Нагадаємо, що згідно з редакцією пп. 198.6 ПКУ з 23.05.2020 року, якщо при ввезенні товарів на митну територію України платником ПДВ сплачено суму ПДВ до бюджету і така сплата підтверджується митними деклараціями, у тому числі тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, платник ПДВ має право на включення такої суми ПДВ до складу податкового кредиту звітного періоду, в якому відбулося оформлення відповідної митної декларації. Роз’яснення податківців ми наводили тут.
Отже, при ввезені товару на територію України у січні платник податку формує суму ПК з ПДВ виходячи з суми, що зазначена у тимчасовій митній декларації. Крім того, сума сплаченого мита включається до собівартості імпортованого товару.
Відповідно до пп. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до ПН, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Це саме стосується і ПК з ПДВ за митною/тимчасовою митною декларацією. Отже, у період отримання додаткової Декларації платник податку має відобразити відповідні коригування суми податкового кредиту у рядку 14 Декларації та відповідно додатку 1 до неї. В обліку коригування суми ПДВ за митною декларацією відображатиметься записом за методом «сторно» Дт 641 Кт 377.
Крім того, оскільки змінюється і сума мита, то відповідно первісна вартість раніше придбаного товару підлягає коригуванню в бухгалтерському обліку. При цьому, коригування здійснюється у такому порядку:
- первісна вартість частини товару, який ще не було реалізовано підлягає коригуванню на суму зменшення мита у відповідній частині, що припадає на цей товар (або «сторно» Дт 281 Кт 377 або зворотній запис: Дт 377 Кт 281);
- а ось у випадку частини вже реалізованого товару коригуванню підлягає сума витрат на собівартість підприємства (або «сторно» Дт 902 Кт 281 та Дт 281 Кт 377 або зворотні записи: Дт 281 Кт 902 та Дт 377 Кт 281).
Облік зазначеної операції ми наводили тут.
Чи потрібно коригувати виписані ПН?
Свого часу, податківці дійсно наполягали на тому, що визначати код УКТ ЗЕД при постачанні раніше імпортованого товару слід на підставі митних документів (відповідно в тому числі і тимчасових митних декларацій).
Враховуючи таку їх позицію, можна зробити висновок, що у разі складання додаткової митної декларації і зміни коду УКТ ЗЕД товару, за яким він імпортується в Україну, платник податку має скласти РК до раніше виписаних ПН на постачання такого товару та застосовувати цей УКТ ЗЕД при постачанні нереалізованої частини товару. Ситуацію з коригуванням коду УКТ ЗЕД у митній декларації ми розглядали у нашій попередній консультації.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити