• Посилання скопійовано

Втрата права власності на ОЗ за рішенням суду – облік і оподаткування

Підприємство придбало ОЗ (відобразивши ПК) і ввело в експлуатацію, використовувало в діяльності, нараховувало амортизацію. Але у зв’язку з невиконанням умов інвестиційного договору за рішенням суду втратило право власності на ОЗ. Як списати з балансу, які особливості?

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 33 НП(С)БО 7 об'єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом.

Відповідно до п. 6 НП(С)БО 7 об'єкт основних засобів визнається активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена.

Внаслідок набуття чинності рішенням суду, на підставі такого рішення відбулася перереєстрації права власності на ОЗ у держреєстратора. Тобто, на цю дату підприємство втратило право власності на ОЗ. Відтак саме на цю дату об’єкт ОЗ вже не відповідає критеріям визнання активом.

Тому, на наш погляд, на цю дату потрібно скласти Акт списання основних засобів (форма №ОЗ-3), списавши об’єкт ОЗ з балансу:

  • Дт 131 Кт 10 – на суму нарахованого зносу;
  • Дт 976 Кт 10 – на залишкову вартість.

Нарахування амортизації припиняється з наступного місяця за місяцем, у якому відбулося списання ОЗ (п. 29 НП(С)БО 7).

 

Податок на прибуток

Фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ), зменшується на залишкову вартість списаного ОЗ (Дт 79 Кт 976). Тобто, на цю суму зменшується і об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Причому за даними розглядуваної ситуації податкові різниці підприємство не застосовує.

 

ПДВ

Підприємство придбавало ОЗ для використання в господарській діяльності. Відображало ПК. Але внаслідок втрати права власності об’єкт ОЗ перестав використовуватися в господарській діяльності.

В такому разі згідно з п. «г» п. 198.5 ПКУ потрібно нарахувати компенсувальні ПЗ з ПДВ.

В такому разі база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого об’єкт ОЗ вибуває (п. 189.1 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025753
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545