• Посилання скопійовано

Чи дисконтувати неповернуту безвідсоткову ПФД, надану на рік?

ТОВ на ЗСО надало безвідсоткову ПФД засновнику, який є працівником підприємства з 26.12.2017 р., в сумі 4 млн грн з терміном повернення не пізніше, ніж через календарний рік з дня надання. Повернення відбувалося частинами, але частина допомоги в сумі 3489950,00 грн так і залишилась неповернутою. Чи потрібно дисконтувати таку допомогу?

Дисконтування заборгованості в бухобліку проводиться, щоб у фінзвітності показати реальну вартість грошей на теперішній час – яку суму слід віддати (кредиторська заборгованість), або яку суму отримати (дебіторська заборгованість). Адже вартісна цінність наданих 4 млн грн зараз та повернених 4 млн грн через 2 роки і більше зовсім різна (тобто на одну й ту ж суму грошей в різних роках можна купити різну «вартість»: зараз можна купити більше, ніж потім).

Дисконтування – це приведення вартості майбутніх платежів до значення на теперішній момент.

Ця зміна вартості грошей обумовлена наявністю трьох факторів:

  • інфляція; 
  • здатність грошових коштів приносити дохід; 
  • ризик неповернення коштів (або їх частини) в майбутньому.

Звичайно ж, чим більший проміжок часу між датою надання і датою повернення грошових коштів, тим більше фактор часу впливає на цінність грошей. Цей фактор є істотним, якщо проміжок часу є більшим, ніж 1 рік. А тому в фінзвітності за дисконтованою (або її ще називають теперішньою вартістю) слід відображати саме довгострокову заборгованість.

Теперішня вартість – це дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання  в  процесі  звичайної діяльності підприємства (п. 4 П(С)БО 11). 

У зв’язку з цим і визначено формулу для розрахунку теперішньої вартості виданої позики:

PV = FV / (1 + і)n,

де:

  • FV - майбутня вартість грошей;
  • n- кількість періодів.

Отже, дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (більше 1 року): як дебіторська, так і кредиторська, а також та, яка передбачає сплату (отримання) відсотків.

Виходить, що дисконтувати потрібно майбутні заплановані грошові потоки, для того й у формулі передбачено n кількість періодів, тобто на скільки він запланований (2, 3 роки тощо). У даному випадку період складає 12 місяців, перевищення немає, а те, що засновник не погашає борг по сплину цих 12 місяців, то мова тут вже йде про прострочену ПФД. І від того, що поточна заборгованість стала простроченою, вона не стала довгостроковою, адже вона має бути погашена у будь-який момент на вимогу кредитора. А тому, якщо прострочення стосується поточної заборгованості, то дисконтувати її не потрібно.

Через це у підприємства виникає дебіторська заборгованість і якщо вона не вчасно погашається, то вона стає сумнівною,  і якщо підприємство розраховує резерв сумнівних боргів, то за методом, який прописаний в обліковій політиці потрібно порахувати резерв сумнівних боргів під суму цієї заборгованості.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144