• Посилання скопійовано

Як обліковувати вартість передплати на електронні видання?

В акті від електронного бухгалтерського видання зазначено: «Ліцензія на право використання комп'ютерної програми». Як в обліку відобразити таке право?

За умов запитання зрозуміло, що суб’єкту господарювання  надається доступ до електронної версії бухгалтерського видання на відповідний період (покупець отримує пароль).  Підтверджує вартість такого доступу рахунок, а сума понесених витрат підтверджується актом, в якому зазначено: «Ліцензія на право використання комп'ютерної програми».

Не обов’язково від видавництва вимагати акти щомісяця (якщо передплата оформлена на більш тривалий термін, ніж місяць). Специфіка придбання передплати полягає в тому, що покупець оплачує інформаційне видання наперед, проте електронний доступ до видання він отримує поступово протягом періоду передплати. Тому буде помилкою відобразити у складі витрат одразу усю суму, сплачену за період доступу.

Пунктом 6 П(С)БО 8 встановлено критерії нематеріального активу:

  • є  імовірність одержання майбутніх економічних вигід, пов'язаних з його використанням;
  • вартість може бути достовірно визначена.

У п. 1.2 Методрекомендацій №1327 роз’яснено, що НМА вважаються, зокрема, немонетарні активи незалежно від строку їх корисного використання (експлуатації), тобто строк корисного використання НМА може бути і меншим ніж один рік.

Згідно з п. 25 та п. 26 П(С)БО 8, нарахування амортизації нематеріальних активів здійснюється протягом строку їх корисного використання, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс). При визначенні строку корисного використання, зокрема, враховуються правові або інші подібні обмеження щодо строків його використання та очікуваний спосіб використання підприємством. В данму випадку це буде строк, на який здійснено передплату.

Як правило, розрахунок амортизації здійснюється із застосуванням прямолінійного методу і починається з місяця, наступного за місяцем, у якому нематеріальний актив уведено в господарський оборот. Якщо період передплати на видання починається з першого числа місяця (тобто ми маємо ціле число місяців передплати), то в даному випадку доцільно амортизувати НМА починаючи з першого місяця дії передплати.

Що стосується електронної версії видання, то потрібно врахувати умови договору. Якщо вказано саме право використання  комп’ютерної програми, і у договорі прописано надання доступу до програми, то для строку амортизації слід врахувати строк встановлений договором. Тоді нематеріальний актив відноситься до групи об’єкта "Авторське право та суміжні з ним права" (право на комп'ютерні програми) і строк амортизації визначається відповідно до правовстановлюючого документу. Проте для "великих" платників податку на прибуток (або для тих підприємств, які визначають різниці з коригування фінрезультату) потрібно звернути увагу на обмеження за пп. 138.3.4 ПКУ, і у податковому обліку строк амортизації нематеріального активу групи 5 становить не менш як 2 роки. 

Згідно з листом Мінфіну від 13.07.2009 р. №31-34000-20-10/18896, вартість придбаних ліцензій та комп’ютерних програм відповідно до п. 5 П(С)БО 8 за умови відповідності критеріям  визнання активів відображаються у складі інших нематеріальних активів.

Отже, на нашу думку, ліцензію слід обліковувати за субрахунком 125 "Авторське право та суміжні з ним права", здійснюючи такі записи:

  • Дт 371  Кт 311  -  на суму передоплати за ліцензію;
  • Дт 154 Кт 631 – отримано ліцензію (на дату початку періоду доступу до програми);
  • Дт 125 Кт 154 – введено ліцензію в експлуатацію (на дату початку періоду доступу до програми);
  • Дт 92  Кт 133 -  на суму нарахованої амортизації ліцензії за один місяць, нараховується щомісячно протягом періоду доступу;
  • Дт 133 Кт 125 – списано з балансу вартість ліцензії після закінчення строку дії доступу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    Сьогодні 11:1222
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    Сьогодні 09:1942
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202518
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202526
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202527