• Посилання скопійовано

Як виправити помилку в обліку неприбуткової організації?

При проведенні звірки з контрагентом виявлено помилки за 2016 – 2018 роки. У неприбуткової організації накладні на канцтовари на більшу суму, ніж в контрагента. Канцтовари були списані. Контрагент надав організації нові накладні. Як виправити помилку?

Помилки виправляють в тому періоді, в якому виявлені. Це випливає зі змісту п. 4.3 Положення №88, п. 4, п. 5 П(С)БО 6.

Таким чином, якщо помилка виявлена, наприклад, у вересні 2020 року, то відповідні бухгалтерські записи відображаються саме у вересні 2020 року.

До акту звірки варто прикласти надані контрагентом правильні накладні. Складається також бухгалтерська довідка, де наводяться бухгалтерські записи, якими виправляється помилка.

 

Які бухгалтерські записи повинні бути?

Придбаваючи канцтовари, організація могла робити запис: Дт 209 Кт 631. Списання на витрати: Дт 92 Кт 209.

Поряд з цим на суму понесених витрат відображалися доходи: Дт 69, 48 Кт 718.

Нагадаємо, що в неприбуткових організаціях витрати балансують з отриманими доходами.

Але якщо на витрати списали зайве, то й на доходи списали зайве. Отже, залишок зайво списаного має бути поновлено на рахунку 69. Окрім того, має бути зменшено залишок кредиторської заборгованості на субрахунку 631. Таку помилку можна виправити способом сторно (запис суми помилки з мінусом) проведенням: Дт 69 Кт 631.

 

Виправлення у фінансовій звітності

Оскільки це виправлення за минулий період, то подаючи баланс за звітний рік і проміжні періоди звітного року потрібно на суму помилки зменшити залишок на початок року за рядком заборгованості перед постачальниками (рядок 1615) і збільшити залишок за рядком доходів майбутніх періодів (рядок 1665, в балансі №1-мс рядок 1690).

Поряд з цим, подібне виправлення потрібно зробити і в балансі за 2016, 2017 і 2018 роки – на початок і кінець року, на суму помилки, що відноситься до відповідних років.

Поряд з цим, у Звіті про фінрезультати за 2016, 2017 і 2018 роки на суму помилки, допущеної в цих роках, зменшуємо інші операційні доходи і інші операційні витрати.

Якщо внутрішніми документами неприбуткової організації передбачено затвердження річної фінзвітності, приміром, зборами засновників, то і виправлену фінзвітність потрібно затвердити в такому самому порядку.

Далі виправлену фінзвітність із супровідним листом потрібно подати до статуправління. Поряд з цим, якщо організація подає таку фінзвітність іншим адресатам, то потрібно подати і виправлену фінзвітність.

 

 

Чи потрібно робити виправлення у Звіті про використання доходів неприбуткової організації?

Відповідно до пп. 50.1ст. 102 ПКУ виправити помилку можна не пізніше закінчення 1095 дня з дня, що настає за останнім днем граничного строку подання Звіту.

Наприклад, граничний строк подання Звіту за 2016 рік – 01.03.2017 р. Отже, на сьогодні такий строк сплив. Тому помилка в Звіті за 2016 рік не виправляється.

А помилки у Звітах за 2017 і 2018 рік можна виправити у загальному порядку, прийнятому для самостійного виправлення помилок, відповідно до пп. 50.1 ПКУ – подавши уточнюючий Звіт за кожен період, коли допущена помилка. Разом із уточнюючим Звітом подається уточнена фінзвітність. Про особливості подання уточненої фінзвітності разом з уточнюючим Звітом можна почитати тут.

Особливості виправлення помилок через подання уточнюючого Звіту розглянуті нами тут.

В розглянутій нами ситуації варто заповнювати тільки частину І уточнюючого Звіту – правильними показниками. Фактично на однакову суму зменшиться як дохідна, так і витратна частина Звіту.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025172
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202566
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202521
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025384