Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Спільна діяльність з вирощування сільгосппродукції: податки та облік

ФГ (платник ПДВ, ЄП групи 4), оператор СД, згідно з договором СД вносить до спільної діяльності роботу власної сільгосптехніки, насіння, роботу працівників тощо. Комунальне підприємство вносить право використання земельних ділянок. За договором доходи діяльності розподіляються між сторонами 75% ФГ, 75% - підприємству. Які податки та облік ФГ?

ПДВ

Передача товарів, робіт, послуг на баланс СД відноситься до операцій постачання (пп. «г» пп. 14.1.185, пп. «г» пп. 14.1.191, пп. 196.1.7 ПКУ).

А тому в загальному порядку, передаючи на баланс СД товари, роботи, послуги, платник ПДВ має нарахувати ПДВ.

У даній ситуації оператором СД (особою, яка веде облік СД) є ФГ, тому ФГ веде окремий облік СД. Якщо ФГ, як платник ПДВ, передає на баланс СД (а по суті – передає сам собі, але за даними обліку зі свого балансу на баланс СД) товари, послуги, він нараховує ПДВ, складає ПН. Детальніше про ПДВ можна почитати тут та тут.

 

Щодо СД, як окремого платника ПДВ

Детально цей момент розглянуто у відповіді податкової на питання в підкатегорії 101.02, ЗІР: «Чи зобов’язана реєструватися платником ПДВ особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи?».

Відповідь така: якщо СД, як окрема особа, здійснює операції постачання товарів, послуг, і загальна сума від здійснення таких операцій постачання нарахована (сплачена) протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), то особа, що веде облік результатів діяльності за договором про СД, має в обов’язковому порядку зареєструватися платником ПДВ як окрема особа в межах СД. Підстава – пп. 181.1 ПКУ.

Поряд з цим, така особа може зареєструватися в добровільному порядку за пп. 182.1 ПКУ.

Наприклад, за договором СД буде вирощена сільгосппродукція, яка буде продаватися з балансу СД, або передаватися на баланс учасників СД. Так от така передача або продаж є операцією постачання. Якщо обсяг таких операцій протягом 12 місяців перевищить 1 млн грн, СД в обов’язковому порядку реєструється платником ПДВ.

Але СД можна з початку укладення договору зареєструвати платником ПДВ в добровільному порядку. Тоді СД, як окремий платник ПДВ, матиме право на ПК за товарами, послугами, отриманими від учасників платників ПДВ.

Наприклад, ФГ передало на баланс СД послуги, нарахувавши ПДВ. А СД, отримавши ці послуги, має право відобразити ПК, якщо буде платником ПДВ.

 

ЄП групи 4

Операції, здійснені в рамках СД, на оподаткування ЄП групи 4 не впливають.

Поряд з цим, доходи від продажу сільгосппродукції, вирощеної в рамках СД, не відносяться до доходів від продажу власновирощеної сільгосппродукції при розрахунку частки сільгосптоваровиробництва. Відтак, якщо розмір таких доходів у загальному розмірі отриманого протягом року доходів перевищує 25%, наступного року платник ЄП групи 4 повинен буде перейти на іншу систему оподаткування.

Детальніше про цей аспект ми писали тут та тут.

 

Бухгалтерський облік

Особливості бухгалтерського обліку СД визначені п. 19 – п. 23 НП(С)БО 12, деталізовані в Методрекомендаціях №1873.

Частково про облік ми писали тут, тут.

Тезисно основні положення обліку СД.

Оператор СД веде облік СД окремо від результатів власної діяльності. Він складає окремий фінзвіт за такою діяльністю.

Передачу товарів, послуг на баланс СД в обліку учасника (наприклад, ФГ) відображається як звичайний продаж, наприклад:

  • Дт 377 Кт 703 – надані послуги з оранки ділянок;
  • Дт 703 Кт 641 – нараховане ПЗ з ПДВ;
  • Дт 703 Кт 66 – дохід від продажу в розмірі частки, яка належить ФГ (за даними нашої ситуації – 75%);
  • Дт 703 Кт 791 – дохід від продажу в розмірі частки, яка належить іншому учаснику (за даними нашої ситуації – 25%) віднесено на фінрезультати;
  • Дт 903 Кт 23 – списана собівартість наданих послуг;
  • Дт 791 Кт 903 – собівартість реалізації віднесено на фінрезультати;
  • ДТ 69 Кт 791 – 75% доходу віднесено на фінрезультати в періоді продажу СД вирощеної сільгосппродукції чи продажу такої продукції ФГ, яку він отримав від СД.

А в обліку СД (який веде окремо від власної діяльності оператор – ФГ):

  • Дт 23 Кт 685 – отримані послуги з оранки (разом з ПДВ, якщо СД не є окремим платником ПДВ);
  • Дт 641 Кт 685 – ПК з ПДВ, якщо СД є окремим платником ПДВ.

Надалі в обліку СД в загальному порядку відображається оприбуткування вирощеної сільгосппродукції, її продаж на сторону.

Якщо вся вирощена сільгосппродукція передається учасникам, то вона передається в розмірі пропорційно вкладам сторін.

Наприклад, якщо вартість переданого комунальним підприємством на баланс СД права користування земельними ділянками склала 500 000 грн, а вартість переданих ФГ послуг з вирощування і збирання сільгосппродукції 1 000 000 грн, то собівартість продукції складе 1 500 000 грн (500 000 + 1 000 000).

У такому разі одна третя частина вирощеної сільгосппродукції в рахунок погашення вкладу комунального підприємства у СД буде передана комунальному підприємству, а дві третіх – ФГ.

На балансі СД передача сільгосппродукції в рахунок погашення вкладів відображається як продаж. Причому заборгованість по вкладах, яка на балансі учасників (ФГ і комунального підприємства) відображається на субрахунку 377, а на балансі СД на субрахунку 685, буде закрита.

Якщо СД продасть урожай самостійно, то з отриманих коштів від продажу спершу буде погашено внески учасників, а прибуток буде розподілено між учасниками (за даними нашої ситуації) в розмірі 75% на користь ФГ і 25% на користь комунального підприємства.

За наслідками діяльності СД оператор СД (ФГ) складає фінансову звітність і передає її учасникам – ФГ і комунальному підприємству. Показники такої звітності в частині, які їм належать (75% ФГ і 25% комунальне підприємство) учасники відображають у своїх фінзвітності.

Повторимося – особливості бухобліку ми навели тезисно. Детальніше облік розглянуто в Методрекомендаціях №1873.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
ПДВ , Сільське господарство , Договір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі