• Посилання скопійовано

Оплата від нерезидента в гривнях: як обліковувати?

Нерезидент має відкритим гривневий рахунок в українському банку, з якого підприємству буде нараховано оплату в гривнях за послуги (не обкладаються ПДВ). Підприємство виписало рахунок нерезиденту як в доларах, так і в гривнях за відповідним курсом (не НБУ). Як відображати в обліку?

Чи є курсові різниці?

В наведеній ситуації не виникає курсових різниць і не застосовується П(С)БО 21, оскільки оплата надходитиме не в іноземній валюті, а в гривнях. А курсові різниці відображаються тільки, якщо оплата здійснена в іноземній валюті.

 

На якому субрахунку обліковувати: 361 «Розрахунки з іноземними покупцями» чи 362 «Розрахунки з іноземними покупцями»?

В Інструкції щодо застосування Плану рахунків зазначено, що на субрахунку 362 аналітичний облік ведеться в гривнях та валюті, обумовленій договором. З наведеного випливає, що на цьому субрахунку обліковуються ті розрахунки з іноземними покупцями, які оплачуються іноземною валютою. Якщо оплата в гривнях, доречніше застосовувати субрахунок 361, а не 362. Додатковою проблемою буде облік за субрахунком 362 в програмі 1С. Адже програма автоматично буде вимагати ведення обліку як в іноземній валюті, так і в гривнях за курсом НБУ. 

Тому в наведеній ситуації доречніше застосовувати субрахунок 361, на якому облік ведеться тільки в гривнях.

 

Послуги надані в одній сумі в гривнях, а надійшла інша сума. Як обліковувати різницю?

П(С)БО чіткої відповіді на це питання не містять. Можемо скористатися рекомендаціями, наведеними в листі Мінфіну від 31.07.2009 р. №31-34000-10-16/20869, де пишуть про відображення різниці в інших операційних доходах (витратах). Тобто позитивну різницю можна відображати на субрахунку 719, від’ємну – на субрахунку 949.

Отже, бухгалтерські проведення будуть такими:

  • Дт 361 Кт 703 – 10 000 грн (надані послуги);
  • Дт 311 Кт 361 – 11 000 грн (надійшла оплата в більшій сумі);
  • Дт 361 Кт 719 – 1 000 грн (відображена різниця).

Якщо оплата надійшла в меншій сумі:

  • Дт 311 Кт 361 – 9 500 грн (оплата в меншій сумі);
  • Дт 949 Кт 361 – 500 грн (різниця).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202515
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025232
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025697
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202542