• Посилання скопійовано

Майно в орендованій нерухомості: як облікувати?

Підприємство орендувало нерухомість (будиночки для відпочинку). Тепер її облаштовує, закуповуючи подушки, ковдри, комплекти постільної білизни, унітази, водонагрівачі. Як обліковувати такі речі?

Подушки, ковдри, комплекти постільної білизни

Це все окремі об’єкти обліку, які тому і обліковують окремо – у складі:

  1. ОЗ (основних засобів);
  2. МНМА (малоцінних необоротних матеріальних активів) чи
  3. МШП (малоцінних та швидкозношуваних предметів).

 

МШП

Це предмети, що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року (див. п. 6 НП(С)БО 9). Причому незалежно від вартості. Придбані МШП зараховують на субрахунок 22.

При передачі таких предметів в експлуатацію вони списуються з балансу (Дт 23, 91 тощо Кт 22) з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації і відповідними особами протягом строку їх фактичного використання (п. 23 НП(С)БО 9).

Тобто, облік ведуть у відомостях аналітичного обліку, тільки в кількісному вигляді.

Після того, як МШП стали непридатні, їх списують з аналітичного обліку за актами списання, в загальному порядку.

 

МНМА

Якщо строк служби більше року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року, і вартість предметів не перевищує встановленої підприємством вартісної межі предметів, які входять до МНМА, такі предмети обліковують у складі МНМА (див. п. 4, п. 5.2 НП(С)БО 7).

Наприклад, підприємство встановило вартісну межу в розмірі 20 000 грн. Тоді якщо, наприклад, подушки придбали за ціною 500 грн і строк їх служби встановили 8 років, такі подушки обліковуватимуть у складі МНМА.

Придбані МНМА зараховують спершу до складу капітальних інвестицій: Дт 153 Кт 631. Передані в експлуатацію МНМА зараховують на баланс: Дт 112 Кт 153. Поряд з цим, нараховується амортизація: Дт 23, 91 тощо Кт 132.

Амортизація МНМА може нараховуватися за одним з таких методів (див. п. 27 НП(С)БО 7):

  • прямолінійним методом;
  • виробничим методом;
  • у першому місяці використання об'єкта в розмірі 50% його вартості, яка амортизується, та решта 50% вартості, яка амортизується, у місяці  їх вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом;
  • в першому місяці використання об'єкта 100% його вартості.

 

ОЗ

Якщо строк служби більше року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року, і вартість предметів перевищує встановлену підприємством вартісну межу предметів, які входять до МНМА, такі предметі обліковують у складі ОЗ (див. п. 4, п. 5.2 НП(С)БО 7). Придбані ОЗ зараховують спершу до складу капітальних інвестицій: Дт 152 Кт 631. Передані в експлуатацію ОЗ зараховують на баланс: Дт 106 «Інструменти, прилади та інвентар» Кт 152. З точки зору класифікації подушки, ковдри, комплекти постільної білизни є інвентарем. Амортизація на такі об’єкти нараховується в загальному порядку: Дт 23, 91 тощо Кт 131.

 

Як визначити строк служби?

Кожне підприємство визначає строк служби самостійно. Це очікуваний підприємством строк використання відповідних предметів.

Визначаючи строк служби, підприємство може орієнтуватися на строки служби подібних предметів, встановлені для різноманітних бюджетних організацій – див., наприклад:

 

Унітази, водонагрівачі

Придбані унітази, водонагрівачі обліковують у складі запасів: Дт 209 Кт 631.

Ці предмети підприємство, вочевидь, встановлюватиме в орендованому приміщенні. Таким чином, підприємство орендар буде ремонтувати орендоване приміщення.

Згідно з ч. 1 ст. 776 ЦКУ, поточний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом.

Тобто, за загальним правилом, такий ремонт має здійснювати орендар, якщо інше не встановлено договором.

Поряд з цим, договором оренди можуть передбачатися особливості здійснення ремонтних робіт.

Відповідно до п. 15 НП(С)БО 7, витрати, що здійснюються для підтримання об'єкта в робочому стані (проведення технічного огляду, нагляду, обслуговування, ремонту тощо) та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання, включаються до складу витрат.

Таким чином, за загальним правилом, витрати на ремонт орендованого майна, включаючи вартість встановлених унітазів, водонагрівачів списують на витрати: Дт 23, 91 тощо Кт 209.

Але з нашої точки зору, оскільки ці витрати стосуватимуться отриманню доходів протягом певного періоду (кількох років), доречно їх віднести на рахунок 39 «Витрати майбутніх періодів». А потім протягом такого періоду списувати пропорційно на витрати: Дт 23, 91 тощо Кт 39.

Окрім того, на наш погляд, підприємство може сформувати окремі облікові об’єкти, наприклад, «Унітаз», «Водонагрівач» тощо. Первісна вартість таких об’єктів включатиме як вартість, відповідно, унітазу та водонагрівачів, так і витрати з їх встановлення. Обліковують такі об’єкти в порядку, який ми описали вище для ОЗ і МНМА.

Після закінчення строку оренди нерухомості зазначені об’єкти, як такі, що належать підприємству орендарю, потрібно буде вилучити зі складу орендованої нерухомості. Або вони передаються орендодавцеві в порядку, встановленому договором оренди (безоплатно чи за плату).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518