• Посилання скопійовано

Платник податку не застосовує податкові різниці: чи потрібно збільшувати вартісний критерій ОЗ?

Платник податку на прибуток має річний дохід за попередній рік менше 20 млн грн і, відповідно, не застосовує коригування фінрезультату. Чи повинен такий платник податку збільшувати вартісну межу критеріїв віднесення необоротних активів до ОЗ в зв’язку із змінами до пп. 14.1.138 ПКУ (20 тис. грн)?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Згідно з визначенням, наведеним у п. 4 П(С)БО 7, основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Тобто у П(С)БО вартісного критерію для класифікації необоротного активу як ОЗ не встановлено.

Крім того, у п. 5.2 П(С)БО 7 вказано, що підприємства можуть установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів.

З цього логічно можна зробити висновок, що оскільки підприємство самостійно встановлює вартісні ознаки предметів, що входять до МНМА, то такі критерії застосовуються і для віднесення предметів до ОЗ (тобто те що нижче такого вартісного критерію – це МНМА, те що вище - ОЗ).

Такий критерій встановлюється у розпорядчому документів про облікову політику підприємства, що прямо передбачено п. 2.1 та 2.6 розділу ІІ Методрекомендації №635. Це підтверджувалось і у роз’яснювальному листі Мінфіну від 21.12.2005 р. №31-34000-10-5/27793.

Також про те, що вартісний критерій ОЗ встановлений ПКУ застосовується саме платниками податку, які застосовують податкові різниці, при визначенні «податкової амортизації», свідчить і пп. 138.3.1 ПКУ:

«Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до НП(С)БО або МСФЗ з урахуванням обмежень, встановлених пп. 14.1.138 ПКУ, пп. 138.3.2-138.3.4 ПКУ. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені НП(С)БО».

Звертаємо увагу, що пп. 138.3.1 ПКУ застосовується тими платниками податку, які зменшуються фінрезультат до оподаткування на податкову різницю передбачену пп. 138.2 ПКУ (фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до пп. 138.3 ПКУ).

Отже, платники податку (як ті, що застосовуються податкові різниці так і ті, що їх не застосовують) в бухгалтерському самостійно встановлюють вартісний критерій для віднесення необоротного активу до ОЗ та до МНМА, і він не залежить від «податкового» критерію. При цьому, ті платники податку, які податкові різниці не застосовують, не коригують фінрезультат до оподаткування на різниці передбачені пп. 138.1 та 138.2 ПКУ, а отже, не розраховують «податкову» амортизацію із застосуванням вартісних критеріїв наведених у пп. 14.1.138 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    Сьогодні 12:166
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    Сьогодні 10:1612
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202514
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025740
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025126