• Посилання скопійовано

Чи можна визнати МНМА в бухобліку основними засобами?

Чи можна для однотипних необоротних активів (морозильні вітрини) визнати в бухобліку, що вони відносяться до основних засобів незалежно від вартості і підлягають амортизації протягом терміну корисного використання (60 міс), а всі інші необоротні активи до 20 тис. є МНМА і амортизація 100% в момент введення в експлуатацію?

Відповідно до абз. 8 п. 4 П(С)БО 7, основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). 

Подібні (однорідні) об'єкти - об'єкти, які мають однакове функціональне призначення та однакову справедливу вартість.

Також у п. 6 П(С)БО 7 зазначено, що об’єкт основних засобів визнається активом, якщо існує ймовірність того, що підприємство/установа отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та його вартість може бути достовірно визначена.

Малоцінні необоротні матеріальні активи для цілей бухгалтерського обліку є однією із груп основних засобів (пп. 5.2.2 П(С)БО 7). 

Крім того, П(С)БО 7 дає можливість підприємству установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів – див. п. 5.2 НП(С)БО 7.

Тобто, підприємство самостійно може установити у наказі про облікову політику критерій малоцінності. Відповідно до такого критерію, у разі якщо вартість малоцінних активів буде нижче цього критерію та строк використовуються більше року, то у бухобліку вони потраплять до складу МНМА. А якщо вартість таких активів вище критерію малоцінності і строк  використання більше року, то у бухобліку вони включатимуться до основних засобів.

При цьому норми НП(С)БО 7 прямо не передбачають, що можна встановлювати різні вартісні критерії для різних груп ОЗ, тобто вартісний критерій має бути один для всіх ОЗ всіх груп. 

Також вартісний критерій в розмірі 20 тис грн не є обов’язковим для цілей бухобліку, підприємства можуть встановлювати цей критерій виключно на власний розсуд. Тож якщо, наприклад, найменша варість морозильної вітрини становить 7000 грн, саме цей  критерій можна встановити в бухобліку, щоб всі морозильні вітрини потрапили до ОЗ.

Але при цьому всі об’єкти інших груп вартістю більше 7000 грн, а не тільки морозильні вітрини, будуть вважатися ОЗ, а не МНМА.

Якщо в майбутньому буде придбано морозильну вітрину вартістю 6500 грн при встановленому критерію 7000 грн, то її доведеться віднести до МНМА. Тому при визначенні критерію МНМА/ОЗ слід врахувати найменшу можливу вартість вітрини.

Для цілей податкового обліку ОЗ (якщо підприємство коригує фінрезультат) потрібно виконувати приписи ПКУ, а саме – всі об’єкти вартістю більше 20000 грн вважати ОЗ, а менше 20000 грн – МНМА.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442