Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Браковані комплектуючі: як облікувати?

На виробничому підприємстві в процесі виробництва утворюються браковані напівфабрикати, не придатні до подальшого використання. Протягом двох років назбиралася чимала кількість такого браку. Чи може підприємство утилізувати ці комплектуючі як металобрухт? І яким при цьому буде облік ПДВ?

Загальні особливості обліку виробничого браку

Облік браку ведуть на рахунку 24 «Брак у виробництві».

Відтак, якщо утворився брак, його відображають проведенням: Дт 24 Кт 23. А далі списують залежно від причини утворення браку.

До інших прямих витрат виробничої собівартості продукції включаються в тому числі втрати від браку в частині вартості остаточно забракованих напівфабрикатів з технологічних причин, зменшеної на їх справедливу вартість (п. 14 П(С)БО 16).

Зауважимо – до виробничої собівартості відноситься тільки технологічний брак.

Очевидно, що технологічний брак має бути визначений технологічною документацією. Він визначається встановленим нормативом технологічного браку. Відтак, брак з технологічних причин – це той, який не перевищує встановлені технологічні норми.

Такий брак списують проведенням: Дт 23 Кт 24.

Але якщо забраковані напівфабрикати планується продати, наприклад, здати на металобрухт, за очікуваною вартістю такої передачі металобрухт від забракованих напівфабрикатів ставлять на баланс: Дт 209 Кт 24. Якщо ж продаж брухту чи інше його використання в господарській діяльності не очікується, ставити на баланс такий брухт немає підстав.

Якщо вартість забракованих з технологічних причин напівфабрикатів, наприклад, 5 000 грн, а очікувана вартість продажу металобрухту (без ПДВ) - 1 000 грн, підприємство зробить проведення:

  • Дт 209 Кт 24 – 1 000 грн (оприбутковані напівфабрикати як металобрухт);
  • Дт 23 Кт 24 – 4 000 грн (списана на виробничу собівартість вартість технологічного браку, за мінусом вартості оприбуткування металобрухту).

Поряд з цим, наднормативні витрати включають у собівартість реалізованої продукції (п. 11 П(С)БО 16). Тобто, якщо технологічний брак перевищив встановлені норми, але він технологічно обґрунтований, його відносять до собівартості реалізованої продукції: Дт 901 Кт 24.

Якщо брак виник внаслідок дій конкретних винних осіб, або його виникнення не обґрунтовано будь-якими технічними розрахунками, вартість такого браку списують на інші операційні витрати, а потім можуть виставляти винній особі до відшкодування, визнаючи дохід:

  • Дт 947 Кт 24 – списано вартість браку, утвореного внаслідок винних дій відповідальних осіб;
  • Дт 947 Кт 641 – нараховано компенсуюче ПДВ згідно з пп. 198.5 ПКУ;
  • Дт 375 Кт 716 – відображається сума, яку повинна відшкодувати винна особа.

Компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ нараховують у разі, якщо за списаним браком відображався податковий кредит. Причому база оподаткування визначається на рівні тих елементів собівартості (товарів, послуг), за якими відображався податковий кредит. Наприклад, якщо собівартість браку 1 000 грн, але ПДВ відображалося тільки на половину цієї вартості (500 грн), і нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ потрібно на таку половину. Відтак, компенсуючі ПЗ з ПДВ складуть 100 грн (500 х 20%).

Але якщо підприємство оприбуткує брухт від забракованих напівфабрикатів, на наш погляд, немає підстав нараховувати компенсуюче ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Тому що напівфабрикати у вигляді брухту будуть продані і підприємство отримає дохід. Щоправда, якщо продаж напівфабрикатів у вигляді брухту буде за ціною менше їх придбання, потрібно буде донарахувати ПДВ на таку різницю, згідно з абз. 2 п. 188.1 ПКУ.

Детальніше про облік браку ми писали тут.

 

У якому періоді потрібно відображати наведені операції – списання браку, оприбуткування металобрухту?

Виходячи з загальних норм П(С)БО 16 (п. 5, п. 7 тощо) відображати наведені операції потрібно в періоді, коли вони здійснені.

Наприклад, якщо брак допущено у червні 2019 року, то саме в червні його відображають на рахунку 24 і надалі списують залежно від характеру браку і напрямку його використання. Скажімо, якщо це необґрунтований брак, але його вартість не відшкодовуватиметься винними особами, причому браковані напівфабрикати здаватимуть на металобрухт, у червні 2019 року підприємство повинно було відобразити:

  • Дт 209 Кт 24 – на суму оприбуткованого брухту від забракованих напівфабрикатів;
  • Дт 947 Кт 24 – списана різниця між загальною вартістю браку і вартістю оприбуткованого брухту.

Якщо підприємство цього не робило, потрібно виправляти помилку, у загальному порядку виправлення помилок в обліку. Конкретний варіант виправлення залежить від особливостей кожної конкретної ситуації.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
ПДВ , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі