• Посилання скопійовано

Як виправити помилку в обліку неприбуткової організації?

При проведенні звірки з контрагентом виявлено помилки за 2016 – 2018 роки. У неприбуткової організації накладні на канцтовари на більшу суму, ніж в контрагента. Канцтовари були списані. Контрагент надав організації нові накладні. Як виправити помилку?

Помилки виправляють в тому періоді, в якому виявлені. Це випливає зі змісту п. 4.3 Положення №88, п. 4, п. 5 П(С)БО 6.

Таким чином, якщо помилка виявлена, наприклад, у вересні 2020 року, то відповідні бухгалтерські записи відображаються саме у вересні 2020 року.

До акту звірки варто прикласти надані контрагентом правильні накладні. Складається також бухгалтерська довідка, де наводяться бухгалтерські записи, якими виправляється помилка.

 

Які бухгалтерські записи повинні бути?

Придбаваючи канцтовари, організація могла робити запис: Дт 209 Кт 631. Списання на витрати: Дт 92 Кт 209.

Поряд з цим на суму понесених витрат відображалися доходи: Дт 69, 48 Кт 718.

Нагадаємо, що в неприбуткових організаціях витрати балансують з отриманими доходами.

Але якщо на витрати списали зайве, то й на доходи списали зайве. Отже, залишок зайво списаного має бути поновлено на рахунку 69. Окрім того, має бути зменшено залишок кредиторської заборгованості на субрахунку 631. Таку помилку можна виправити способом сторно (запис суми помилки з мінусом) проведенням: Дт 69 Кт 631.

 

Виправлення у фінансовій звітності

Оскільки це виправлення за минулий період, то подаючи баланс за звітний рік і проміжні періоди звітного року потрібно на суму помилки зменшити залишок на початок року за рядком заборгованості перед постачальниками (рядок 1615) і збільшити залишок за рядком доходів майбутніх періодів (рядок 1665, в балансі №1-мс рядок 1690).

Поряд з цим, подібне виправлення потрібно зробити і в балансі за 2016, 2017 і 2018 роки – на початок і кінець року, на суму помилки, що відноситься до відповідних років.

Поряд з цим, у Звіті про фінрезультати за 2016, 2017 і 2018 роки на суму помилки, допущеної в цих роках, зменшуємо інші операційні доходи і інші операційні витрати.

Якщо внутрішніми документами неприбуткової організації передбачено затвердження річної фінзвітності, приміром, зборами засновників, то і виправлену фінзвітність потрібно затвердити в такому самому порядку.

Далі виправлену фінзвітність із супровідним листом потрібно подати до статуправління. Поряд з цим, якщо організація подає таку фінзвітність іншим адресатам, то потрібно подати і виправлену фінзвітність.

 

 

Чи потрібно робити виправлення у Звіті про використання доходів неприбуткової організації?

Відповідно до пп. 50.1ст. 102 ПКУ виправити помилку можна не пізніше закінчення 1095 дня з дня, що настає за останнім днем граничного строку подання Звіту.

Наприклад, граничний строк подання Звіту за 2016 рік – 01.03.2017 р. Отже, на сьогодні такий строк сплив. Тому помилка в Звіті за 2016 рік не виправляється.

А помилки у Звітах за 2017 і 2018 рік можна виправити у загальному порядку, прийнятому для самостійного виправлення помилок, відповідно до пп. 50.1 ПКУ – подавши уточнюючий Звіт за кожен період, коли допущена помилка. Разом із уточнюючим Звітом подається уточнена фінзвітність. Про особливості подання уточненої фінзвітності разом з уточнюючим Звітом можна почитати тут.

Особливості виправлення помилок через подання уточнюючого Звіту розглянуті нами тут.

В розглянутій нами ситуації варто заповнювати тільки частину І уточнюючого Звіту – правильними показниками. Фактично на однакову суму зменшиться як дохідна, так і витратна частина Звіту.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    Сьогодні 13:1412
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025217
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025648
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541