• Посилання скопійовано

Де юрособі вигідніше придбати вантажне авто: у автосалоні чи у фізособи?

Компанія є платником ПДВ, у зв’язку з чим керівник думає, де краще купити вантажний автомобіль: в автосалоні чи у фізособи? Які податкові наслідки після придбання авто? Чи сплачується транспортний податок та пенсійний збір?

Придбання вантажного автомобіля у фізособи

Оскільки автомобіль придбаватиметься у фізособи, з виплатою доходу такій фізособі, постане питання утримання з такого доходу ПДФО і ВЗ.

В пп. 173.1 ПКУ сказано, що дохід платника від продажу об’єкта рухомого майна оподатковується за ставкою, визначеною в пп. 167.2 ПКУ (5%). Але дохід має визначатися виходячи з договірної ціни, але не нижче оціночної вартості.

Отже, для того, щоб застосувати ставку ПДФО 5%, потрібно робити оцінку автомобіля. Якщо договірна ціна буде нижчою за оціночну, об’єкт оподаткування ПДФО визначається в розмірі оціночної вартості. Якщо оцінку не робити, ПДФО доведеться утримувати за загальною ставкою пп. 167.1 ПКУ – 18% (див. пп. 173.2 ПКУ).

З доходу за проданий автомобіль утримується і ВЗ в розмірі 1,5%.

Виплачений фізособі дохід потрібно показати в додатку №4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізосіб, з ознакою доходу «105».

Інших податків у разі придбання вантажного автомобіля у фізособи не сплачують.

 

Придбання вантажного автомобіля у юрособи

Якщо продавець автомобіля є платником ПДВ, на операцію постачання автомобіля нараховується ПЗ з ПДВ, складається ПН, яка реєструється в ЄРПН. Якщо покупець є платником ПДВ, він має право відобразити ПК на підставі ПН, зареєстрованій в ЄРПН.

Якщо покупець не є платником ПДВ, вартість ПДВ у сумі продажу включається до первісної вартості автомобіля. Інших податків у разі придбання вантажного автомобіля у юрособи покупець не сплачує.

 

Інші пов’язані з придбанням вантажного автомобіля особливості, незалежно від особи продавця

Транспортний податок

Платниками цього податку є власники легкових автомобілів (див. п. 267.1 ПКУ). Таким чином, за придбаний вантажний автомобіль транспортний податок не сплачується.

 

Пенсійний збір

Платниками цього збору є підприємства, ФОП, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій держреєстрації в Україні органами МВС (див. п. 7 ст. 1 Закону №400).

Таким чином, за придбаний вантажний автомобіль пенсійний збір не сплачується.

 

Подання форми №20-ОПП

Протягом 10 робочих днів після придбання автомобіля, інформацію про нього потрібно подати до податкової за основним місцем обліку – у вигляді повідомлення за формою №20-ОПП (див. п. 8.1 – 8.8 Порядку №1588).

 

Зарахування автомобіля на баланс

Придбаний автомобіль зараховується на баланс до складу ОЗ у загальному порядку, незалежно від того, у кого він придбаний. Звісно, за умови, що використовуватиметься у господарській діяльності за призначенням – для здійснення вантажних перевезень чи для надання автомобіля в оренду тощо.

Амортизація нараховуватиметься у загальному порядку.

 

Де юрособі вигідніше придбати вантажне авто: у автосалоні чи у фізособи?

З точки зору оподаткування, за умови, що ціна однакова, вигідніше купувати у автосалоні. Адже з доходу, виплаченого фізособі, потрібно утримати податки (ПДФО і ВЗ), які перерахують до бюджету.

Придбаваючи у юрособи, яка є платником ПДВ, покупець платник ПДВ має право відобразити ПК, зменшивши таким чином власні ПЗ до сплати. Але якщо умови придбання (включаючи ціну) у різних продавців різні, то питання вигідності потрібно вирішувати, враховуючи всі такі умови.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202525
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202549
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025131
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517