• Посилання скопійовано

Як оприбуткувати дешевий об’єкт ОЗ?

ПП (ЕП 5%) придбало бетонозмішувач (5 870 грн). Очікуваний термін служби - 2 роки від дня купівлі. Як правильно його оприбуткувати? На який рахунок? Які документи оформлювати?

Відповідно до п. 4 П(С)БО 7, базова ознака ОЗ – строк корисного використання більше року. 

Оскільки очікуваний строк використання бетонозмішувача 2 роки, такий бетонозмішувач відноситься до складу ОЗ.

Але в п. 5.2 П(С)БО 7 зазначено, що підприємства можуть установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА). Таку вартісну ознаку підприємство повинне визначати власною обліковою політикою (див., наприклад, п. 2.1 Методрекомендацій №635).

Таким чином, встановивши ознаку МНМА, підприємство зможе обліковувати придбані об’єкти ОЗ не як ОЗ, а як МНМА, за умови, що такі об’єкти не перевищують встановленої ознаки.

В податковому обліку така ознака визначається на рівні 20 000 грн (див. пп. 14.1.138 ПКУ). Тому на практиці більшість підприємств встановлюють таку ознаку і в бухгалтерському обліку. Хоча такого обов’язку чинне законодавство не встановлює. В бухгалтерському обліку підприємство може встановити вартісну ознаку МНМА в тому розмірі, який вважає для себе доречним.

Нехай підприємство встановить таку ознаку МНМА на рівні 20 000 грн. В такому разі бетонозмішувач вартістю 5 870 грн слід обліковувати у складі МНМА.

У разі обліку у складі МНМА роблять такі бухгалтерські проведення:

  • Дт 153 Кт 631 – 5 870 грн (придбано бетонозмішувач);
  • Дт 112 Кт 153 - 5 870 грн (бетонозмішувач зараховано на баланс).

Далі нараховується амортизація бетонозмішувача. 

Для амортизації МНМА підприємство може застосувати один з методів амортизації, наведений в п. 27 П(С)БО 7:

1. амортизація нараховується у першому місяці використання об’єкта в розмірі 50% його вартості, та наступні 50% вартості у місяці списання об’єкта з балансу, або

2. амортизація нараховується у першому місяці використання об’єкта в розмірі 100% його вартості.

Наприклад, якщо обрати другий метод, то вся вартість бетонозмішувача через нарахування амортизації потрапить на витрати за датою зарахування бетонозмішувача на баланс: Дт 23, 91 Кт 132 – 5 870 грн. 

Але якщо підприємство не буде встановлювати вартісну ознаку МНМА, чи така ознака буде меншою за 5 870 грн, бетонозмішувач варто буде відобразити у складі ОЗ:

  • Дт 152 Кт 631 - 5 870 грн (придбано бетонозмішувач);
  • Дт 104 Кт 153 - 5 870 грн (бетонозмішувач зараховано на баланс).

Далі в загальному порядку нараховується амортизація: Дт 23, 91 Кт 131 – на суму за розрахунком, залежно від обраного методу амортизації ОЗ.

 

Яким документом оформити зарахування на баланс?

Можна оформити Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1, затверджена Наказом №352).

Такий акт складає комісія, призначена керівником підприємства. Далі керівник затверджує цей акт.

Оформлений таким чином документ передається до бухгалтерії для відображення в бухгалтерському обліку зарахування бетонозмішувача на баланс.

Цей Акт застосовується як для зарахування МНМА, так і для ОЗ. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20245
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024121
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202449