• Посилання скопійовано

Заборгованість за фіндопомогою померлого працівника

Помер працівник підприємства (яке є платником податку на прибуток), на балансі залишилася заборгованість за неповерненою поворотною фіндопомогою. Яка доля цієї фіндопомоги?

Відповідно до ст. 1218 ЦКУ до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1281 ЦКУ:

  1. Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб.
  2. Кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.
  3. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.
  4. Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.

Таким чином, заборгованість за фіндопомогою мають відшкодувати спадкоємці померлого працівника. Тобто, боржниками за заборгованістю стають спадкоємці.

 

Списання боргу до закінчення строку позовної давності

Якщо до закінчення строку позовної давності підприємство вирішить простити цей борг фізособі спадкоємцю, сума боргу підлягатиме оподаткуванню ПДФО і ВЗ, якщо вона перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, в якому прощено борг. У 2021 році така сума становить 1500 грн.

Про особливості оподаткування прощеного боргу до закінчення строку позовної давності ми детально писали, приміром, тут.

Про відображення списаного боргу в додатку 4ДФ до Розрахунку ми писали тут.

В бухгалтерському обліку сума списаного боргу списується на субрахунок 944.

В податковому обліку фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат від списання боргу (див. пп. 139.2.1 ПКУ). Поряд з цим немає підстав зменшити фінрезультат до оподаткування на суму такого боргу відповідно до пп. 139.2.2 ПКУ. Тому що така допомога не відповідає ознакам безнадійної заборгованості за п. 14.1.11 ПКУ.

 

Списання боргу, за яким минув строк позовної давності

Якщо сума боргу перевищує суму, що становить 50 % місячного прожиткового мінімуму, що діяв для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (1 135 грн), така сума включається до оподатковуваного доходу фізособи (у нашій ситуації спадкоємця), згідно з пп. 164.2.7 ПКУ. Причому фізична особа самостійно сплачує ПДФО і ВЗ з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації.

Якщо не перевищує зазначену суму, оподаткуванню не підлягає.

Сума списаного боргу, яка не перевищує зазначену граничну суму, відображається в додатку 4ДФ до Розрахунку з ознакою доходу «194», а яка перевищує – з ознакою доходу «107».

В бухгалтерському обліку сума списаного боргу списується на субрахунок 944.

В податковому обліку фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат від списання боргу (див. пп. 139.2.1 ПКУ). Поряд зменшується фінрезультат до оподаткування на суму такого боргу відповідно до пп. 139.2.2 ПКУ. Тому що така допомога відповідає ознакам безнадійної заборгованості за п. 14.1.11 ПКУ.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442