• Посилання скопійовано

Облік операції з постачання обладнання з монтажем

Підприємство – виробник постачає обладнання та виконує роботи з монтажу цього обладнання на території покупця. Вартість робіт включена до ціни обладнання. Перехід права власності відбувається за датою відвантаження, однак монтаж виконується у наступному звітному періоді. На якому рахунку обліковувати роботи з монтажу?

Як зазначено у п. 5 П(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

При цьому також зазначено, що критерії визнання доходу, наведені в П(С)БО 15, застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

В нашому випадку з суті господарської операції випливає, що має місце два елементи операції – передача обладнання (з переходом права власності на нього) та подальший монтаж цього обладнання. Тому, на думку автора, доцільно застосовувати критерії визнання доходу окремо до кожного з елементів операції з постачання обладнання. Однак, в даному випадку вартість монтажу включається до вартості обладнання, тому підприємство самостійно повинно виділити частину вартості товару, яка припадає саме на монтаж цього обладнання. Наприклад, можна виходити з прогнозованих витрат на такий монтаж або, за наявності, з розшифровки, що додається до договору.

Так, згідно з п. 8 П(С)БО 15 дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов:

  • покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом  власності на продукцію (товар, інший актив);
  • підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  • сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  • є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Разом з цим, у п. 10 П(С)БО 15 зазначено, що результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх наведених нижче умов:

  • можливості достовірної оцінки доходу;
  • імовірності надходження економічних вигід від надання послуг;
  • можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;
  • можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.

Таким чином, у червні до складу доходу постачальника потрапить лише та частина вартості обладнання, яка припадає на саме обладнання, а у липні, після проведення монтажу цього обладнання, до доходу потрапить залишок у вигляді вартості монтажу. Однак, зважаючи на те, що це все ж таки є складовою вартості обладнання, що було поставлено, то облік такого доходу також варто здійснювати на субрахунку 702 "Дохід від реалізації товарів" (разом як і витрати на такий монтаж обліковувати на субрахунках собівартості такого обладнання).

При цьому, зважаючи на те, що на дату передачі обладнання підприємство має відобразити повну суму заборгованості покупця, то варто застосувати рахунок 69 "Доходи майбутніх періодів". Отже, в бухгалтерському обліку така операція може бути відображена такими записами:

  • Дт 361 Кт 702 – визнано дохід від постачання обладнання;
  • Дт 361 Кт 69 – відображено частину доходу від монтажу обладнання, яка буде визнана доходу у наступному періоді;
  • Дт 69 Кт 702 – завершено монтаж обладнання.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202516
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025232
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025710
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202543