• Посилання скопійовано

Браковані комплектуючі: як облікувати?

На виробничому підприємстві в процесі виробництва утворюються браковані напівфабрикати, не придатні до подальшого використання. Протягом двох років назбиралася чимала кількість такого браку. Чи може підприємство утилізувати ці комплектуючі як металобрухт? І яким при цьому буде облік ПДВ?

Загальні особливості обліку виробничого браку

Облік браку ведуть на рахунку 24 «Брак у виробництві».

Відтак, якщо утворився брак, його відображають проведенням: Дт 24 Кт 23. А далі списують залежно від причини утворення браку.

До інших прямих витрат виробничої собівартості продукції включаються в тому числі втрати від браку в частині вартості остаточно забракованих напівфабрикатів з технологічних причин, зменшеної на їх справедливу вартість (п. 14 П(С)БО 16).

Зауважимо – до виробничої собівартості відноситься тільки технологічний брак.

Очевидно, що технологічний брак має бути визначений технологічною документацією. Він визначається встановленим нормативом технологічного браку. Відтак, брак з технологічних причин – це той, який не перевищує встановлені технологічні норми.

Такий брак списують проведенням: Дт 23 Кт 24.

Але якщо забраковані напівфабрикати планується продати, наприклад, здати на металобрухт, за очікуваною вартістю такої передачі металобрухт від забракованих напівфабрикатів ставлять на баланс: Дт 209 Кт 24. Якщо ж продаж брухту чи інше його використання в господарській діяльності не очікується, ставити на баланс такий брухт немає підстав.

Якщо вартість забракованих з технологічних причин напівфабрикатів, наприклад, 5 000 грн, а очікувана вартість продажу металобрухту (без ПДВ) - 1 000 грн, підприємство зробить проведення:

  • Дт 209 Кт 24 – 1 000 грн (оприбутковані напівфабрикати як металобрухт);
  • Дт 23 Кт 24 – 4 000 грн (списана на виробничу собівартість вартість технологічного браку, за мінусом вартості оприбуткування металобрухту).

Поряд з цим, наднормативні витрати включають у собівартість реалізованої продукції (п. 11 П(С)БО 16). Тобто, якщо технологічний брак перевищив встановлені норми, але він технологічно обґрунтований, його відносять до собівартості реалізованої продукції: Дт 901 Кт 24.

Якщо брак виник внаслідок дій конкретних винних осіб, або його виникнення не обґрунтовано будь-якими технічними розрахунками, вартість такого браку списують на інші операційні витрати, а потім можуть виставляти винній особі до відшкодування, визнаючи дохід:

  • Дт 947 Кт 24 – списано вартість браку, утвореного внаслідок винних дій відповідальних осіб;
  • Дт 947 Кт 641 – нараховано компенсуюче ПДВ згідно з пп. 198.5 ПКУ;
  • Дт 375 Кт 716 – відображається сума, яку повинна відшкодувати винна особа.

Компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ нараховують у разі, якщо за списаним браком відображався податковий кредит. Причому база оподаткування визначається на рівні тих елементів собівартості (товарів, послуг), за якими відображався податковий кредит. Наприклад, якщо собівартість браку 1 000 грн, але ПДВ відображалося тільки на половину цієї вартості (500 грн), і нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ потрібно на таку половину. Відтак, компенсуючі ПЗ з ПДВ складуть 100 грн (500 х 20%).

Але якщо підприємство оприбуткує брухт від забракованих напівфабрикатів, на наш погляд, немає підстав нараховувати компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Тому що напівфабрикати у вигляді брухту будуть продані і підприємство отримає дохід. Щоправда, якщо продаж напівфабрикатів у вигляді брухту буде за ціною менше їх придбання, потрібно буде донарахувати ПДВ на таку різницю, згідно з абз. 2 п. 188.1 ПКУ.

Детальніше про облік браку ми писали тут.

 

У якому періоді потрібно відображати наведені операції – списання браку, оприбуткування металобрухту?

Виходячи з загальних норм П(С)БО 16 (п. 5, п. 7 тощо) відображати наведені операції потрібно в періоді, коли вони здійснені.

Наприклад, якщо брак допущено у червні 2019 року, то саме в червні його відображають на рахунку 24 і надалі списують залежно від характеру браку і напрямку його використання. Скажімо, якщо це необґрунтований брак, але його вартість не відшкодовуватиметься винними особами, причому браковані напівфабрикати здаватимуть на металобрухт, у червні 2019 року підприємство повинно було відобразити:

  • Дт 209 Кт 24 – на суму оприбуткованого брухту від забракованих напівфабрикатів;
  • Дт 947 Кт 24 – списана різниця між загальною вартістю браку і вартістю оприбуткованого брухту.

Якщо підприємство цього не робило, потрібно виправляти помилку, у загальному порядку виправлення помилок в обліку. Конкретний варіант виправлення залежить від особливостей кожної конкретної ситуації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809