• Посилання скопійовано

Облік ПК за неодержаними та запізнілими ПН

Підприємство надає послуги, звільнені від ПДВ. Якщо ПН ще не отримано, чи можна ПДВ включати до собівартості отриманих матеріалів, послуг? Який термін використовувати для списання ПДВ за неотриманими ПН? Які бухгалтерські проведення складаються на неодержані ПН і одержані із запізненням?

Якщо ПН ще не отримано, чи можна ПДВ включати до собівартості отриманих матеріалів, послуг, які призначаються для використання у звільнених від оподаткування операціях?

У такому разі суми ПДВ включаються до первісної вартості матеріалів, витрат діяльності тощо у кореспонденції з кредитом рахунків обліку зобов'язань (див. п. 9 Інструкції №141, п. 9 НП(С)БО 9): Дт 20, 23, 92 тощо Кт 631, 685.

Тобто, неотримання чи несвоєчасна реєстрація ПН в ЄРПН не впливає на той факт, що суму ПДВ потрібно включити до первісної вартості матеріалів, витрат (якщо придбані послуги), які заздалегідь призначаються для використання у звільнених операціях.

Але після того, як ПН буде зареєстрована і отримана підприємством, воно повинно як відобразити ПК за нею, так і нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, що відображається проводками:

  • Дт 641 Кт 644 – відображено ПК;
  • Дт 643 Кт 641 – нараховано компенсуюче ПЗ;
  • Дт 644 Кт 643 – зараховані зобов’язання за відображеним ПК і нарахованими ПЗ.

Варто сказати, що якщо ПН зареєстрована в ЄРПН і отримана вчасно, сума ПДВ у первісній вартості, ПК і ПЗ відображаються такими самими проводками.

 

Який термін використовувати для списання ПДВ за неотриманими, незареєстрованими ПН?

Це питання детально ми розглядали тут.

Згідно з пп. 198.6 ПКУ, платник має право відображати ПК протягом 1095 календарних днів з дати складення ПН/РК.

Якщо протягом зазначеного строку ПН/РК не зареєстровані, відповідна сума списується на витрати. Тобто, наступного дня після останнього дня граничного терміну для реєстрації ПН в ЄРПН сума ПДВ, що міститься в такій ПН, відображається за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» у кореспонденції з кредитом субрахунку 644 «Податковий кредит», аналітичний рахунок «Податковий кредит непідтверджений».

 

Які бухгалтерські проведення складаються на неодержані ПН і одержані із запізненням?

Ми навели вище такі проводки для підприємства, яке здійснює операції постачання, звільнені від оподаткування ПДВ.

Якщо підприємство здійснює оподатковувані операції, то проводки будуть наступні:

  • Дт 644 Кт 631, 685 – ПДВ за отриманими товарами, послугами, за яким ще не зареєстровані ПН;
  • Дт 641 Кт 644 – відображено ПК з ПДВ за зареєстрованими ПН.

 ***

Читайте також: Списання заборгованості за невідображеним ПК з ПДВ

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144