• Посилання скопійовано

Документальне оформлення переведення працівника на основне місце роботи

Працівник є директором ТОВ за сумісництвом. Цей же працівник залишитися директором цього ж ТОВ, але за основним місцем роботи. Як правильно оформити переміщення директора? Чи підійде для цієї ситуації п. 5 ст. 36 КЗпП? Якими документами і в які терміни оформляється таке переміщення, щоб не порушити норми законодавства?

Згідно із ч. 1 ст. 32 КЗпП, переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у ст. 33 цього Кодексу, та в інших випадках, передбачених законодавством.

Пунктом 31 постанови Пленуму ВСУ від 06.11.92 р. №9 передбачено, що переведенням на іншу роботу вважається доручення працівнику роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації чи посаді, визначеній трудовим договором.

У зв'язку з цим, якщо працівник залишиться працювати на тій ж посаді в межах підприємства, переведення у розумінні ст. 32 КЗпП, не може бути застосовано.

Також, в даному випадку, не можна застосувати і п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП, яка передбачає переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду, оскільки за цією статтею здійснюється переведення працівника на інше підприємства на підставі заяви-клопотання останнього.

Враховуючи зазначене, у такому випадку, директора доцільно звільнити з посади за сумісництвом, а потім прийняти на основне місце роботи за новим трудовим договором, враховуючи вимоги ст. 24 КЗпП.

Аналогічна думка із цього питання міститься у листі Мінсоцполітики від 18.10.2017 р. №446/0/22-17/134.

Звертаємо увагу, що працівник має бути звільнений з місця роботи за сумісництвом у день, що передує дню прийняття його на основне місце роботи. Крім того, у день звільнення роботодавець проводить з працівником остаточний розрахунок і виплачує всі належні йому суми, включаючи компенсацію за невикористану відпустку.

Директор підприємства — це найманий працівник. Для якого роботодавцем є, по суті, - загальні збори учасників (засновника — якщо він єдиний власник).

Отже, всі рішення щодо умов, режиму роботи директора приймаються на загальних зборах засновників і оформляють рішенням засновників, якщо інше не передбачено Статутом підприємства.

Для початку потрібно подивитися, що було визначено в попередньому рішенні засновників, як саме було призначено директора на посаду. Якщо, в рішенні зазначено «П.І.Б. призначити директором за сумісництвом…», то потрібно прийняти нове рішення засновника щодо звільнення директора сумісника та призначення його за основним місцем роботи. У разі якщо, у рішенні було зазначено, що «П.І.Б. призначається директором..», а в наказі на підставі заяви «призначений за сумісництвом», то збори проводити не потрібно.

Для цього достатньо буде, щоб директор написав дві заяви, одну на звільнення як сумісника, а другу – про прийняття за основним місцем роботи.

Наступним кроком буде:

  • оформлення наказу про звільнення з роботи директора за сумісництвом;
  • оформлення наказу про прийняття на роботу директора за основним місцем роботи;

Видання наказу про прийняття на роботу директора є обов’язковим. У разі призначення директора зборами засновника наказ про вступ на посаду може видавати сам майбутній директор. Підставою для цього є рішення засновника та власна заява.

  • розірвання трудового договору (контракту) з директором як сумісником;
  • заключення трудового договору (контракту) з директором за основним місцем роботи.

Якщо в статуті підприємства прописано, що директор призначається зборами засновників із укладанням із ним трудового договору (контракту), то його обов’язково потрібно розробити та підписати. 

Трудовим договором (контрактом) визначається строк найму, права, обов’язки та відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення з посади, інші умови найму за погодженням сторін.

  • проведення запису у трудовій книжці;

За бажанням працівника можна внести запис про роботу за сумісництвом до паперової трудової книжки. Якщо такий запис не був внесений за попереднім основним місцем роботи, роботодавець за новим основним місцем роботи може внести такий запис. А вже потім у звичайному порядку зробити запис про прийняття працівника на основне місце роботи.

Звертаємо увагу, що повідомлення ДФС про початок роботи працівника на посаді директора за основним місцем роботи подавати не потрібно.

Крім того, звільнення та прийняття директора потрібно відобразити в Додатку 5 об’єднаної звітності. А в Додатку 1 об’єднаної звітності відобразити інформацію про доходи, нараховані працівнику за місцем основної роботи та за сумісництвом. Якщо зміна статусу відбувається в середині місяця, то доходи за сумісництвом відображаються окремо від інших доходів, у тому числі від доходів, нарахованих за основним місцем роботи.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Іноземний банк повернув платіж у валюті: як відобразити в обліку?
    У підприємства за контрактом з нерезидентом оплата за товар здійснюється після отримання товару. Підприємство провело оплату за раніше отриманий товар, але іноземний банк не зарахував платіж постачальнику і повернув валюту платнику. Одразу після повернення валюта була продана банком. Як все це відобразити в обліку?
    Сьогодні 10:131
  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202416
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024501
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202429