Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Як списати безнадійну дебіторську та кредиторську заборгованості?

Юрособа, платник ЄП за ставкою 5%, має заборгованість, за якою сплив строк позовної давності, як дебіторську на 361, так і кредиторську на 631. Чи можна її списати рішенням засновника та наказом щодо бухгалтерії на фінрезультат? Як оподатковується така операція?

Безнадійна дебіторська заборгованість

Якщо за дебіторською заборгованістю сплив строк позовної давності, вона стає безнадійною (див. п. 4 П(С)БО 10). Згідно з п. 11 П(С)БО 10, така заборгованість списується з балансу за рахунок резерву сумнівних боргів (Дт 38 «Резерв сумнівних боргів» Кт 361), а якщо його недостатньо чи резерв не створювався – за рахунок витрат (Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» Кт 361).

Згідно з п. 2 і п. 7 розд. І НП(С)БО 25, можуть не створювати резерв:

  • мікропідприємства;
  • платники ЄП групи ІІІ, неплатники ПДВ;
  • непідприємницькі товариства.

В ситуації, яку ми розглядаємо, юрособа є платником ЄП - неплатником ПДВ. Тобто, резерв можна не створювати, якщо це передбачено обліковою політикою підприємства. Якщо ж обліковою політикою створення резерву передбачено, а підприємство його не створювало, має місце помилка, яку слід виправляти в загальному порядку.

Якщо ж створення резерву передбачено і підприємство його створювало, то безнадійну заборгованість списують так, як ми зазначили вище. На оподаткування ЄП операція списання заборгованості не впливає.

Підстав для коригування раніше нарахованих ПЗ з ПДВ немає.

 

Безнадійна кредиторська заборгованість

Відповідно до п. 5 П(С)БО 11, якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду (Дт 631 Кт 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості»).

Під час списання кредиторської заборгованості, потрібно відкоригувати раніше відображений ПК з ПДВ, якщо він відображався. Рекомендації щодо цього питання наведені податковою у відповіді на питання в підкатегорії 101.24, ЗІР: «Як в податковому обліку з ПДВ покупця відображається операція зі списання кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності, за отриманими товарами/послугами, розрахунки за які не проведено з постачальниками – резидентами?».

Якщо платник при придбанні товарів/послуг у постачальника – резидента сформував ПК на підставі ПН, складеної після 01.07.2015 р. та зареєстрованої в ЄРПН, але такі товари/послуги не були оплачені постачальнику протягом терміну позовної давності, то у податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку – покупцю необхідно нарахувати ПЗ з ПДВ з використанням механізму, визначеного пп. 198.5 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну ПН. В бухгалтерському обліку нарахування ПЗ відображається проведенням: Дт 949 Кт 641.

Варто сказати, що раніше податкова консультувала інакше. До 01.03.2021 р. в підкатегорії 101.24 "ЗІР" наводилася інша відповідь. Податкова писала, що потрібно коригувати ПК на підставі бухгалтерської довідки. Суму коригування відображати у рядку 14 розділу ІІ декларації з ПДВ, відображати коригування в таблиці 2 додатку 1.

Але оскільки позиція податкової змінилася, для уникнення зайвих суперечок рекомендуємо після 01.03.2021 р. коригувати через нарахування ПЗ за пп. 198.5 ПКУ. Хоча заради справедливості скажемо, що в пп. 198.5 ПКУ немає такої підстави для нарахування ПЗ, як списання кредиторської заборгованості.

 

Чи оподатковується списана безнадійна кредиторська заборгованість єдиним податком (ЄП)?

Відповідно до пп. 292.3 ПКУ, до суми доходу платника ЄП групи ІІІ, який є платником ПДВ за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Тобто, в ПКУ чітко зазначено, що безнадійну заборгованість включає в дохід і оподатковує ЄП тільки платник ПДВ. Виходить, якщо заборгованість списує неплатник ПДВ, як у ситуації, яку ми розглядаємо, оподатковувати списану заборгованість ЄП немає підстав.

Але податкова вважає інакше. Про це ми писали, наприклад, тут.

На думку податкової, оскільки в бухобліку відображено дохід на вартість списаної заборгованості, то такий дохід потрібно оподатковувати ЄП. Тут наша рекомендація стандартна. Якщо не хочете зайвих суперечок з податковою, включайте списану суму заборгованості до складу доходу платника ЄП і сплачуйте з неї ЄП.

Якщо не погоджуєтеся – можете спробувати не включати до складу доходу. Але будьте готові відстоювати власну думку, може, навіть і в суді. Причому суди приймають суперечливі рішення. Про це ми писали також тут.

 

Чи можна списати заборгованості на фінансовий результат?

Вище ми розглянули проведення зі списання заборгованості, як дебіторської, так і кредиторської. Дебіторська списується на витрати, кредиторська включається до складу доходів. Надалі витрати і доходи відносяться до складу фінрезультатів:

  • Дт 791 Кт 944;
  • Дт 717 Кт 791.

 

Як документально оформити списання заборгованостей?

Підставою для списання заборгованості можуть бути документи інвентаризації (інвентаризаційний опис, звіряльна відомість, протокол інвентаризаційної комісії, інші документи, які підтверджують факт безнадійності заборгованості). Причому інвентаризація заборгованостей проводиться в порядку, встановленому п. 7 розд. ІІІ Положення про інвентаризацію.

Відповідно до п. 2 розд. ІV Положення про інвентаризацію, протокол інвентаризаційної комісії затверджується керівником підприємства протягом 5 робочих днів після завершення інвентаризації. Результати інвентаризації на підставі затвердженого протоколу інвентаризаційної комісії відображаються у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності того звітного періоду, у якому закінчена інвентаризація (п. 3 розд. ІV Положення про інвентаризацію).

Але списати можна і до проведення чергової інвентаризації, на підставі наказу керівника підприємства.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Єдиний податок , Заборгованість , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі