• Посилання скопійовано

Як списати дисконт при достроковому погашенні заборгованості?

Підприємство отримало довгострокову позику, яку дисконтувало в обліку. Прийнято рішення на суму отриманої позики до моменту її погашення збільшити СК. Як відобразити в обліку недоамортизовану суму дисконту?

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 11, довгострокові зобов'язання відображаються в балансі за їх теперішньою вартістю.

Теперішня вартість - дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльності підприємства (п. 4 НП(С)БО 11).

Таким чином, отримана довгострокова позика (довгострокове зобов’язання) відображається проведенням: Дт 311 Кт 50, 55.

Поряд з цим, нарахована сума дисконту: Дт 50, 55 Кт 733.

Надалі на кожну дату балансу до моменту погашення відображається амортизація дисконту: Дт 952 Кт 50, 55.

Щоправда, існує думка, що якщо позика отримується від одного з засновників, нарахування дисконту і його амортизація відображається не із застосуванням рахунків обліку доходів і витрат (733, 952), а додаткового капіталу (425). Про це ми писали, приміром, тут. На жаль, Мінфін свою думку з цього питання не озвучував. Тому кожне підприємство має самостійно вирішувати, який з цих варіантів доречніший. На нашу думку, безпечніше користуватися варіантом з відображенням доходів і витрат.

Якщо приймається рішення зарахувати зобов’язання за позикою в рахунок збільшення СК, то таке зарахування фактично є погашенням позики. А на момент погашення зобов’язання має відображатися вже за номінальною вартістю. Тобто, якщо залишається недоамортизована сума дисконту, вона має бути відображена на дату погашення: Дт 952 (чи 425, якщо підприємство обрало варіант з додатковим капіталом) Кт 50, 55.

Зарахування в рахунок збільшення СК:

  • Дт 46 Кт 404 – прийнято рішення загальних зборів про збільшення розміру СК;
  • Дт 50, 55 Кт 46 – зараховані зобов’язання по внесках до СК із зобов’язанням по позиці;
  • Дт 404 Кт 401 – зареєстровано в ЄДП зміни до статуту.

Якщо підприємство є платником податку на прибуток, то в розглядуваній ситуації податкові різниці не виникають.

Якщо підприємство є платником ПДВ, то розглядувана ситуація не впливає на облік ПДВ.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Придбання квадроциклу для військовослужбовця: відображення в обліку та оподаткування
    Приватне підприємство планує придбати квадроцикл та передати його безпосередньо військовослужбовцю. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:159
  • Облік погашення кредиту замість банку факторинговій компанії
    : У 2012 році ТОВ отримало в банку кредит. У 2014 році банк передав кредит факторинговій компанії. Протягом 2012 – 2023 рр. між банком, НБУ, фактором тривали судові справи. Відсотки за кредитом ТОВ не виставлялися. У 2023 році кредит виставлено на аукціон і продано новому кредитору. Згодом за вимогою кредитора ТОВ відшкодувало вартість кредиту, за ціною менше балансової. Як ці операції відобразати в обліку?
    Сьогодні 12:086
  • Платник єдиного податку надає приміщення для тимчасового проживання ВПО: облік та оподаткування
    Юрособа – платник єдиного податку 4-ї групи надає приміщення для тимчасового проживання ВПО на безоплатній основі. Для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги (електроенергію, опалення, водопостачання та ін.) юрособа щомісячно надає інформацію до селищної ради. Плату за проживання і за спожиті комунальні послуги від ВПО юрособа не отримує. Як відображати це в обліку та яке оподаткування?
    Сьогодні 11:152
  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:027
  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413