Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Оприбуткування надлишків давальницької сировини: облік

Підприємство-переробник отримує давальницьку сировину, переробляє і отримує кількість продукції, яка перевищує норму. За домовленістю з замовником йому передають кількість продукції за нормами. А надлишок залишається переробнику, без оплати замовнику. Як такий залишок відобразити в обліку переробника?

Отриману для переробки сировину переробник відображає на позабалансовому субрахунку 022 «Матеріали, прийняті для переробки». На балансі ця продукція не відображається, тому що переробник не придбаває сировину, не отримує на неї право власності.

Всі витрати з переробки сировини переробник обліковує на рахунку 23.

Оприбуткування готової продукції, отриманої внаслідок переробки, відображається на окремому аналітичному рахунку до субрахунку 022.

Наприклад, отримання давальницької сировини відображають на субрахунку 022 (давальницька сировина).

Потім оприбутковують готову продукцію на субрахунку 022 (готова продукція, виготовлена з давальницької сировини), а використану сировину списують з субрахунку 022 (давальницька сировина).

Послуги переробки і вироблену продукцію передають переробнику за актом, додатково може складатися накладна:

  • Дт 361 Кт 703 – на вартість послуг переробки;
  • 022 (готова продукція, виготовлена з давальницької сировини) – списується з позабалансового субрахунку передана замовнику продукція, виготовлена з давальницької сировини;
  • Дт 703 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ;
  • Дт 703 Кт 791 – дохід від продажу послуг віднесено на фінрезультати;
  • Дт 903 Кт 23 – списано собівартість послуг переробки;
  • Дт 791 Кт 903 – собівартість реалізації списано на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 361 – оплата замовником послуг переробки.

Ми навели базові проводки щодо обліку давальницьких операцій.

Якщо за домовленістю з замовником переробник залишає у себе кількість продукції, отриманої внаслідок переробки давальницької сировини, яка перевищує норми, без жодної оплати замовнику, в обліку таку продукцію можна відобразити таким чином.

По-перше, поставити на баланс давальницьку сировину, з якої вироблено надлишок продукції: Дт 201 Кт 718. Окрім того, такий надлишок списується з позабалансового субрахунку 022.

Відповідно до п. 12 НП(С)БО 9 первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього НП(С)БО 9.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 19).

Тобто, зазначений надлишок оприбутковують за ціною, за якою можна продати давальницьку сировину.

Далі списують цей надлишок на собівартість переробки: Дт 23 Кт 201.

Потім за виробничою собівартістю оприбутковують надлишок продукції, яка залишається переробнику: Дт 26 Кт 23.

Таким чином, до собівартості такої продукції буде включено як вартість давальницької сировини, так і вартість переробки, яка припадає на кількість такої продукції.

 ***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі