• Посилання скопійовано

Чи можна визнати МНМА в бухобліку основними засобами?

Чи можна для однотипних необоротних активів (морозильні вітрини) визнати в бухобліку, що вони відносяться до основних засобів незалежно від вартості і підлягають амортизації протягом терміну корисного використання (60 міс), а всі інші необоротні активи до 20 тис. є МНМА і амортизація 100% в момент введення в експлуатацію?

Відповідно до абз. 8 п. 4 П(С)БО 7, основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). 

Подібні (однорідні) об'єкти - об'єкти, які мають однакове функціональне призначення та однакову справедливу вартість.

Також у п. 6 П(С)БО 7 зазначено, що об’єкт основних засобів визнається активом, якщо існує ймовірність того, що підприємство/установа отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та його вартість може бути достовірно визначена.

Малоцінні необоротні матеріальні активи для цілей бухгалтерського обліку є однією із груп основних засобів (пп. 5.2.2 П(С)БО 7). 

Крім того, П(С)БО 7 дає можливість підприємству установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів – див. п. 5.2 НП(С)БО 7.

Тобто, підприємство самостійно може установити у наказі про облікову політику критерій малоцінності. Відповідно до такого критерію, у разі якщо вартість малоцінних активів буде нижче цього критерію та строк використовуються більше року, то у бухобліку вони потраплять до складу МНМА. А якщо вартість таких активів вище критерію малоцінності і строк  використання більше року, то у бухобліку вони включатимуться до основних засобів.

При цьому норми НП(С)БО 7 прямо не передбачають, що можна встановлювати різні вартісні критерії для різних груп ОЗ, тобто вартісний критерій має бути один для всіх ОЗ всіх груп. 

Також вартісний критерій в розмірі 20 тис грн не є обов’язковим для цілей бухобліку, підприємства можуть встановлювати цей критерій виключно на власний розсуд. Тож якщо, наприклад, найменша варість морозильної вітрини становить 7000 грн, саме цей  критерій можна встановити в бухобліку, щоб всі морозильні вітрини потрапили до ОЗ.

Але при цьому всі об’єкти інших груп вартістю більше 7000 грн, а не тільки морозильні вітрини, будуть вважатися ОЗ, а не МНМА.

Якщо в майбутньому буде придбано морозильну вітрину вартістю 6500 грн при встановленому критерію 7000 грн, то її доведеться віднести до МНМА. Тому при визначенні критерію МНМА/ОЗ слід врахувати найменшу можливу вартість вітрини.

Для цілей податкового обліку ОЗ (якщо підприємство коригує фінрезультат) потрібно виконувати приписи ПКУ, а саме – всі об’єкти вартістю більше 20000 грн вважати ОЗ, а менше 20000 грн – МНМА.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202461
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442