Уцінка запасів — це відображення запасів за чистою вартістю їх реалізації, зокрема, з причини знецінення готової продукції, яку планується отримати, або знецінення товарів. Загалом для кожного окремого випадку застосовується індивідуальний підхід. Докладно про уцінку запасів ми писали тут.
Отже, у разі пошкодження упаковки товару, яке вплинуло на собівартість, а також на реалізаційну ціну товару, такий товар можна уцінити до такої ціни, за якою можна продати такий товар.
Як показано у вищезазначеній статті, якщо немає резерву знецінення запасів, то сума уцінки списується одразу на витрати: Дт 946 Кт 28.
Списання упаковки товару. Оскільки в даному випадку уцінка пов’язана з псуванням упаковки, то на момент уцінки товару слід було визначитися з тим, чи є зіпсована упаковка активом, чи ні.
Відповідно до п. 3 НП(С)БО 1 активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому (зокрема, вони можуть бути продані за певною ненульовою ціною).
Тож на дату уцінки потрібно було вирішити, чи зможе підприємство продати цю упаковку (зокрема, як вторинну сировину) або використати у власній діяльності. Якщо так, то вона визнається активом, і оцінюється за ціною можливого продажу. Але за умовами запитання упаковка була оцінена в сумі уцінки товару, і оприбуткована без кількісного виразу (зокрема, без оприбуткування на вагу). Це не має практичного сенсу та не є по суті господарською операцією – адже активу як такого (тари) фактично немає.
Тож якщо підприємство вважає, що ця упаковка не буде продана або використана, її не потрібно було оприбутковувати при уцінці товару, а слід було одразу віднести до відходів і не прибуткувати.
Якщо таке оприбуткування сталося у поточному звітному періоді, який ще не завершився, то на нашу думку, доцільно анулювати цю операцію в обліку без жодних наслідків. Сума уцінки основного товару списується записом Дт 946 Кт 28, а упаковка не прибуткується взагалі.
Якщо упаковка була оприбуткована на рахунок 204 у минулих звітних періодах, то доцільно списати цей залишок в поточному звітному періоді як як зіпсовану тару: Дт 947 Кт 204.
Документальним підтвердженням буде акт списання тари, у якому вказується причина списання (непридатність до продажу або використання) та вартість списаної упаковки.
ПДВ при уцінці товару
Згідно з пп. 188.1 ПКУ базою оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів є договірна вартість (тобто сума грошової компенсації за такий товар). При цьому, база оподаткування ПДВ при продажу товарів не може бути нижчою ціни придбання таких товарів. Зверніть увагу, що мова йде саме про ціну придбання таких товарів, а не їх балансову вартість. Тобто уцінка таких товарів не вплине на порядок формування бази ПДВ при їх реалізації. Лишк в тому разі, якщо договірна ціна продажу товару буде нижчою за вартість придбання такого товару, платнику податків доведеться донарахувати ПЗ з ПДВ на суму такої різниці.
Також читайте тут та тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити