• Посилання скопійовано

Як оприбуткувати дешевий об’єкт ОЗ?

ПП (ЕП 5%) придбало бетонозмішувач (5 870 грн). Очікуваний термін служби - 2 роки від дня купівлі. Як правильно його оприбуткувати? На який рахунок? Які документи оформлювати?

Відповідно до п. 4 П(С)БО 7, базова ознака ОЗ – строк корисного використання більше року. 

Оскільки очікуваний строк використання бетонозмішувача 2 роки, такий бетонозмішувач відноситься до складу ОЗ.

Але в п. 5.2 П(С)БО 7 зазначено, що підприємства можуть установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА). Таку вартісну ознаку підприємство повинне визначати власною обліковою політикою (див., наприклад, п. 2.1 Методрекомендацій №635).

Таким чином, встановивши ознаку МНМА, підприємство зможе обліковувати придбані об’єкти ОЗ не як ОЗ, а як МНМА, за умови, що такі об’єкти не перевищують встановленої ознаки.

В податковому обліку така ознака визначається на рівні 20 000 грн (див. пп. 14.1.138 ПКУ). Тому на практиці більшість підприємств встановлюють таку ознаку і в бухгалтерському обліку. Хоча такого обов’язку чинне законодавство не встановлює. В бухгалтерському обліку підприємство може встановити вартісну ознаку МНМА в тому розмірі, який вважає для себе доречним.

Нехай підприємство встановить таку ознаку МНМА на рівні 20 000 грн. В такому разі бетонозмішувач вартістю 5 870 грн слід обліковувати у складі МНМА.

У разі обліку у складі МНМА роблять такі бухгалтерські проведення:

  • Дт 153 Кт 631 – 5 870 грн (придбано бетонозмішувач);
  • Дт 112 Кт 153 - 5 870 грн (бетонозмішувач зараховано на баланс).

Далі нараховується амортизація бетонозмішувача. 

Для амортизації МНМА підприємство може застосувати один з методів амортизації, наведений в п. 27 П(С)БО 7:

1. амортизація нараховується у першому місяці використання об’єкта в розмірі 50% його вартості, та наступні 50% вартості у місяці списання об’єкта з балансу, або

2. амортизація нараховується у першому місяці використання об’єкта в розмірі 100% його вартості.

Наприклад, якщо обрати другий метод, то вся вартість бетонозмішувача через нарахування амортизації потрапить на витрати за датою зарахування бетонозмішувача на баланс: Дт 23, 91 Кт 132 – 5 870 грн. 

Але якщо підприємство не буде встановлювати вартісну ознаку МНМА, чи така ознака буде меншою за 5 870 грн, бетонозмішувач варто буде відобразити у складі ОЗ:

  • Дт 152 Кт 631 - 5 870 грн (придбано бетонозмішувач);
  • Дт 104 Кт 153 - 5 870 грн (бетонозмішувач зараховано на баланс).

Далі в загальному порядку нараховується амортизація: Дт 23, 91 Кт 131 – на суму за розрахунком, залежно від обраного методу амортизації ОЗ.

 

Яким документом оформити зарахування на баланс?

Можна оформити Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1, затверджена Наказом №352).

Такий акт складає комісія, призначена керівником підприємства. Далі керівник затверджує цей акт.

Оформлений таким чином документ передається до бухгалтерії для відображення в бухгалтерському обліку зарахування бетонозмішувача на баланс.

Цей Акт застосовується як для зарахування МНМА, так і для ОЗ. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04106
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202528
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528