Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Втрата права власності на ОЗ за рішенням суду – облік і оподаткування

Підприємство придбало ОЗ (відобразивши ПК) і ввело в експлуатацію, використовувало в діяльності, нараховувало амортизацію. Але у зв’язку з невиконанням умов інвестиційного договору за рішенням суду втратило право власності на ОЗ. Як списати з балансу, які особливості?

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 33 НП(С)БО 7 об'єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом.

Відповідно до п. 6 НП(С)БО 7 об'єкт основних засобів визнається активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена.

Внаслідок набуття чинності рішенням суду, на підставі такого рішення відбулася перереєстрації права власності на ОЗ у держреєстратора. Тобто, на цю дату підприємство втратило право власності на ОЗ. Відтак саме на цю дату об’єкт ОЗ вже не відповідає критеріям визнання активом.

Тому, на наш погляд, на цю дату потрібно скласти Акт списання основних засобів (форма №ОЗ-3), списавши об’єкт ОЗ з балансу:

  • Дт 131 Кт 10 – на суму нарахованого зносу;
  • Дт 976 Кт 10 – на залишкову вартість.

Нарахування амортизації припиняється з наступного місяця за місяцем, у якому відбулося списання ОЗ (п. 29 НП(С)БО 7).

 

Податок на прибуток

Фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ), зменшується на залишкову вартість списаного ОЗ (Дт 79 Кт 976). Тобто, на цю суму зменшується і об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Причому за даними розглядуваної ситуації податкові різниці підприємство не застосовує.

 

ПДВ

Підприємство придбавало ОЗ для використання в господарській діяльності. Відображало ПК. Але внаслідок втрати права власності об’єкт ОЗ перестав використовуватися в господарській діяльності.

В такому разі згідно з п. «г» п. 198.5 ПКУ потрібно нарахувати компенсувальні ПЗ з ПДВ.

В такому разі база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого об’єкт ОЗ вибуває (п. 189.1 ПКУ).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
ПДВ , Податок на прибуток , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі