• Посилання скопійовано

Оренда, період якої припадає на різні квартали: як відобразити в бухобліку?

Орендодавець в договорі передбачив період надання оренди - 4 тижні (в акті вказується, наприклад, орендна плата з 23.12.2020 по 23.02.2021 рр., а дата акту - 23.01.2021 р.). Чи є складання такого акту порушенням? Як орендарю відображати в обліку таку оренду?

Чи може період оренди становити 4 тижні?

Пунктом 1 ст. 627 ЦКУ встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Вимоги ЦКУ щодо договорів оренди наведено у главі 58 ЦКУ. Зокрема, відповідно до п. 1 ст. 759 ЦКУ, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (п. 1 та 5 ст. 762 ЦКУ).

Тобто ЦКУ не містить обмежень щодо укладання договорів оренди на період, відмінний від одного місяця (в даному випадку - 4 тижні). Тому орендодавець не обов’язково повинен нараховувати орендну плату останнім днем місяця – може бути обрано і інший період. Правила обліку передбачені П(С)БО 16 в даному випадку стосуються орендаря і про них ми поговорим далі.

 

Облік такої оренди у орендаря

Згідно з п. 1 ст. 9 Закону про бухоблік, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи*. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

В той же час, п. 5 цієї статті передбачено, що господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Одним із обов’язкових реквізитів первинного документу є зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції.

При цьому, як зазначено у п. 7 П(С)БО 16, витрати визнаються витратами певного періоду  одночасно  з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо  прямо  пов'язати  з  доходом  певного періоду,  відображаються у складі витрат того звітного періоду,  в якому вони були здійснені.

Варто зазначити, що оренда - це послуга, яка надається не одномоментно, наприклад, при підписанні акту виконаних робіт або у певний конкретний період часу. Фактично послуги з оренди надаються кожного дня протягом періоду оренди, а у акті виконаних робіт вказується вартість оренди такого періоду.

Таким чином, платник податків має відображати витрати з оренди приміщення пропорційно періоду, за який вони фактично нараховуються, не зважаючи на те, в якому періоді було безпосередньо складено та підписано акт виконаних робіт (це передбачено наведеним вище п. 5 ст. 9 Закону про бухоблік).

Наприклад, якщо періодом нарахування орендної плати є 23.12.2020 – 23.01.2021 рр., то орендар має відобразити вартість послуг оренди за такий період пропорційно періоду, на який вона припадає:

  • 23.12.2020 р. – 31.12.2020 р. – у 4 кварталі 2020 року;
  • 01.01.2021 р. – 23.01.2021 р. – у 1 кварталі 2021 року.

Проте, як було зазначено вище, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, а акт складено лише 23.01.2021 р. Тому на 31.12.2020 р. орендарем складається бухгалтерська довідка (про те, як її складати, ми писали тут), згідно з якою і проводиться нарахування витрат з оренди за період з 23.12.2020 р. – 31.12.2020 р.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202525
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025238
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202535
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202532
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529