• Посилання скопійовано

Облік акумулятора для використання у виробництві

Підприємство на ІІІ групі ЄП, платник ПДВ, планує купити акумулятор для використання не на автомобілі, а у виробництві продукції. Як відображати в обліку?

Рекомендуємо обліковувати такий акумулятор в такому ж порядку, як і при використанні на транспортних засобах. Адже характер використання подібний. Це означає, що придбані акумулятори відображають на субрахунку 207 «Запасні частини». 

При видачі в експлуатацію на практиці застосовують один з двох варіантів обліку. 

За першим, передані в експлуатацію акумулятори продовжують обліковувати на окремому аналітичному субрахунку 207, і тільки після того, як акумулятори стануть непридатними до використання, їх списують за балансу: Дт 23, 91 тощо Кт 207.

За другим варіантом, вартість акумуляторів відносять на витрати в момент передачі в експлуатацію: Дт 23, 91 тощо Кт 207. Але до моменту фактичного списання ведеться облік акумуляторів у Картці обліку (див. нижче).

Обраний варіант доречно встановити обліковою політикою підприємства.

Поряд з цим, облік акумуляторів від початку їх придбання до списання відображають у Картці обліку наробітку та відстежування обігу акумуляторних батарей за формою, наведеною в додатку 12 до Правил №795.

Картку ведуть на кожний акумулятор. У картці відображають такі дані про акумулятор: 

  • дата придбання; 
  • гарантія виробника (строк експлуатації в місяцях/у тис. км або мотогодинах напрацювання); 
  • експлуатаційна (тимчасова) норма середнього ресурсу чи залишковий ресурс акумуляторної батареї (строк — у місяцях/у тис. км або мотогодинах напрацювання); 
  • дані про обіг акумуляторної батареї: 
  • дати виготовлення, придбання, уведення та зняття з експлуатації, списання; 
  • дані про напрацювання, тривалість зберігання: показання пробігу/напрацювання в тис. км/мотогодинах (заповнюють щокварталу) тощо.

Середній строк експлуатації акумуляторів визначають відповідно до Експлуатаційних норм середнього ресурсу акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджених наказом Мінтрансзв’язку від 20.05.2006 р. №489.

Списання акумуляторів здійснює спеціальна комісія, призначена керівником підприємств, згідно з пп. 8.4 та пп. 8.5 розд. VIII Правил №795. Рішення комісії із зазначенням причини виведення акумуляторів з експлуатації зазначають у картці, яка є в тому числі актом списання.

Списані акумулятори є небезпечними відходами, а тому виникає питання сплати екологічного податку.

З цього приводу читаємо відповідь податкової на питання в підкатегорії 117.01, ЗІР: «Чи є платниками екологічного податку СГ, які здійснюють тимчасове розміщення відходів, в тому числі небезпечних відходів (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо)?».

На думку податкової, суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення (зберігання) відходів, в тому числі небезпечних (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо) до їх передачі на утилізацію та захоронення, не є платниками екологічного податку з 01.01.2013 року за умови наявності у них договору на видалення та утилізацію відходів з суб’єктами господарювання (комунальними або спеціалізованими підприємствами тощо). Але такі суб’єкти будуть платниками екологічного податку у разі відсутності у них договору на видалення та утилізацію відходів, в якому визначаються терміни передачі відходів на утилізацію та захоронення.

Думка податкової досить спірна, але її варто мати на увазі. Для уникнення непорозумінь з податковою, уникнення штрафів за порушення екологічного законодавства доречно укладати договори з спеціалізованими підприємствами на утилізацію відпрацьованих акумуляторів. Отже, відпрацьовані та списані акумулятори потрібно передавати таким організаціям.

Нагадаємо також, що відходи, які утворюються в діяльності підприємства, в тому числі відпрацьовані акумулятори, повинні обліковуватися в формі №1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари». Ця форма та Інструкція щодо її заповнення затверджені Наказом Мінприроди від 07.07.2008 р. №342.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144