Придбання сертифікатів
Придбані сертифікати за собівартістю зараховуються на баланс до складу грошових документів (у прикладі умовна вартість при придбанні одного сертифіката):
- Дт 332 Кт 685 – 1,20 грн (отримано сертифікат і поставлено на баланс);
- Дт 641 Кт 644 – 0,20 грн (відображено ПК з ПДВ на підставі ПН постачальника, зареєстрованої в ЄРПН);
- Дт 685 Кт 311 – 1,20 грн (оплата сертифіката постачальнику).
В аналітичному обліку на субрахунку 332 сертифікати обліковують за різними номіналами. Тобто, окремим рядком на субрахунку 332 обліковують сертифікати номіналом 200,00 грн, іншим рядком - 500,00 грн тощо.
При продажу сертифіката постачальник в загальному порядку складає ПН і реєструє її в ЄРПН. Аналогічно консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 101.04, ЗІР: «Чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції з продажу та безоплатного постачання подарункових сертифікатів, які передбачають їх обмін на товари/послуги?».
На підставі такої ПН покупець має право відобразити ПК.
Придбання ТМЦ за рахунок сертифікатів
Сертифікати придбані за 1,20 грн, хоча на них можна отримати товарів на суму згідно з номіналом відповідного сертифіката – 200,00 грн, 500,00 грн і так далі.
Фактично це означає, що покупець придбаває ТМЦ вартістю 200,00 грн і так далі за 1,20 грн.
Це також означає, що постачальник має передати покупцеві ці ТМЦ за 1,20 грн, а не, наприклад, за 200,00 грн. Тобто, в накладній на передачу ТМЦ має зазначатися вартість передачі – 1,20 грн, в тому числі ПДВ, а не 200,00 грн тощо.
Отже, бухгалтерський облік у покупця при отриманні ТМЦ буде такий:
- Дт 20, 28 тощо Кт 631 – 1,00 грн (отримані ТМЦ);
- Дт 644 Кт 631 – 0,20 грн (зарахована заборгованість з раніше відображеним ПК. Має бути складено РК до ПН і зареєстровано в ЄРПН);
- Дт 631 Кт 332 – 1,20 грн (передано сертифікати).
Стосовно ПДВ, то постачальник має скласти РК до ПН, складеної на поставлений сертифікат, змінивши номенклатуру постачання – із постачання сертифікату на постачання конкретних товарів, послуг.
З цього приводу читаємо відповідь на питання в підкатегорії 101.15, ЗІР: «Чи складається розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної при обміні подарункового сертифікату на товари/послуги, в тому числі що оподатковуються за ставкою 7 відс. або звільненні від оподаткування ПДВ?».
Коротка відповідь податкової така:
«Оскільки на дату фактичного постачання товарів/послуг в обмін на подарунковий сертифікат відбувається зміна номенклатури, зазначеної в ПН, то платником податку складається РК.
При цьому, якщо в обмін на подарунковий сертифікат відбувається постачання товарів/послуг, що оподатковуються за ставкою 7 %, в розділі «Б» РК зі знаком «-» зазначаються показники щодо подарункового сертифікату, та зі знаком «+» зазначаються показники опису (номенклатури) товарів/послуг, що постачаються на заміну (нові товарні позиції), що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 %.
У графі 2.1 такого РК зазначається код причини коригування 104, що відповідає причині коригування «Зміна номенклатури».
У полі «Код ставки» вказується відповідна ставка податку, а у розділі «А» має бути заповнений рядок, який відповідає правильній ставці податку.
У випадку, якщо в обмін на подарунковий сертифікат відбувається постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування, то на дату такого постачання складається РК до раніше складеної ПН, в якому коригується вся сума операції зі знаком «–», у графі 2.1 розділу «Б» такого РК зазначається код причини коригування 103, що відповідає причині коригування «Повернення товару або авансових платежів», та одночасно складається нова ПН на операцію з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування ПДВ.».
Але залежно від особливостей кожної конкретної ситуації постачальник може здійснити постачання в рахунок сертифікатів на всю номінальну суму сертифікату. Тобто, як у накладній, так і у ПН буде зазначена вартість згідно з номіналом сертифіката. Кожну таку ситуацію потрібно аналізувати і приймати рішення за ними окремо.
Про облік і оподаткування операцій з використанням сертифікатів у продавця товарів можна почитати тут, тут, тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити