• Посилання скопійовано

Списання інвестиції за ліквідованим ТОВ, до якого робився внесок

ТОВ 1зробило внески у створення ТОВ 2, що відображено проведенням Дт 14 Кт 00, – 1000 грн. Але при зверненні до ЄДР за ТОВ 2 числиться СК - 5000 грн. Згодом ТОВ 2 ліквідовано, про що стало відомо з інформації, наведеної у ЄДР. Як відобразити ліквідацію ТОВ 2 в обліку ТОВ 1?

Щодо обліку здійсненого внеску до СК

Заборгованість за внесками до СК відображається проводкою: Дт 14 Кт 685.

Здійснення внеску коштами, з банківського рахунку інвестора на банківський рахунок емітента: Дт 685 Кт 311.

Якщо за даними ЄДР (Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) СК ТОВ 2 складає 5000 грн., а на рахунку 14 ТОВ 1 значиться тільки 1000 грн., це може свідчити про те, що ТОВ 1 зробив внесок не повністю, не відобразивши заборгованість до СК у повній сумі.

Окрім того, наведена у запитанні проводка (Дт 14 Кт 00) не відображає інформацію про кореспондуючий кредитовий рахунок. Але ж в такому разі підсумок активу балансу не буде дорівнювати підсумку пасиву. Хоча якщо ТОВ 1 складало баланс і підсумки активу і пасиву рівні, це означає, що кореспондуючий рахунок таки був. Наприклад, він міг бути такий: Дт 00 Кт 685.

Тому рекомендуємо ТОВ 1 зробити перевірку бухгалтерського обліку за період від моменту внеску до СК до поточного моменту. І з’ясувати всі проводки, якими відображався внесок до СК ТОВ 2. Потім робити виправлення в бухгалтерському обліку, якщо такі виправлення будуть потрібні, залежно від помилок, які виявлять під час перевірки.

 

Щодо відображення в обліку інвестора ліквідації емітента

За даними розглядуваної ситуації на балансі ТОВ 1 числиться інвестиція до ТОВ 2 на суму 1000 грн. З даних ЄДР ТОВ 1 стає відомо, що ТОВ 2 ліквідувався.

Але якщо ТОВ 2 ліквідовано, фінансова інвестиція втрачає ознаки активу, а тому її слід списати з балансу: Дт 96 (якщо облік інвестиції ведеться за методом участі в капіталі) чи 977 Кт 14 – 1000 грн.

Для ТОВ 1 платника податку на прибуток будуть такі податкові наслідки.

Сума списаної інвестиції (Дт 79 Кт 96 чи 977) зменшить фінрезультат до оподаткування, а відтак і об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Якщо ТОВ 1 коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, може застосовуватися різниця за пп. 140.5.3 ПКУ.

Згідно з пп. 140.5.3 ПКУ  ПКУ, фінрезультат до оподаткування збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.

Тобто, якщо ТОВ 1 застосовує коригування на податкові різниці і вело облік інвестицій за методом участі в капіталі, воно має збільшити фінрезультат до оподаткування на 1000 грн згідно з пп. 140.5.3 ПКУ.

Якщо ж ТОВ 1 вело бухоблік не за методом участі в капіталі, податкову різницю за пп. 140.5.3 ПКУ воно не застосовує. Інших різниць в розглядуваній ситуації немає.

 ***

Читайте також: Облік фінінвестицій за методом участі в капіталі

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025813