• Посилання скопійовано

Облік використання сонячної електростанції для власних потреб

Який облік та оподаткування використання сонячної електроенергії від власної сонячної електростанції для потреб виробництва?

Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (п. 5 П(с)БО 15).

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені (п. 6 П(с)БО 16).

З метою застосування терміна "постачання товарів" електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром (п. 14.1.191 ПКУ).

Виходячи з визначення понять доходу та витрат, можна зробити висновок, що дохід підприємства від оприбуткування виробленої електричної енергії дорівнює витратам від використання такої енергії для потреб виробництва. Тобто, фактично маємо ситуацію, що фінансовий результат від отримання та подальшого використання електричної енергії дорівнює нулю, оскільки доходи та витрати рівні.

При цьому, при експлуатації власної сонячної електростанції підприємство несе певний ряд витрат, зокрема на амортизацію самої електростанції, підтримання в робочому стані, а також оплату праці відповідного персоналу. Всі ці витрати протягом місяця доцільно відносити безпосередньо складу виробничих витрат (субрахунок 23) з подальшим віднесенням на собівартість виготовленої продукції (за умови, вироблена електроенергія іде лише на виробництво).

Нагадаємо, що сонячна електростанція відноситься до групи 1.3 «Будівлі, споруди та передавальні пристрої» (рахунок 103 «Будівлі та споруди»), а от ту електростанцію, яка не розміщується окремо, а знаходиться на даху доцільно відображати на рахунку 104 «Машини та обладнання». У податковому обліку такі електростанції відносяться відповідно до групи 3 ОЗ (з мінімальним терміном експлуатації 15 років) та до групи 4 ОЗ (з мінімальним терміном експлуатації 5 років).

Отже, вважаємо, що в бухгалтерському обліку підприємство відображає у складі витрат на виробництво всі витрати, що понесені в зв'язку із експлуатацією сонячної електростанції, без відображення витрат та доходів від одержання та подальшого використання такої електроенергії оскільки дохід від оприбуткування та витрати від використання такої електроенергії будуть завжди рівними.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(с)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

ПКУ не передбачено коригувань фінрезультату в зв'язку із використанням самостійно виготовленої сонячної енергії для потреб власного виробництва. Тому такі операції впливають на об'єкт оподаткування лише за вищенаведеними правилами бухгалтерського обліку.

 

ПДВ

Згідно з пп. «а» та «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

В зазначеному випадку підприємство електроенергію не постачає, а використовує для власних потреб. Тому операції з виготовлення, а також подальшого використання для власних потреб сонячної енергії не є об'єктом оподаткування ПДВ і не призводить до податкових наслідків з цього податку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.20258
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202510
  • Облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство взяло участь в аукціоні з оренди приміщення держвласності та стало переможцем. Для участі в аукціоні було сплачено реєстраційний та гарантійний внесок. Гарантійний внесок частково повернуто, на решту суми оформлено акт про надання послуг - винагорода оператору. Як відобразити такі операції в бухобліку?
    11.07.202517
  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.2025125
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202527