• Посилання скопійовано

Оприбуткування надлишків давальницької сировини: облік

Підприємство-переробник отримує давальницьку сировину, переробляє і отримує кількість продукції, яка перевищує норму. За домовленістю з замовником йому передають кількість продукції за нормами. А надлишок залишається переробнику, без оплати замовнику. Як такий залишок відобразити в обліку переробника?

Отриману для переробки сировину переробник відображає на позабалансовому субрахунку 022 «Матеріали, прийняті для переробки». На балансі ця продукція не відображається, тому що переробник не придбаває сировину, не отримує на неї право власності.

Всі витрати з переробки сировини переробник обліковує на рахунку 23.

Оприбуткування готової продукції, отриманої внаслідок переробки, відображається на окремому аналітичному рахунку до субрахунку 022.

Наприклад, отримання давальницької сировини відображають на субрахунку 022 (давальницька сировина).

Потім оприбутковують готову продукцію на субрахунку 022 (готова продукція, виготовлена з давальницької сировини), а використану сировину списують з субрахунку 022 (давальницька сировина).

Послуги переробки і вироблену продукцію передають переробнику за актом, додатково може складатися накладна:

  • Дт 361 Кт 703 – на вартість послуг переробки;
  • 022 (готова продукція, виготовлена з давальницької сировини) – списується з позабалансового субрахунку передана замовнику продукція, виготовлена з давальницької сировини;
  • Дт 703 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ;
  • Дт 703 Кт 791 – дохід від продажу послуг віднесено на фінрезультати;
  • Дт 903 Кт 23 – списано собівартість послуг переробки;
  • Дт 791 Кт 903 – собівартість реалізації списано на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 361 – оплата замовником послуг переробки.

Ми навели базові проводки щодо обліку давальницьких операцій.

Якщо за домовленістю з замовником переробник залишає у себе кількість продукції, отриманої внаслідок переробки давальницької сировини, яка перевищує норми, без жодної оплати замовнику, в обліку таку продукцію можна відобразити таким чином.

По-перше, поставити на баланс давальницьку сировину, з якої вироблено надлишок продукції: Дт 201 Кт 718. Окрім того, такий надлишок списується з позабалансового субрахунку 022.

Відповідно до п. 12 НП(С)БО 9 первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього НП(С)БО 9.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 19).

Тобто, зазначений надлишок оприбутковують за ціною, за якою можна продати давальницьку сировину.

Далі списують цей надлишок на собівартість переробки: Дт 23 Кт 201.

Потім за виробничою собівартістю оприбутковують надлишок продукції, яка залишається переробнику: Дт 26 Кт 23.

Таким чином, до собівартості такої продукції буде включено як вартість давальницької сировини, так і вартість переробки, яка припадає на кількість такої продукції.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202515
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202549
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202519
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025163
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202520