• Посилання скопійовано

Облік фінансових інструментів за форвардним контрактом

У серпні 2020 р/ укладено з банком форвардний контракт на продаж іноземної валюти в період з 28.12.2020 р. по 30.03.2020 р. за заздалегідь визначеними курсами. Як здійснювати облік вказаних операцій: чи необхідно визнавати цей фініструмент активом або пасивом у момент укладення угоди? Чи здійснювати перерахунок на кінець кварталу? Чи проводити окремо кожну операцію на дату здійснення?

Згідно з п. 9 П(С)БО 13, форвардні контракти є похідним фінінструментом. При цьому форвардний  контракт  визнається  фінансовим  активом або фінансовим зобов'язанням  на  дату виникнення зобов'язання щодо придбання або продажу предмета контракту (п.13 П(С)БО 13).

Первісна оцінка фінансового інструменту (у тому числі форвардного контракту) згідно з п. 29 П(С)БО 13 здійснюється за його фактичною  собівартістю, яка  складається із справедливої вартості активів,  зобов'язань або інструментів власного капіталу, наданих   або   отриманих   в   обмін  на  відповідний  фінансовий інструмент, і витрат, які безпосередньо пов'язані з придбанням або вибуттям фінансового інструмента (комісійні,  обов'язкові збори та платежі при передачі цінних паперів тощо).

Подальша оцінка похідного фінансового інструменту здійснюється за справедливою вартістю (пп.30 – 31 П(С)БО 13) на кожну дату балансу.  

Укладення форвардного контракту в серпні 2020 року – це намір здійснити господарські операції в майбутньому (в січні – березні 2020 року). Отже, на дату укладення контракту ще не відбулися господарські операції, тобто ще не виникає ані фінансового активу, ані фінансового зобов’язання. У цей момент ще навіть неможливо зробити первісну оцінку похідного фінансового інструменту, адже не було передачі активів або погашення зобов'язань.  

Для обліку форвардних контрактів призначено позабалансовий рахунок 03 «Контрактні зобов'язання», який використовується до тих пір, поки не буде «виконання, ліквідації, відмови від виконання, передачі або продажу зобов'язання за контрактом іншим особам» (Інструкція №291). Для контролю за обліком форвардних контрактів можливо використовувати цей рахунок, хоча згідно з контрактом контрактне зобов’язання швидше виникає у банка.

Таким чином, відображення операцій з продажу валюти за визначеними курсами необхідно проводити на фактичну дату їх здійснення.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    Сьогодні 11:1222
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    Сьогодні 09:1945
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202518
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202526
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202527