• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування закордонної філії ТОВ – платника ЄП

ТОВ - платник ЄП ІІІ групи (5%) планує відкрити філію на території Польщі. Які особливості обліку та оподаткування такої філії на території України?

Чи потрібно в Україні реєструвати відкриття закордонної філії?

Підприємство, яке здійснює зовнішньоекономічну діяльність, може відкривати за межами України свої представництва, філії та виробничі підрозділи, утримання яких здійснюється за кошти підприємства (ч. 3 ст. 68 ГКУ).

Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юрособи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством (ч. 4 ст. 64 ГКУ). 

Відомості про відокремлені підрозділи суб'єктів господарювання залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру в порядку, визначеному законом (ч. 2 ст. 58 ГКУ).

Таким чином, ТОВ має затвердити положення про закордонну філію, а також зареєструвати створену філію в Єдиному держреєстрі. 

Для реєстрації відокремленого підрозділу держреєстратору подається Заява щодо державної реєстрації відокремленого підрозділу юридичної особи за формою 5, затвердженою наказом Мін'юсту від 18.11.2016 р. №3268/5.

Окремо реєструватися в податковій чи в інших органах України не потрібно.

 

Бухгалтерський облік

Кожне підприємство зобов’язане вести бухгалтерський облік згідно з нормами Закону про бухоблік (див. ч. 1 ст. 3 Закону про бухоблік). Поширюється дія цього Закону на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України (ч. 1 ст. 2 Закону про бухоблік).

Підприємство може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов’язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства (ч. 5 ст. 8 Закону про бухоблік).

Тобто, ТОВ може виділити філію на окремий баланс і філія вестиме окремий облік. Але надалі показники такого обліку включаються до складу фінзвітності ТОВ. Філія самостійно фінзвітності не подає.

Також підприємство може не виділяти філію на окремий баланс, а вважати її підрозділом підприємства. Тоді всі бухгалтерські показники філії відображаються безпосередньо в обліку підприємства. 

 

Єдиний податок

Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ПКУ, доходом платника ЄП юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в:

  • грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); 
  • матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Таким чином, отриманий закордонною філією дохід також включається до складу доходу для розрахунку ЄП.

Причому дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ПКУ).

Наприклад, якщо закордонна філія на валютний рахунок за кордоном отримала дохід від продажу товару 28.05.2021 р., то цей дохід включається до доходу, який оподатковується ЄП, з перерахунком у гривні за курсом НБУ на 28.05.2021 р.

Якщо філія є окремим платником податку на прибуток за законами Польщі, і сплачує такий податок, то зарахувати його у зменшення сплати ЄП для ТОВ не можна. Таке зарахування передбачено тільки до рахунку податку на прибуток, сплаченого ТОВ, якщо ТОВ є платником податку на прибуток. Правила зарахування наведені в пп. 141.4.9 ПКУ.

 

Чи потрібно працівників філії рахувати при розрахунку нормативу працевлаштування для осіб з інвалідністю?

Відповідно до ст. 19 Закону №875-XII, такий норматив встановлюється в цілому для підприємства.

Оскільки філія входить до складу підприємства (юридичної особи), то окремо для неї норматив не встановлюється. Таким чином, працівників філії у складі всього складу працівників ТОВ потрібно рахувати при розрахунку зазначеного нормативу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»