• Посилання скопійовано

Платник податку не застосовує податкові різниці: чи потрібно збільшувати вартісний критерій ОЗ?

Платник податку на прибуток має річний дохід за попередній рік менше 20 млн грн і, відповідно, не застосовує коригування фінрезультату. Чи повинен такий платник податку збільшувати вартісну межу критеріїв віднесення необоротних активів до ОЗ в зв’язку із змінами до пп. 14.1.138 ПКУ (20 тис. грн)?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Згідно з визначенням, наведеним у п. 4 П(С)БО 7, основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Тобто у П(С)БО вартісного критерію для класифікації необоротного активу як ОЗ не встановлено.

Крім того, у п. 5.2 П(С)БО 7 вказано, що підприємства можуть установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів.

З цього логічно можна зробити висновок, що оскільки підприємство самостійно встановлює вартісні ознаки предметів, що входять до МНМА, то такі критерії застосовуються і для віднесення предметів до ОЗ (тобто те що нижче такого вартісного критерію – це МНМА, те що вище - ОЗ).

Такий критерій встановлюється у розпорядчому документів про облікову політику підприємства, що прямо передбачено п. 2.1 та 2.6 розділу ІІ Методрекомендації №635. Це підтверджувалось і у роз’яснювальному листі Мінфіну від 21.12.2005 р. №31-34000-10-5/27793.

Також про те, що вартісний критерій ОЗ встановлений ПКУ застосовується саме платниками податку, які застосовують податкові різниці, при визначенні «податкової амортизації», свідчить і пп. 138.3.1 ПКУ:

«Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до НП(С)БО або МСФЗ з урахуванням обмежень, встановлених пп. 14.1.138 ПКУ, пп. 138.3.2-138.3.4 ПКУ. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені НП(С)БО».

Звертаємо увагу, що пп. 138.3.1 ПКУ застосовується тими платниками податку, які зменшуються фінрезультат до оподаткування на податкову різницю передбачену пп. 138.2 ПКУ (фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів та/або нематеріальних активів відповідно до пп. 138.3 ПКУ).

Отже, платники податку (як ті, що застосовуються податкові різниці так і ті, що їх не застосовують) в бухгалтерському самостійно встановлюють вартісний критерій для віднесення необоротного активу до ОЗ та до МНМА, і він не залежить від «податкового» критерію. При цьому, ті платники податку, які податкові різниці не застосовують, не коригують фінрезультат до оподаткування на різниці передбачені пп. 138.1 та 138.2 ПКУ, а отже, не розраховують «податкову» амортизацію із застосуванням вартісних критеріїв наведених у пп. 14.1.138 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202510
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202572
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025160
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202533
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250