• Посилання скопійовано

Ліквідіція підприємства: як облікувати?

Як підприємству-засновнику відобразити в обліку ліквідацію підприємства, де він є засновником?

Підприємство, яке ліквідується повинно розрахуватися з засновниками підприємства за рахунок майна, яке залишилося після задоволення вимог кредиторів (ч. 12 ст. 111 ЦКУ) та сплаті зобов’язань за всіма податками. Операції проводяться в обліку засновника на дату, на яку проведено з ним розрахунок.

Якщо після всіх розрахунків прийнято рішення продати майно, що залишилося, а суму розподілити між засновниками відновідно до їхніх часток в статутному капіталі, то засновник-юрособа відобразить таку операцію в обліку так:

  • Дт 311 Кт 377 - на отриману грошову виплату при розподілі майна ліквідованого підприємства;
  • Дт 377 Кт 143 - списано суму грошової виплати в межах раніше внесеного до статутного капіталу внеску;
  • Дт 377 Кт 746 - на отриману при ліквідації підприємства суму перевищення (понад суму внесеного раніше внеску) уключено до складу доходів від інвестиційної діяльності. Тут до доходу потрапить тільки додатна різниця між отриманою компенсацією і балансовою вартістю інвестиції, а не вся ринкова вартість частки.

Якщо після всіх розрахунків прийнято рішення, що засновник-юоособа забирає частку основними засобами, тоді відобразити таку операцію в обліку потрібно так:

  • Дт 15 (286) Кт 143 - отримано основні засоби при ліквідації підприємства, які можуть призначатися для використання або для продажу; 
  • Дт 641 Кт 143 - відображено податковий кредит з ПДВ;
  • Дт 10 Кт 15 - введено основні засоби в експлуатацію (амортизації підлягатимуть ОЗ за умови використання їх в діяльності підприємства-засновника).

Засновник, який одержує майно, відносить суму ПДВ до податкового кредиту (за наявності податкової накладної та за умови використання такого майна в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності), саме так, як це відбувалося при здійсненні внеску до статутного капіталу (пп. «б» пп. 198.1 ПКУ).

Якщо після всіх розрахунків прийнято рішення, що засновник-юоособа забирає частку товарами, тоді відобразити таку операцію в обліку потрібно так:

  • Дт 28 Кт 143 - отримано товари при ліквідації підприємства; 
  • Дт 641 Кт 143 - відображено податковий кредит з ПДВ. Тут ПДВ аналогічно ОЗ.

Якщо після проведення розрахунків, недостатньо коштів для проведення повного розрахунку із засновником, тоді потрібно зробити такі проведення, але лише на суму, яка дісталася:

  • Дт 311 Кт 377 - отримано грошову виплату при розподілі майна ліквідованого підприємства;
  • Дт 377 Кт 143 - списано суму грошової виплати в межах внеску, раніше внесеного до статутного капіталу;
  • Дт 977 Кт 143 - на суму збитків (на різницю), що виникла, та яка списується на витрати.

Отже, засновнику краще забирати частку грошима, тому що отримане майно відображається в обліку як його купівля-продаж.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дозвіл Держпраці на експлуатацію котла: як облікувати?
    Підприємство отримало дозвіл від Держпраці на використання котла (обладнання, що працює під тиском) терміном на 5 років. На якому рахунку бухобліку його відобразити та до якої групи основних засобів (ОЗ) він належить у податковому обліку податку на прибуток?
    16.05.202524
  • Безоплатне отримання тимчасово ввезеного інструменту: митний та бухгалтерський облік
    Підприємство тимчасово ввезло інструменти від нерезидента зі сплатою часткових митних платежів. Наразі постачальник готовий передати ці інструменти безоплатно. Чи може підприємство залишити інструменти, оформивши безоплатне постачання, та як відобразити ці операції в бухобліку?
    16.05.202516
  • МЗК при продажу офісного центру: облік та оподаткування
    Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку продаж офісних приміщень разом з місцями загального користування (МЗК)? Чи потрібно окремо виділяти МЗК? Як розподіляти їх собівартість, оформлювати ПН? Які бухгалтерські проведення слід зробити? Чи можлива передача частини МЗК одному з покупців та як це оформити, щоб уникнути визнання операції безоплатною передачею?
    16.05.202545
  • Товарні запаси у СГ – "єдинників", які надають стоматологічні послуги: як облікувати?
    СГ – платники єдиного податку, які здійснюють діяльність виключно з надання стоматологічних послуг, не зобов’язані вести облік товарних запасів, зокрема, лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, які використовуються для лікування пацієнтів у межах надання зазначених послугпос
    15.05.2025129
  • Витрати на реєстрацію ТМ за кордоном: визнання та період відображення в обліку
    Як правильно віднести на витрати вартість розробки та реєстрації торгової марки (ТМ) в Англії, якщо оплата була 30.04.2024 р., а підтвердження реєстрації отримано у квітні 2025 року із зазначенням дати початку дії ТМ – лютий 2024 року (на 10 років)?
    15.05.202517