Виходячи з цього, схема обліку отриманої та розподіленої електроенергії може бути наступною – див. таблицю.

Таблиця

Зміст операції

Дебет

Кредит

Сума

Отримано загальний рахунок від РЕМ, який підлягає розподілу між споживачами

377/споживачі

685/РЕМ

1000

Отримано кошти від споживачів за спожиту електроенергію

301, 311

377/споживачі

1000

Сплачено РЕМ за отриману електроенергію

685/РЕМ

311

1000

Як показано в таблиці, аналітичний облік електроенергії, спожитої окремими споживачами, ведеться на субрах. 377 в розрізі споживачів. Також «через» нього проходять кошти, що отримані від споживачів, які потім акумулюються для оплати електроенергії на адресу РЕМ.

Доходи і витрати у комунального підприємства при такому розподілі не виникають.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025812