• Посилання скопійовано

Облік операції з постачання обладнання з монтажем

Підприємство – виробник постачає обладнання та виконує роботи з монтажу цього обладнання на території покупця. Вартість робіт включена до ціни обладнання. Перехід права власності відбувається за датою відвантаження, однак монтаж виконується у наступному звітному періоді. На якому рахунку обліковувати роботи з монтажу?

Як зазначено у п. 5 П(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

При цьому також зазначено, що критерії визнання доходу, наведені в П(С)БО 15, застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

В нашому випадку з суті господарської операції випливає, що має місце два елементи операції – передача обладнання (з переходом права власності на нього) та подальший монтаж цього обладнання. Тому, на думку автора, доцільно застосовувати критерії визнання доходу окремо до кожного з елементів операції з постачання обладнання. Однак, в даному випадку вартість монтажу включається до вартості обладнання, тому підприємство самостійно повинно виділити частину вартості товару, яка припадає саме на монтаж цього обладнання. Наприклад, можна виходити з прогнозованих витрат на такий монтаж або, за наявності, з розшифровки, що додається до договору.

Так, згідно з п. 8 П(С)БО 15 дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов:

  • покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом  власності на продукцію (товар, інший актив);
  • підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  • сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  • є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Разом з цим, у п. 10 П(С)БО 15 зазначено, що результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх наведених нижче умов:

  • можливості достовірної оцінки доходу;
  • імовірності надходження економічних вигід від надання послуг;
  • можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;
  • можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.

Таким чином, у червні до складу доходу постачальника потрапить лише та частина вартості обладнання, яка припадає на саме обладнання, а у липні, після проведення монтажу цього обладнання, до доходу потрапить залишок у вигляді вартості монтажу. Однак, зважаючи на те, що це все ж таки є складовою вартості обладнання, що було поставлено, то облік такого доходу також варто здійснювати на субрахунку 702 "Дохід від реалізації товарів" (разом як і витрати на такий монтаж обліковувати на субрахунках собівартості такого обладнання).

При цьому, зважаючи на те, що на дату передачі обладнання підприємство має відобразити повну суму заборгованості покупця, то варто застосувати рахунок 69 "Доходи майбутніх періодів". Отже, в бухгалтерському обліку така операція може бути відображена такими записами:

  • Дт 361 Кт 702 – визнано дохід від постачання обладнання;
  • Дт 361 Кт 69 – відображено частину доходу від монтажу обладнання, яка буде визнана доходу у наступному періоді;
  • Дт 69 Кт 702 – завершено монтаж обладнання.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    Сьогодні 11:1223
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    Сьогодні 09:1946
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202518
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202526
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202527