• Посилання скопійовано

Як виправити помилку в обліку неприбуткової організації?

При проведенні звірки з контрагентом виявлено помилки за 2016 – 2018 роки. У неприбуткової організації накладні на канцтовари на більшу суму, ніж в контрагента. Канцтовари були списані. Контрагент надав організації нові накладні. Як виправити помилку?

Помилки виправляють в тому періоді, в якому виявлені. Це випливає зі змісту п. 4.3 Положення №88, п. 4, п. 5 П(С)БО 6.

Таким чином, якщо помилка виявлена, наприклад, у вересні 2020 року, то відповідні бухгалтерські записи відображаються саме у вересні 2020 року.

До акту звірки варто прикласти надані контрагентом правильні накладні. Складається також бухгалтерська довідка, де наводяться бухгалтерські записи, якими виправляється помилка.

 

Які бухгалтерські записи повинні бути?

Придбаваючи канцтовари, організація могла робити запис: Дт 209 Кт 631. Списання на витрати: Дт 92 Кт 209.

Поряд з цим на суму понесених витрат відображалися доходи: Дт 69, 48 Кт 718.

Нагадаємо, що в неприбуткових організаціях витрати балансують з отриманими доходами.

Але якщо на витрати списали зайве, то й на доходи списали зайве. Отже, залишок зайво списаного має бути поновлено на рахунку 69. Окрім того, має бути зменшено залишок кредиторської заборгованості на субрахунку 631. Таку помилку можна виправити способом сторно (запис суми помилки з мінусом) проведенням: Дт 69 Кт 631.

 

Виправлення у фінансовій звітності

Оскільки це виправлення за минулий період, то подаючи баланс за звітний рік і проміжні періоди звітного року потрібно на суму помилки зменшити залишок на початок року за рядком заборгованості перед постачальниками (рядок 1615) і збільшити залишок за рядком доходів майбутніх періодів (рядок 1665, в балансі №1-мс рядок 1690).

Поряд з цим, подібне виправлення потрібно зробити і в балансі за 2016, 2017 і 2018 роки – на початок і кінець року, на суму помилки, що відноситься до відповідних років.

Поряд з цим, у Звіті про фінрезультати за 2016, 2017 і 2018 роки на суму помилки, допущеної в цих роках, зменшуємо інші операційні доходи і інші операційні витрати.

Якщо внутрішніми документами неприбуткової організації передбачено затвердження річної фінзвітності, приміром, зборами засновників, то і виправлену фінзвітність потрібно затвердити в такому самому порядку.

Далі виправлену фінзвітність із супровідним листом потрібно подати до статуправління. Поряд з цим, якщо організація подає таку фінзвітність іншим адресатам, то потрібно подати і виправлену фінзвітність.

 

 

Чи потрібно робити виправлення у Звіті про використання доходів неприбуткової організації?

Відповідно до пп. 50.1ст. 102 ПКУ виправити помилку можна не пізніше закінчення 1095 дня з дня, що настає за останнім днем граничного строку подання Звіту.

Наприклад, граничний строк подання Звіту за 2016 рік – 01.03.2017 р. Отже, на сьогодні такий строк сплив. Тому помилка в Звіті за 2016 рік не виправляється.

А помилки у Звітах за 2017 і 2018 рік можна виправити у загальному порядку, прийнятому для самостійного виправлення помилок, відповідно до пп. 50.1 ПКУ – подавши уточнюючий Звіт за кожен період, коли допущена помилка. Разом із уточнюючим Звітом подається уточнена фінзвітність. Про особливості подання уточненої фінзвітності разом з уточнюючим Звітом можна почитати тут.

Особливості виправлення помилок через подання уточнюючого Звіту розглянуті нами тут.

В розглянутій нами ситуації варто заповнювати тільки частину І уточнюючого Звіту – правильними показниками. Фактично на однакову суму зменшиться як дохідна, так і витратна частина Звіту.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442